13. februára 2018

Ak je Rolls-Royce vo svete áut stelesnením najvyššej úrovne luxusu, potom ani prvé SUV od tejto značky nemôže mať menšiu ambíciu. Koncept, ktorý čoskoro uzrie svetlo sveta, dostal názov Cullinan – podľa najväčšieho číreho diamantu vyťaženého z hlbín Zeme.

„Odkedy sme pred pár rokmi náš projekt oznámili, meno Cullinan sa nám akoby ukrývalo priamo pod nosom,“ povedal k výberu názvu CEO Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös. „Toto meno sa najlepšie hodí pre náš výnimočný nový produkt. Cullinan je voz s takým jasným zmyslom, priezračnou kvalitou a vzácnosťou, že úplne mení pohľad na rozsah a možnosti skutočného luxusu,“ dodal k očakávaniam nového vozidla.

Rolls-Royce tvrdí, že dizajnéri a konštruktéri navrhli tento nový model tak, aby jazda s ním nepredstavovala absolútne žiadnu námahu. A je jedno, či to bude za polárnym kruhom, v africkej púšti alebo v škótskej vysočine.

Cullinan bude druhý model od automobilky Rolls-Royce, ktorý je postavený na celohliníkovom ráme. Prvým je nový Phantom, ktorý predstavili vlani v lete.

Rolls-Royce Phantom: Nový štandard luxusu

Reklama

Anglická automobilka v rukách nemeckého BMW je ďalšou značkou, ktorá neodolala lákaniu segmentu SUV. Zákazníci chcú veľké autá, s vyšším posedom a automobilky ich dokážu predávať s cenovou prirážkou. Rozhodnutie Porsche pustiť sa do modelu Cayenne nasledovali aj ďalšie prémiové značky – Jaguar F-Pace, Bentley Bentayga či Alfa Romeo Stelvio alebo Lamborghini Urus.

Lamborghini Urus: Najrýchlejšie SUV na svete

Diamant Cullinan vyťažili v juhoafrickej bani hlboko v Magaliesbergových vrchoch v roku 1905. Mal 3106 karátov a je doteraz najväčším objaveným diamantom. Rozrezali ho na deväť kameňov, ktoré po vybrúsení osadili do korunovačných klenotov britských panovníkov. Dva veľké kamene zdobia britskú korunu a žezlo s krížom.