31. augusta 2020

Dlhé štyri roky uplynuli od chvíle, keď Penta prvý raz ukázala svoj plán na prestavbu pražskej „Masaryčky“. Z kráteru vedľa stanice však už čoskoro začnú vyrastať prvé dve budovy plánovaného projektu Central Business District, ktorý vychádza z architektonicko-urbanistickej štúdie ateliéru Zaha Hadid Architects. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, začať by sa malo na prelome rokov.

„Odhady sú to skôr optimistické, ale nie nereálne,“ priblížil aktuálnu situáciu Ivo Mravinac, hovorca spoločnosti Penta v Českej republike. Podľa neho by malo byť hotovo do troch rokov a celková investícia do prvej etapy výstavby, vrátane opravy ulice Na Florenci a úpravy verejného priestoru, by mala presiahnuť dve miliardy českých korún (viac ako 76,3 milióna eur). Plánované budovy vyrastú v priestore medzi ulicami Na Florenci a Masarykovej stanice.

Hľadá sa najlepšia architektúra Slovenska.
Prestížna súťaž oznámila nominácie

Pre budovy zatiaľ Penta nemá zazmluvnených žiadnych nájomcov. Podľa spoločnosti je však o priestory záujem. „Od začiatku, čo sme zámer zverejnili, sa nám ohlasovali záujemcovia, s ktorými priebežne rokujeme. Žiadnu zmluvu však zatiaľ nemáme podpísanú. Zazmluvnenie sa viaže až k spusteniu stavebných prác, aby sa prípadne mohol upravovať interiér podľa potreby konkrétneho zákazníka,“ vysvetľuje Mravinac.

Podobu verejného priestoru v okolí stavby určí projekt, ktorý vyjde z plánovanej súťaže. Malo by tam vzniknúť nové námestie aj ďalšie vstupy do metra.

Takto bude vyzerať Central Business District v Prahe. Vizualizácia: Penta Investments

Už žiadne obchádzky

Zastrešenie koľajiska, ktoré by malo vytvoriť ďalší verejný priestor a prepojiť zatiaľ oddelené časti mesta, má pod palcom Správa železníc. Stavby však na seba priamo nadväzujú a projekty je preto treba skoordinovať.

„Začiatok stavby je naplánovaný na rok 2022. Bude sa však realizovať nezávisle od rozostavanosti objektu susedného developera. Samozrejme, všetky stavby v oblasti Masarykovej stanice však sú vzájomne technicky aj funkčne prepojené a v rámci príprav sa riešia zložité koordinácie,“ potvrdila Nela Friebová, hovorkyňa SŽ.

Giorgio Armani býva v tropickom raji. Pozrite si
exkluzívne zábery jeho luxusných víl v Karibiku

Rokovania pritom bežia od začiatku projektových prác oboch investorov. Slovo „koordinácia“ zahŕňa predovšetkým plynulé napojenie platformy na objekt Penty a bezbariérové prepojenie s hotelom na druhej strane koľajiska.

„V tejto chvíli sa plánuje archeologický prieskum pozemku, ktorý potrvá asi osem mesiacov. Až potom budeme môcť začať so stavbou hotela. Tá by sa mala spustiť počas roku 2022,“ upresnil za Pentu Ivo Mravinac.

Konkrétni nájomcovia zatiaľ zazmluvnení nie sú. Vizualizácia: Penta Investments

Zmeny v projekte aj nová súťaž

Od roku 2016 prešiel projekt, na ktorý sa priebežne znášala aj kritika, určitými zmenami. Znížila sa preto výška objektov, ich členenie, oba domy zoštíhlili a uskromnila sa aj veža na čele stavby pri Havlíčkovej ulici.

Zmenami však prejde aj širšie urbanistické riešenie a na projekt karlínskej časti územia vyhlásia novú súťaž.

„Urbanistické riešenie pôvodnej štúdie využijeme ako základ pre zadanie. Jeho najväčším prínosom je riešenie spojenia dvoch častí mesta, ktoré dlhé desaťročia jednoducho neexistovalo. Môžu tam však vyrásť budovy od iného skvelého architekta, či už svetového alebo českého,“ približuje hovorca Penty Mravinac.

„V spojení s novou súťažou sa objavil mediálny šum, že Zaha Hadid v Prahe nakoniec nebude. Súčasný projekt, hoci prišlo k jeho úprave, stále vychádza z pôvodného návrhu Zaha Hadid Architects a štúdio na projekte spolupracuje. Pokiaľ by zmeny presiahli zdravú hranicu, boli by sme prví, ktorí by proti tomu vystúpili a stavby by nenechali označiť za dielo Zahy Hadid,“ vysvetľuje a dodáva, že ateliér sa súťaže možno opäť zúčastní – tak isto, ako sa to stalo pri Nákladnej stanici Žižkov, kde sa plánuje bytový komplex.

Tam však Penta nakoniec postaví budovy podľa návrhu holandského štúdia Benthem Crouwel Architects a oblasť budú pripomienkovať aj Sekyra Group Luďka Sekyru a Central Group, za ktorou stojí Dušan Kunovský.

V prípade „Masaryčky“ sa Penta už pred rokmi dohodla, že urbanistickú súťaž vyhlásia na celé územie. „Nechceli sme, aby sa územie krájalo ako saláma, fragmentovalo sa, ale aby sa vytvorila ucelená koncepcia. Tá zahŕňala aj pozemky, kde bolo potrebné zmeniť územný plán, rovnako pozemky, ktoré už mal iný vlastník. Vtedy nikto neavizoval stavebný zámer. Zaha preto tvorila na neobmedzenej zelenej lúke,“ približuje Mravinac pozadie projektu.

Neskôr sa však spoločnosť s mestom dohodla, že na nadväzujúce územie okolo magistrály a ďalej k autobusovej stanici Florenc bude vypísaná nová urbanistická súťaž. Penta sa navyše zaviazala, že v oblasti bude viac zastúpený obytný priestor.

Článok bol uverejnený v českom vydaní Forbesu a jeho autorom je Mikoláš Rec.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?