31. augusta 2020

Keď sa spojí špičkové inžinierstvo a rovnako špičkový dizajn, vznikne niečo výnimočné. Britská spoločnosť Lunaz Design sa špecializuje na renováciu ikonických ostrovných vozidiel a auto pre svoj najnovší počin si nemohla vybrať lepšie.

Rolls-Royce Phantom V z roku 1961 si obľúbil aj John Lennon, ktorý si pre neho vymyslel veľa vychytávok, ako bol rádiotelefón, televízia alebo gramofónový prehrávač zaistený proti otrasom. Slávny hudobník si svoj voz navyše vysníval komplet v čiernom prevedení a automobilka mu vtedy vyhovela s jedinou výnimkou: odmietla začierniť ikonický chladič.

Luxus po novom: šéfdizajnér Rolls-Royce
hovorí o trende post-opulentnosti

Na renováciu, počas ktorej dostal 60 rokov starý luxusný koráb elektrický motor, už ale zástupcovia značky prikývli. Nová doba? Vitajte v postkoronavírusovom, postluxusnom svete, kde už aj najkonzervatívnejším značkám dochádza, že ani opulentnosť neexistuje vo vákuu a bytostne sa jej dotýkajú problémy prepojeného sveta.

Rolls Royce prešiel zmenou. Foto: Lunaz Design

Estéti aj dizajnéri sa dnes snažia prepojiť luxus s progresom — a výsledkom je v tomto prípade luxus, ktorý zapojíte pre zmenu do elektrickej zásuvky. Lunaz majú v pláne vytvoriť hneď tridsať renovovaných vozov, z ktorých časť pojme spomínaný model Phantom V a zvyšok jeho predchodca Silver Cloud. Ceny sa pritom začínajú pri takmer pol milióne eur a končia pri 762-tisícoch eur. V ponuke sú rôzne varianty vrátane kupé so sklápacou strechou.

Reklama

„Odpovedáme na hlasy volajúce po spojení krásneho, tradičného dizajnu s moderným využitím a udržateľnosťou, ktorú ponúka elektrický pohon,“ konštatuje zakladateľ Lunazu a tiež vášnivý zberateľ áut David Lorenz. Renovácia legendárneho modelu pritom pre Lunaz nie je len nejakou bokovkou: na vývoj motora dohliadal Jon Hilton, niekdajší technický riaditeľ stajne Renaultu v F1.

Študuje manažment v Anglicku a stážuje pre značku Rolls-Royce

Znovuzrodený Phantom V napája 120 kWh batériu, zaisťujúcu dojazd približne 500 kilometrov, ktorý Silver Cloud zvládne s 80 kWh batériou. Obe možno napájať z domácich sietí, ale zvládajú aj rychlonabíjanie. Samotná renovácia prebieha vďaka precíznej práci s každým dielom a súčiastkou a výsledok si môže zákazník prispôsobiť pod vedením dizajnérky Jen Holloway.

Dôležité sú detaily. Foto: Lunaz Design

„Riadim sa slovami sira Henryho Roycea,“ vysvetľuje svoj prístup Holloway, ktorá nazbierala početné skúsenosti vo firme Aston Martin alebo tiež v oblasti high-endového audia. „Drobnosti zaisťujú dokonalosť a dokonalosť nie je drobnosť.“

To sedí. A v prípade Phantomu V hneď na ôsmich sedadlách: dvoch vpredu a šiestich na dvoch sedačkách vzadu. Všetci spolu môžu obdivovať zreštaurované drevené obklady, rohože z vlny, popíjať pri tom obľúbený drink z minibaru a zároveň si užívať moderné vymoženosti, ako je programovateľná klimatizácia alebo zábavný systém s dvoma oddelenými zvukovými okruhmi.

FOTO: Rolls-Royce nazve svoje prvé SU
po najväčšom diamante

Dizajnér Alex Innes sa v Rolls-Royce zaoberá okrem iného individuálnymi želaniami zákazníkov a ich novému prístupu k luxusu hovorí posthojnosť. „Ľudia sa čoraz viac pýtajú na hodnotu produktu, ktorý do ich života vnášame. A pandémia koronavírusu tento vývoj ešte urýchlila,“ vysvetľuje príznačne v rozhovore, ktorý spolu vedieme prostredníctvom služby Zoom.

Ceny sa začínajú na pol milióna. Foto: Lunaz Design

Aj preto sa Rolls-Royce Phantom V v rukách Lunazu stáva skutočným fantómom, ticho brázdiacim ulice miest, kde sa všetci učíme byť k sebe vzájomne ohľaduplnejší.

Či už v električke, alebo za volantom viac ako 700-tisícovej nádhery.

Autorkou článku je prispievateľka Nagress Banks, ktorá píše pre Forbes.com. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?