4. marca 2021

Majiteľky firiem, manažérky veľkých korporácií a startupistky podieľajúce sa na rozbehu sľubných technologických firiem. Aj tento rok sme zostavili zoznam 30 žien, ktoré menia svet a biznis okolo seba. K rebríčku vám v marcovom vydaní magazínu Forbes pribalíme aj množstvo zaujímavého čítania: veľký rozhovor so svetovou slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou, ukážeme, kto sú „raketové ženy“ v miliónovom startupe Exponea, a odhalíme tiež hodnotu mladých výtvarných talentov.

Marcový Forbes plný dobrého čítania si môžete kúpiť tu.


A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa marcový magazín oplatí prečítať:

Trénerka

Známa basketbalová trénerka Natália Hejková. Foto: Ondřej Pýcha

Trénovanie (ženského) basketbalu je nielen o stratégiách, kondičke a správnej životospráve. Natália Hejková, ktorá má ako trénerka tituly z olympiády aj z majstrovstiev Európy (plus množstvo trofejí z klubových súťaží v rôznych krajinách) rozpráva, ako zvládať rôzne individuality a emócie v tíme. Jej recept môže byť dobre použiteľný, aj keď práve nie ste na palubovke.

Reklama

Raketové ženy

Zľava: Uršula Kráľová, Lenka Miškeje a Lenka Gondová. Tri dôležité ženy vo vedení startupu Exponea. Foto: Miro Nôta

V pozadí nedávno oznámeného veľkého obchodu, v ktorom sa úspešný slovenský startup Exponea venujúci sa digitálnemu marketingu stal súčasťou amerického Bloomreachu, boli nielen silní muži (CEO startupu Peter Irikovský a jeho najväčší investor, miliardár Ivan Chrenko). Veľkú úlohu v ňom hrá aj prevádzková šéfka Uršula Kráľová, skúsená manažérka a jednotka tohtoročného rebríčka top slovenských startupistiek. A nie je jediná.

Navigátor

Michal Štencl. Foto: Sygic

Michal Štencl rozbehol pred rokmi aj vo svete úspešnú navigáciu Sygic. Tentoraz sme s ním však nehovorili o tom, kam smeruje tento projekt, ale o tom, kam by nasmeroval krajinu. Jeho odporúčaný itinerár? Tam, kam sa iní neodvážia. Lebo len tak sa ako malá krajina v strednej Európe môžeme presadiť.

Miliardové plány

Štefan Kišš a Lívia Vašáková z Ministerstva financií. Foto: Miro Nôta

Popri všetkých správach o koronavíruse, (ne)očkovaní či vládnych rozporoch zaniká veľmi podstatná a veľmi aktuálna téma: ako Slovensko plánuje využiť miliardy, ktoré majú do krajiny prísť z Európskej únie. Forbes sa o nej porozprával s ľuďmi, ktorý Plán obnovy zastrešujú.

Kryptománia

Miliardári (aj) vďaka bitcoinu: zľava CEO PayPalu Dan Schulman a šéf MicroStrategy Michael Saylor. Foto pre Forbes US: Jamel Toppin

Nevyhli sa jej bežní ľudia (tiež takých poznáte?), ale už ani veľké svetové korporácie. Čoraz viac z nich sa necháva vtiahnuť do sveta bitcoinu a ďalších kryptomien – a do sveta technológie blockchainu, ktorá má potenciál zmeniť množstvo odvetví. Prečítajte si, čo ich na tom láka. Ako bonus prinášame zoznam (dolárových) miliardárov, ktorí zbohatli vďaka tomu, že sa do tohto sveta ponorili včas a vedia v ňom plávať.

Chvála umeniu – tomu mladému

Zuzana Danková z Dot. Contemporary Art Gallery. Foto: Miro Nôta

Bratislavská galéria Dot. Contemporary Art Gallery sa mladému slovenskému umeniu venuje obzvlášť pozorne. Jej majiteľka Zuzana Danková vám ukáže, ktoré mená stoja za pozornosť (a kúpu), ako ich objaviť a podporiť ich tvorbu.

Nech sa vám marcový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob. Poštovné je na nás.