3. decembra 2021

Startup Powerful Medical spúšťa s poisťovňami Union a Dôvera na Slovensku klinické skúšky digitálnej zdravotníckej pomôcky pre ľudí s kardiologickými ochoreniami. Do klinických skúšok sa zapojí 60 všeobecných lekárov a viac ako 1 400 pacientov.

Rýchlejšia diagnostika

Cieľom klinického testovania je zistiť, do akej miery dokáže asistent PMcardio v rámci primárnej starostlivosti zlepšiť manažment pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Chceli by zabezpečiť dôslednejšie a presnejšie odosielanie pacientov do špecializovanej starostlivosti. Ďalším cieľom je umožniť skoršiu indikáciu diagnostických postupov.

Vzhľadom na veľkosť a rozsah ide o jedny z najvýznamnejších klinických skúšok v oblasti digitálneho zdravia, ktoré boli doteraz uskutočnené v strednej Európe. Testy prebiehajú pod dohľadom profesora Roberta Hatalu, prednostu Kliniky kardiológie a angiológie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Testy pomôcky PMcardio-1 boli schválené slovenským Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ide o prvé klinické skúšanie schválené na Slovensku od zavedenia nového európskeho Nariadenia o zdravotníckych pomôckach.

Ako funguje nový kardio asistent?

„Sme presvedčení, že náš klinický asistent PMcardio, ktorý funguje na báze umelej inteligencie, má obrovský potenciál zachraňovať životy, čas a náklady, ako aj zabezpečiť presnú diagnostiku a adekvátne odporúčania do špecializovanej, sekundárnej starostlivosti,“ uviedol Robert Herman, spoluzakladateľ, hlavný lekár a vedúci klinického výskumu spoločnosti Powerful Medical.

Reklama

PMcardio, hlavný produkt Powerful Medical, je klinický asistent na báze umelej inteligencie, ktorý umožňuje zdravotníckym pracovníkom interpretovať elektrokardiogramy (EKG) s presnosťou špičkového kardiológa. Je to zdravotnícka pomôcka triedy II (b) v zmysle európskeho Nariadenia o zdravotníckych pomôckach (MDR).

Produkt integruje technológiu „AI“ (umelú inteligenciu) do jednoduchej mobilnej aplikácie, kompatibilnej s akýmkoľvek smartfónom, čím má potenciál výrazne prispieť k vyššej dostupnosti kardiologickej starostlivosti, a to už na úrovni primárnej starostlivosti.

Potenciál: záchrana životov a úspory

PMcardio poskytuje všeobecným lekárom a iným zdravotníckym pracovníkom diagnostické schopnosti umelej inteligencie natrénovanej na miliónoch prípadoch. Včasná a presnejšia diagnostika kardiovaskulárnych ochorení má podľa Powerful Medical obrovský potenciál aj na záchranu životov aj na výrazné zníženie nákladov v rámci zdravotnej starostlivosti.

Powerful Medical je „deep-tech“ výskumná spoločnosť, ktorá využíva technológie na riešenie výziev v modernej medicíne. Firma sa zameriava na zvyšovanie úrovne zdravotnej starostlivosti prostredníctvom strojového učenia a umelej inteligencie. V roku 2017 ju na Slovensku založili bratia Robert a Martin Hermanovci. Martin Herman je aj členom tohtoročného rebríčka Forbes 30 pod 30.

Firma využíva milióny historických údajov na poskytovanie klinických objavov a nástrojov ako predpovedanie výsledkov liečby pacientov, presná automatizovaná diagnostika, či personalizované odporúčania liečby pre konkrétneho pacienta.

Diskusiu o digitalizácii zdravotníctva s členmi rebríčka Forbes 30 pod 30 Martinom Hermanom a Martinom Smatanom si môžete pozrieť tu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?