17. októbra 2021
Niektoré situácie si v živote nevyberáme, dokážeme však rozhodovať o tom, ako na ne zareagujeme. Róbert Balušík sa narodil s telesným znevýhodnením, ktoré mu sťažuje niektoré triviálne úkony. Jeho reakciou však nie je lamentovanie, ale sofistikované riešenie problémov. Tento prístup uplatňuje nielen v osobnom živote, ale aj v podnikaní.

Zo stredoškolského projektu sa vykľul biznis

Začalo sa to náhodou. Róbert a jeho kamarát sa dostali s projektom na webovú aplikáciu do celoštátneho kola stredoškolskej odbornej činnosti. Ich aplikácia sa zameriavala na zber a vyhodnocovanie dát a navyše v tom čase robili aj weby pre kamarátov. Vtedy však ešte o podnikaní neuvažovali.

„Dostali sme sa do situácie, keď si od nás niekto vypýtal faktúru a my sme si uvedomili, že by bolo treba založiť aspoň živnosť,“ spomína na začiatky podnikania 26-ročný Róbert, ktorého cieľavedomosť neobmedzuje ani fyzický hendikep.

Róbert bude prvý Slovák, ktorý prinesie na Slovensko auto ovládateľné joystickom. Foto: archív Róberta Balušíka

Postupne sa ich tím rozšíril, dostali sa do povedomia a začali zužovať svoj profesionálny záber. „Na jedného človeka už nespadá viacero povinností, ako tomu bolo kedysi. Najviac ma však teší, že každý robí prácu, ktorá ho baví a že zabezpečujeme kolegom kontinuálne vzdelávanie.“

Robo má vo firme Progresio Solutions na starosti projektový manažment, ktorý zahŕňa množstvo úkonov a písania na počítači. Aj napriek svojmu fyzickému stavu všetko hravo zvláda.

Pri administratívnych prácach vyťukáva text na klávesnici lakťom alebo používa hlasové nahrávky. Pri presunoch na obchodné rokovania mu zas pomáhajú ostatní ľudia.

Reklama

Dôležité ponaučenie a hodnoty firmy

Ako spomína, počas podnikania sa aj oni dopustili viacerých chýb. Robo sa podelil rovno o dve, z ktorých vyplynulo ponaučenie nielen pre neho samotného.

Pri prvom prešľape nedopatrením vymazali termíny prednášok z webového kalendára svojho klienta. Druhým bolo, že Robo nespoznal svojho vlastného klienta, s ktorým uzatvoril spoluprácu. Bolo to v časoch, keď si na seba nabral príliš veľa povinností.

„Dôležité je nepreceňovať svoje sily a držať sa pri zemi. V tomto mi, našťastie, pomáhajú moji kolegovia z tímu, predovšetkým Jozef Cibík a Nino Petruš.“

Róbert Balušík z Progresio Solutions. Foto: Katarína Adamičková (fokaphotography)

Zároveň pri podnikaní kladú dôraz na to, aby svojim klientom vedeli sprostredkovať pridanú hodnotu. Inak povedané, ak sa bude dariť ich klientom, bude sa dariť aj tímu spoločnosti. Je to jedna z mnohých zásad úspešného podnikania, ktorými sa Róbert riadi.

Ďalšou je napríklad disciplína, ktorou ho inšpiroval jeho podnikavý otec. „Otec má salaš. Tvrdá drina mu vôbec nie je cudzia. Je to o fyzickej práci, o vstávaní skoro ráno a neskorom príchode večer. Od otca som odpozoroval tvrdé pracovné nasadenie a extrémnu disciplínu,“ prízvukuje.

Prvé auto ovládateľné joystickom

Róbert má však pre jeho fyzické znevýhodnenie komplikácie s vykonávaním každodenných úkonov. Fyzické ochorenie mu znemožňuje pohyb, má stuhnuté kĺby, čo mu zároveň bráni posilňovať svaly. Nedokáže si napríklad sám zaviazať šnúrky na topánkach či chodiť po schodoch.

S niektorými činnosťami mu pomáhajú ľudia, s inými moderné technológie. Jednou z takých je aj auto ovládateľné joystickom. Na Slovensku však ide o bezprecedentnú novinku.

Róbert robí o svojom ochorení osvetovú činnosť stredoškolákom prostredníctvom organizácie Parasport24. Foto: Archív Róberta Balušíka

Róbert si pre túto príležitosť bude robiť vodičský preukaz v Českej republike, avšak najbližšia krajina, ktorá poskytuje unikátne prerobenie auta, je Nemecko. Pre tento účel už bolo organizovaných niekoľko zbierok. Zvyšok projektu dofinancuje Róbert z vlastných zdrojov.

Touto iniciatívou však nepomôže len sebe. Projekt bude mať ďalekosiahle pozitívne následky pre ďalších záujemcov o unikátnu prerábku auta, keďže Róbert chce na základe svojho vybavovacieho procesu podať návrh na novelu istého slovenského zákona.

Dobro a harmónia

O svojom fyzickom znevýhodnení robí aj osvetovú činnosť skrz prednášky na stredných školách v spolupráci s o. z. Parasport24. Hoci je veľmi angažovaný a dostal aj ponuku hájiť záujmy ZŤP občanov v NR SR, zatiaľ sa do politiky veľmi neponáhľa. Svet biznisu mu imponuje viac.

V budúcnosti by chcel časť svojej energie presmerovať do technológií uľahčujúcich každodenný život. Tiež sa pohráva s myšlienkou filantropie. Zároveň však dodáva, že v kariérnom aj osobnom živote chce dosiahnuť zdravú rovnováhu.

Róbert Balušík (26), rodák z Považskej Bystrice, vyštudoval aplikovanú informatiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Začiatky jeho podnikania sa však začali už popri štúdiu na gymnáziu. Spolu s kamarátom založili firmu Progresio Solutions, ktorá funguje dodnes. Sústreďujú sa predovšetkým na tvorbu webov, webových aplikácií alebo e-shopov na mieru. Okrem toho ponúkajú aj marketingové služby. Robo taktiež dvakrát vyhral Hviezdoslavov Kubín, skúsil si dabing s Jankom Kronerom, vystupoval na akciách pre prezidenta či ministrov Slovenskej republiky. Zároveň pôsobí v iniciatívach Growni, I ambitious či Za pokladmi Slovenska. Toto všetko zvláda aj napriek tomu, že od narodenia trpí vzácnym svalovo-kĺbovým ochorením.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?