3. februára 2018

Do výroby detskej obuvi sa pustili pred 25 rokmi. Hoci tvrdia, že v 90. rokoch bolo podnikanie jednoduchšie, stále je z nich cítiť veľké nadšenie pre biznis. Manželia Alexandra a Vojtech Račkovci stoja za spoločnosťou Rak z Bánoviec nad Bebravou, ktorá počas svojej existencie vyrobila už viac ako päť miliónov párov detskej obuvi.

Hovoria, že využili dieru na trhu, keď v roku 1993 vznikla spoločnosť Rak so zameraním na výrobu obuvi pre deti predškolského veku.  Začínali s piatimi zamestnancami a niekedy museli striedať kancelársku prácu aj s pomocou vo výrobe.

„Mala som kumulovanú funkciu. Starala som sa o účtovníctvo, ale keď bolo treba, obliekla som si tepláky a išla som do baliarne baliť,“ spomína Alexandra Račková, ktorá sa dnes vo firme venuje aj marketingu a komunikácii so zákazníkmi. Na čele spoločnosti s 38 zamestnancami stojí jej manžel Vojtech Račko, ktorý je tiež dizajnérom.

Úspechom hýbe pôrodnosť

Najviac sa im darilo v deväťdesiatych rokoch, keďže predaj závisí od počtu narodených detí. Vtedy sa na Slovensku rodilo až 70-tisíc detí ročne, dnes sa toto číslo pohybuje okolo 55-tisíc. „Sú to podmienky, ktoré sa v čase menia, nevieme ich ovplyvniť, len sa tomu musíme prispôsobiť. Ale zároveň nás to tlačí do nových vecí. Stále musíme inovovať, vymýšľať a skúšať ďalšie metódy,“ vysvetľuje šéf spoločnosti, ktorá v tých časoch dokázala vyrobiť až 350-tisíc párov obuvi ročne.

Reklama

Väčšinu výroby tvorili textilné papučky, menej náročné na výrobu oproti koženým topánkam. Dnes vyrábajú viac kožených topánok a ich predaj sa pohybuje 130-tisíc párov ročne, čo znamená, že denne vyprodukujú v priemere 560 párov.

Aj vplyvom ďalších okolností manželia konštatujú, že podnikanie je dnes náročnejšie. „V časoch, keď sme začínali, sme mali v sebe veľmi veľa energie a odhodlania, možno aj preto sa nám zdalo, že je to jednoduchšie, ale nebolo ešte toľko byrokracie a požiadaviek zo strany štátu,“ hovorí Alexandra Račková.  Podnikanie im komplikuje aj problém s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov.

Dať klasike novú tvár

Hoci ich produkt je obuvníckou klasikou s generačnou pamäťou, neboja sa experimentovať a obuvi doprajú moderný dizajn. Odhodlanie naplniť zákazníkom ich želania dostali Rak do pozície, keď ponúka najširšiu škálu tovaru na slovenskom aj českom trhu. „Zákazníci oceňujú, že neponúkame len ponuré farby,“ vraví Račková.

Spoločnosť vyrába 420 farebných kombinácií a pracuje so štyridsiatimi modelmi. Nebránia sa ani limitovanej edícii, akú sa im podarilo vytvoriť s modrotlačiarom Matejom Rabadom. Ten zohnal modrotlačiarsku formu z Bánoviec nad Bebravou, kde pôsobili modrotlačiari ešte v 50. rokoch minulého storočia, a spolupráca bola na svete. O papučky z limitovanej edície mali záujem najmä zahraniční zákazníci.

V Raku používajú výhradne materiály z Európy, aj keď dovozom z Ázie by mohli výrazne ušetriť. Na výrobky majú certifikáty o zdravotnej nezávadnosti. Produkty získali aj certifikát Žirafa českej obuvníckej asociácie pre detskú obuv, ktorá spĺňa prísne pediatrické a ortopedické požiadavky a majú oprávnenie aj na používanie ochrannej známky Česká kvalita.

Výroba detskej obuvi je podľa nich síce inšpiratívny, no náročný biznis. „Je tu obrovský podiel ručnej ľudskej práce. Topánky a papučky sa síce šijú na strojoch, ale nie sú to automaty, kde hodíte látku a vyjde papučka,“ vysvetľuje Račková. Detská topánka prejde pri výrobe rukami tridsiatich ľudí.

E-shop dverami do sveta

„Veľkým posunom pre nás bolo, keď sme pred šiestimi rokmi urobili e-shop. Konečný zákazník nás začal tlačiť do určitých vecí,“ vraví Alexandra Račková, hoci dodáva, že sa nedá vyhovieť všetkým požiadavkám. Napríklad sa bránia pridávaniu ďalších veľkostí a chcú sa udržať v kategórii pre deti v predškolskom veku.

Vďaka e-shopu sa ich topánky dostávajú do rôznych kútov sveta ako Nový Zéland, Austrália, Afrika, Kanada, do USA, napríklad Kalifornie, na Floridu, do New Orleans alebo New Yorku, ale cestujú aj po Európe do Španielska, Francúzska, Nemecka, Anglicka, Holandska či Írska. Za minulý rok pokryl predaj z e-shopu tridsať percent celkovej výroby spoločnosti. Na vývoz ide asi trinásť percent celkovej produkcie.

Vyťažia maximum. Zázračný startup zo Slovenska vylepšuje e-shopy po celom svete

V Česku predaj výrazne podporilo  využívanie sociálnych sietí, najmä Instagramu. Ako rodinná firma sa však držia hesla, že najlepšia reklama je dobrý chýr. „E-shop nám prináša spätnú väzbu, vieme, čo robíme dobre a čo nerobíme dobre. Mamičky neodpustia žiadnu chybičku. Reagujú na všetko, veľa sa pýtajú a prichádzajú aj s návrhmi,“ pochvaľuje si osobný kontakt so zákazníkmi Vojtech Račko a jedným dychom dodáva: „Robíme to, čomu si myslíme, že rozumieme a navyše nás to baví.