10. augusta 2020

V marci a apríli, keď udrela prvá vlna pandémie, mnohí zistili, že nemajú bezpečný a spoľahlivý zdroj hotovosti. Investície do akcií ním v tom čase celkom iste neboli.

Burza padala, firmy zatvárali. Ekonomikou sa šíril nedostatok hotovosti. Jediná možnosť, ktorú mali bežní sporitelia na jar, bolo siahnuť na úspory, prípadne predávať aktíva, ktoré mali k dispozícii, pod cenu.

Jedným z kľúčov k úspešnému sporeniu, najmä dlhodobému sporeniu na dôchodok, je však schopnosť čeliť prekvapujúcim udalostiam. Neviete, kedy prídu a aké budú, môžete si však byť istí, že prídu. Pád burzy je možný vždy a spektrum neplánovaných výdavkov je tiež široké: opravy domu či auta, ohrozené zdravie, prípadne pomoc deťom alebo príbuzným – možností je veľa.

Čo majú tieto prekvapenia spoločné, je, že vytvoria nečakanú potrebu hotovosti nad rámec bežných mesačných výdavkov. Prípadne, že prísun hotovosti, ako je mzda či dividendy, je narušený. Dobrá sporiaca či investičná stratégia preto obsahuje niekoľko možností, ako sa dostať k hotovosti, keď udrú takéto nepríjemné prekvapenia.

Panika, či chladná hlava?
Aká bola nálada medzi slovenskými investormi počas marca

Reklama

Ak máte investované, niektoré investície môžete odpredať, aby ste si vytvorili hotovostnú zásobu. Robiť „výpredaj“ z tohto dôvodu v čase, keď je práve burza dole, však nie je celkom iste to, čo chceme. Ak si nemyslíte, že pád bude trvalý, a ste dlhodobý investor, je lepšie investície podržať.

Napokon, aj krátko po marcovom prepade akcií sa burza zotavila a väčšinu straty opäť vymazala. Tento rozdiel by predstavoval stratu investorov, ktorí by v panike predali svoje pozície. A tiež netreba zabúdať, že odpredaj investícií môžu sprevádzať náklady na obchod, napríklad dane a poplatky.

Je preto dobré, ak máte iné možnosti, a ešte lepšie je, ak ich máte skôr, ako príde (ďalšia) šoková udalosť.

Zaručený príjem

Počas dôchodku by ste mali mať garantovaný príjem, ktorý bude pokrývať vaše fixné výdavky. Patrí sem najmä samotný dôchodok, ale aj rôzne penzijné produkty, napríklad anuity.

Šesť správ o stave slovenských bánk.
Pripravujú sa na epidémiu nesplácania pôžičiek

Tie však neznamenajú, že v prípade potreby budete mať aj dostatok hotovosti. Garantovaný príjem zväčša pokrýva iba fixné výdavky. Vďaka tomu, že to dokáže bez ohľadu na výkyvy burzy, zníži váš stres a aj sumu peňazí, ktorú budete potrebovať získať na mimoriadne výdavky.

A dáva vám tak možnosť, aby ste sa sústredili skôr na výdavky, ktoré si môžete odpustiť.

V slovenskom prostredí platí, že to najdôležitejšie, čo by človek mal pre svoj dôchodok urobiť, je dostatočne včas sa rozhodnúť, v akom type dôchodkového fondu chce sporiť. Výnosy garantovaných (dlhopisových) a negarantovaných (akciových, indexových či zmiešaných) fondov sa už dlhodobejšie odlišujú dostatočne výrazne na to, aby sa nasporená suma po rokoch (vďaka zloženému úroku) začala odlišovať ešte výraznejšie.

Bezpečnostný fond

Pre ľudí, ktorí si na dôchodok sporia aj mimo druhého piliera, je dobrou stratégiou, ak alokujú dostatok peňazí do bezpečných investícií. Vďaka takémuto rozhodnutie by mali mať dostatok hotovosti na dva až päť rokov výdavkov, ktoré nepokryje garantovaný príjem.

Kto sporí v bezpečných dlhopisoch, peňažných fondoch či vkladových certifikátoch, toho počas kríz čaká menej stresu. Nebudete totiž musieť nevýhodne odpredávať investície na to, aby pokryli bežné výdavky.

A znamená to tiež, že má fond, do ktorého môže siahnuť, keď potrebuje uhradiť niečo nečakané. Získa tak aj možnosť porozmýšľať o tom, ako doplniť zásoby hotovosti alebo aspoň počkať, kým sa burza zotaví.

Manažment rizika

Niektorí ľudia investujú tak, aby maximalizovali zisky, sporitelia na dôchodok by sa však mali sústrediť na manažovanie rizík. Ktoré riziko máte prítomné vo vašom portfóliu? Eliminovali ste také, ktoré podstúpiť nechcete?

Možno to znamená, že je potrebné znížiť expozíciu voči akciám, dokonca aj počas rastového trhu, ktorého pád stále nevidno. Znamená to tiež, že je vhodné držať investície, ktoré aktuálne zaostávajú, keďže manažment rizika stojí na diverzifikácii a vyváženom portfóliu.

To najmenej, čo by sporiteľ mal poznať, je maximálny objem akcií a iných rizikových investícií v sporení, adekvátny k veku sporiteľa. A neprekračovať ho.

Ak máte poistku, môžete manažovať riziko aj inak. Predpis poistného vám síce zvyšuje fixné výdavky, expozícia voči rizikám sa však znižuje.

Flexibilné výdavky

Čím viac fixných výdavkov, tým menej možností, ako sa vyrovnať so zlými časmi. To je ešte viac pravdivé, ak je medzi garantovaným či spoľahlivým príjmom a fixnými výdavkami príliš malý rozdiel.

Dôchodcovia, ktorí majú úspory, a nežijú od dôchodku k dôchodku, zväčša majú aj možnosti, ako znížiť výdavky – napríklad nerozmaznávať vnúčatá, neužívať si dovolenky či šetriť na spoločenskom živote.

Reklama

Tiež je praktické, ak si výdavky rozdelíte na nevyhnutné, vhodné a „nie-nevyhnutné“.

Dočasné pôžičky

V dôchodku zväčša dlhodobé pôžičky nie sú jednoduchým riešením. Ak máte dostatok majetku, ktorý nechcete odpredávať, môžete zvážiť krátkodobú. Môžete ju splatiť napríklad z odpredaja akcií, keď sa po páde opäť spamätajú.

Dôchodcom sa pôžička berie ťažko, keďže nemajú pravidelný príjem. Väčšinou platí, že svoju bonitu, čiže schopnosť požičiavať si, by ste mali mať „vyriešenú“ už na začiatku dôchodku. Možným zdrojom príjmov pre dôchodcov (a aj dlhodobejším príjmom) sú aj „reverzné hypotéky“, teda premena časti hodnoty nehnuteľnosti na hotovosť.

O tomto produkte, v podstate tradičnom v anglosaských krajinách, sa v posledných rokoch začína diskutovať aj u nás. Vzhľadom na to, že Slováci sú vo vysokej miere majiteľmi nehnuteľností, v ktorých bývajú, môže byť z pohľadu finančných spoločností lákavým rozšírením trhu.

Napokon, aktívom, ktoré kryje pôžičku, môže byť v zámorí aj investičné portfólio. Objem úverov, za ktoré sa ručí investíciami, však limituje práve objem daného investičného portfólia – a v prípade pádu hodnoty investícií môžu dlžníci o časť aktív prísť. Nie je to teda typ pôžičky, ktorý by mali príliš „šponovať“.

Bob Carlson píše na Forbes.com o sporení na dôchodok. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?