26. marca 2019

Predstavovať koňak nie je potrebné. Tento vyzrievaný hroznový destilát z oblasti Cognac vo Francúzsku patrí medzi najobľúbenejšie destiláty vôbec, veď v uplynulom roku vyexportovala táto oblasť do sveta viac ako 200 miliónov fliaš. Len 300 kilometrov odtiaľto sa však produkuje aj starší, menej známy brat koňaku – armaňak.

Armaňak je rovnako ako koňak destilátom z hrozna, vínnou brandy. Podobností v rámci výroby takéhoto destilátu je pomerne dosť a samotný armaňak má dokonca podľa mnohých zdrojov o 150 rokov dlhšiu históriu ako koňak. S odhadovaným vekom okolo 700 rokov je považovaný za jeden z najstarších destilátov vôbec.

Na aukcii sa objavila nezvestná fľaša whisky. Aukčný rekord zlomila o takmer pol milióna dolárov

Nie že by koňak a armaňak boli dva takmer totožné produkty, to povedať nemožno. Rozdielov pri výrobe a spracovaní jednotlivých druhov brandy je hneď niekoľko. Svoju úlohu zohrávajú v tomto prípade geologické, geografické aj klimatické podmienky jednotlivých oblastí, špecifikom je aj fakt, že armaňak sa destiluje iba raz, kým koňak prechádza procesom destilácie dvakrát.

Gaskonsko sa oproti oblasti Cognac vyznačuje suchším letom a silnejšími mrazmi v zime, čo má nemalý vplyv na výsledný produkt. Foto: Darroze

A napokon, 97 % koňakov sa vyrába z odrody Ugni Blanc, kým pri armaňaku nájdete okrem Ugni Blanc, z ktorého je vyrobených len 55 % fliaš, aj odrody ako Folle Blanche, Colombard a Baco.

Koňak pre svet, armaňak pre Francúzsko

Napriek mnohým podobnostiam je však dnes armaňak v tieni svojho mladšieho brata. Veľké značky koňaku produkujú obrovské objemy fliaš ročne a trh s koňakom snáď nikdy nebol v lepšej kondícii. Vybrané fľaše pravidelne trhajú aukčné rekordy. A armaňak? Ten zostáva pre mnohých konzumentov veľkou neznámou, hoci kvalitatívne svojho brata v prípade mnohých fliaš predčí. Kým koňak vyprodukoval za minulý rok viac ako 200 miliónov fliaš, v prípade armaňaku to bolo len 6 miliónov. Prečo?

Clooneyho tequila, Reynoldsov gin, McGregorova whiskey. Stoja za to?

“Príčiny treba hľadať predovšetkým vo vlastníckych vzťahoch. Producentov koňaku je okolo 320, koľko z nich ale poznáte z hlavy? 90 % trhu si medzi seba delí tzv. veľká štvorka. V prípade armaňaku absentujú hráči o veľkosti Hennessy, Martell, Courvoisier alebo Remy Martin,” vysvetľuje Juraj Seman, nápojový špecialista a konzultant.

Kým veľkí hráči sa zamerali na export a dostali koňak doslova do celého sveta, armaňak, hoci má oveľa dlhšiu históriu, zostal vo Francúzsku a jednotlivé produkty zostali v rukách malých rodinných firiem, ktoré na výraznejší export nemali ani prostriedky a možno ani záujem.

Armagnac si narozdiel od cognacu zachoval svoj lokálny charakter. Foto: Darroze

Svoju úlohu v tom zohrávali samozrejme aj iné faktory, či už blízkosť oblasti Cognac k moru, čo zjednodušilo v 19. storočí export produktu do zahraničia, ale napríklad aj to, že koňak bol už od svojho vzniku myslený skôr ako produkt pre zahraničný trh, čo koniec koncov naznačuje aj fakt, že len 10 % vyprodukovaného koňaku zostáva vo Francúzsku.

Špičkový destilát za cenu priemerného koňaku

Koňak je teda súrodenec v žiare reflektorov, kým armaňak sa “potichu krčí v kúte”. Nevšimnúť si však tento vyzrievaný destilát by bola obrovská škoda.

“Armaňak nemožno ignorovať asi z rovnakého dôvodu, pre aký by ľudia nemali ignorovať nič remeselné a tradičné – kvalita. Zároveň je to sonda do pomerne uzavretého sveta rodinných firiem a tiež do sveta produktu, ktorý je stáročia nútený existovať v tieni svojho známejšieho súrodenca,” opisuje Seman.

A hoci viacero značiek armaňaku nie je problém zaobstarať si aj na Slovensku, platí, že armaňaky patria v pomere cena/kvalita medzi to najpríťažlivejšie, čo možno na trhu nájsť. “V dôsledku relatívne slabej poznateľnosti je cenové postavenie armaňaku oveľa príjemnejšie, ako je tomu v prípade koňaku. Nie je veľkým problémom dostať sa k ročníkovým a striktne limitovaným armaňakom v cenovej hladine, pri ktorej sa v prípade koňakov pohybujeme ešte iba niekde okolo úrovne V.S.O.P.,” vysvetlil Seman.

Séria fliaš zo súkromnej zbierky. Foto: archív J.S.

Môžu sa ale tieto pomery zmeniť? Alebo zostane armaňak navždy produktom pre fajnšmekerov, ktorí poznajú jeho skutočnú hodnotu, bez ohľadu na cenovku?

“Bez výrazných investícií do PR a marketingu nemožno očakávať výraznú zmenu a tie zase nemožno očakávať bez zmeny vlastníckych pomerov. Otázkou však je, kde by bola tá hranica, po presiahnutí ktorej by armaňak stratil svoje dnešné kúzlo a zmenil by sa na masový produkt dostupný kdekoľvek v rámci globálneho trhu,” zamyslel sa odborník.

Pre investora nezaujímavý, pre konzumenta áno

Napriek vysokej hodnote v pomere cena/kvalita však nevidí v armaňaku ani potenciál byť zaujímavým investičným nástrojom, tak ako to dnes vidíme práve pri koňakoch alebo whisky. Prirodzene práve pre násobne menší záujem zberateľov.

Armaňak ako neprebádaný a nedocenený produkt nie je pre investorov zaujímavý, čo taktiež pomáha udržiavať cenovú hladinu fliaš na “zdravej” úrovni. Foto: Darroze

“Z hľadiska investičného by som mu veľký význam nepripisoval, pridanou hodnotou môže byť dostupnosť ročníkových fliaš, ktoré by mohli predstavovať emocionálnu, symbolickú alebo inú hodnotu pre konkrétneho zberateľa,” tvrdí.

Na otázku, akú fľašu by odporučil človeku, ktorý s armaňakom doposiaľ neprišiel do styku, má pomerne jednoznačnú odpoveď. “Comte de Lauiva, ktorá je pomerne dobre dostupná aj na Slovensku a jej ročníky dokážu prekvapiť ako cenou, tak aj kvalitou. Na jednej porovnávacej degustácii jej dávali účastníci prednosť aj pred rádovo drahšou reprezentáciou koňakov,” dodal.

Hlavné foto: Darroze