Ako dieťa prišiel o ruku, no aj tá zostávajúca mu stačí na to, aby potvrdil príslovie o zlatých českých ručičkách. Namiesto toho, aby sa pripojil k otcovi do vedenia známej siete pekární, rozhodol sa Michal Šnajdr pre vlastnú cestu. Šije batohy a horolezecké vybavenie, s ktorými ľudia zdolávajú osemtisícové vrcholy. Vrátane toho najvyššieho.
Špeciálne topánky si od neho nechal ušiť Andrzej Bargiel, ktorý koncom septembra vystúpil na Mount Everest bez kyslíkovej bomby a následne ho bez nej ako prvý človek na svete celý zišiel na lyžiach.
Konkrétne pre Poliaka ušil Michal Šnajdr špeciálnu topánku či návlek, ktorý si Bargiel nasadil na skialpovú obuv. Tá samotná totiž nie je určená do mrazivých podmienok, ktoré na najvyššej hore sveta prevládajú. Išlo o unikátny výrobok, nič také sa bežne nevyrába.
„Nebolo to prvýkrát, čo sa na mňa obrátil nejaký športovec so špeciálnou požiadavkou. Tu to však bola výzva, pretože som mal len štrnásť dní na to všetko vymyslieť, ušiť a poslať,“ opisuje tridsaťjedenročný Šnajdr. A teraz si predstavte, aká je to asi makačka, keď to musíte zvládnuť len jednou rukou. V Šnajdrovom prípade je to doslova práca na ľavú ruku.
O pravú ruku prišiel po tom, čo uňho lekári náhodou v dvoch rokoch objavili rakovinu kosti, ktorá sa rozšírila takmer do ramenného kĺbu. Amputácia bola vtedy jediným riešením, ako mu zachrániť život.
„Bolo ,šťastie‘, že sa to stalo v takom ranom veku, keď si ako dieťa neuvedomujete, čo sa deje, že máte chorobu, ktorá môže skončiť smrťou. Takže to nemá taký dosah na psychiku.“