3. júla 2020

InoBat Auto chce v prvej fáze postaviť vývoj a pilotnú výrobu pri Voderadoch, v ďalšom kroku miliardovú gigafabriku pravdepodobne pri Košiciach. Aktuálne zháňa investorov – veľkých i malých. Aj s pomocou videochatov a dronov.

Ambiciózny stomiliónový projekt prvej fázy výstavby závodu na elektrobatérie pre autá na Slovensku dostal novú finančnú injekciu. Do projektu InoBat Auto poskytla česká pološtátna energetická spoločnosť ČEZ konvertibilnú pôžičku 10 miliónov eur, informovala tento týždeň IPM Group, ktorá koordinuje financovanie projektu. Prívlastok “konvertibilná” znamená, že pôžička sa môže zmeniť na akcionársky podiel.  

Pri Voderadoch postavia nový závod

“Napriek náročnej globálnej situácii sa ukázalo, že dôležité obchody sa dajú a musia urobiť… Bol to bezprecedentný proces, keďže due dilligence sa robil cez Zoom videohovory a cez virtuálne prehliadky prostredníctvom dronov,” komentoval proces dohody Marián Boček, spoluzakladateľ a CEO InoBat Auto, ktorý v projekte zastupuje IPM.  Úver preň podľa neho aktuálne posudzuje aj Európska investičná banka.

V InoBat Auto sa angažujú i ďalší veľkí stredoeurópski priemyselní hráči, ako je slovenská Matador Group, maďarská petrochemická skupina MOL či česká Czechoslovak Group, zameraná na priemyselnú a zbrojársku výrobu.

Reklama

InoBat, ktorý na projekt získal i slovenskú štátnu podporu 5 miliónov eur, hľadá tiež ďalších súkromných investorov, ktorých investícia by mohla byť podstatne nižšia, v desiatkach tisíc eur.

Napríklad spoločnosť Across Private Investment organizovala minulý týždeň pre záujemcov o investovanie do tohto projektu informačné online podujatie, na ktorom projekt prezentoval Peter Gajdoš, člen predstavenstva InoBat Auto, ktorý zodpovedá za časť Venture Capital v IPM Group.

Štát podporí výrobu elektrobatérií 5 miliónmi eur

“Investícia môže byť zaujímavá pre väčších investorov, ktorí hľadajú ‘korenie’ do portfólia. Investovanie v skorých štádiách vývoja firmy môže investorom priniesť zaujímavé výnosy,” povedal pre Forbes CEO Across Private Investment Maroš Ďurik, podľa ktorého bola odozva potenciálnych investorov veľmi dobrá.

Návratnosť venture investícií bola v priemere v posledných rokoch vyššia ako návratnosť svetových akcových indexov. Na druhej strane, negatívom môže byť horšia (obmedzená) likvidita a pomerne silné zameranie na jeden, hoci veľmi zaujímavý, sektor.

Voderady a Košice

Projekt InoBat Auto má integrovať vývoj aj výrobu batérií. Obe tieto činnosti by mali byť na Slovensku, batérie chce dodávať hlavne európskym zákazníkom. ČEZ by mal pomáhať aj s dodávkami vstupných surovín, ako je lítium, ktoré sa ťaží aj v Česku, maďarská strana má zasa pomáhať s recyklovaním batérií.

V prvej fáze sa má postaviť stomiliónové vývojové centrum pri Voderadoch, kde by mali pilotne vyrábať aj prvé autobatérie s kapacitou 250 MWh ročne. Stať by sa tak malo už v roku 2021. Zatiaľ firma oznámila získanie budov bývalej fabriky Voderady a naberá odborníkov.

V druhej fáze by mala vzniknúť do roku 2024 gigafabrika s kapacitou 10 GWh, ktorá by mala byť schopná produkovať 240-tisíc batérií upravených podľa požiadaviek automobiliek.

Stáť by mohla pri Košiciach a náklady na ňu by mali presiahnuť 1 miliardu eur. Košice projektu vyhovujú pre dopravnú dostupnosť do okolitých krajín, vedecký potenciál z technickej univerzity a pre dobrú cenu pracovnej sily.

Zatiaľ však o umiestnení nie je definitívne rozhodnuté. No Košický samosprávny kraj (KSK) projekt koncom júna na zastupiteľstve spomínal ako jednu z dôležitých investičných aktivít v regióne. V materiáli z rokovania sa hovorí, že by malo ísť o investíciu približne 1,1 miliardy eur, ktorej výstavba je odhadovaná na roky 2022 až 2024.

Podmienkou KSK naďalej zostáva ekologický aspekt a šetrnosť k životnému prostrediu. “Vzhľadom na súčasnú situáciu spôsobenú koronakrízou, boli aktivity spojené s projektom InoBat pozastavené. Predpokladáme, že komunikácia o tomto zámere sa po ukončení tejto situácie obnoví,” uvádza materiál.

Investori

Za projektom InoBat Auto je spojenie stredoeurópskeho konzorcia InoBat, ktoré má väčšinu a americkej spoločnosti Wildcat Discovery Technologies ako technologického partnera projektu. V InoBate sa angažujú spomínané skupiny ČEZ, MOL, Matador, CSG a stredoeurópsky infraštruktúrny investor IPM.

Projekt výroby elektrobatérií vsádza na to, že trend elektrifikácie automobilov je nezastaviteľný, čo dokazuje napríklad úspech automobilky Tesla či rýchly rast takejto dopravy v niektorých častiach USA (hlavne Kalifornia), v Izraeli či v Ázii.

InoBat očakáva, že v Európe dopyt po týchto batériách predbehne v najbližších rokoch ponuku a ich cena sa tiež výrazne zníži, takže elektroautá budú aj cenovo konkurovať autám so spaľovacím motorom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?