„Mám plnú zásuvku podnikateľských nápadov. Celú vysokú školu, aj na Erasme, som kamarátom hovoril, že sa mi raz podarí presadiť v biznise,“ hovorí pre Forbes Patrik Dolinský zo slovenského startupu YourLox, ktorý spoločnosť Accace ocenila ako startup s najväčším investičným potenciálom.
Patrik Dolinský sa od detstva venoval rôznym športom od futbalu po stolný tenis. Ako absolvent odboru Podnikové financie mal vždy blízko aj k číslam. Podnikateľskú dravosť údajne zdedil po otcovi a štruktúrovanosť po matke.
Po skúsenostiach z organizovania medzinárodných podujatí, manažovania neziskových organizácií, firmy Octago či podnikaní s bratom Tomášom, rozbehol vlastný projekt.
Lox je smart skrinka, z ktorej si používatelia môžu vo verejných priestoroch požičať loptu, ping-pongové rakety alebo náčinie na cvičenie. Ide o ekonomické, udržateľné aj zdraviu prospešné riešenie, ktoré už teraz testujú na bratislavskom Draždiaku.
Skrinka pre každého
YourLox je aktuálne v testovacej fáze. Ako by mal vyzerať vo finále?
V mobilnej aplikácii sa používateľovi otvorí mapa, ktorá ho lokalizuje pomocou satelitov ako napríklad Galileo. Ak je ďalej ako 10 metrov od Loxu, neotvorí sa mu. Ale keď sa priblíži, v aplikácii sa mu zobrazí animácia so šiestimi okienkami. Z nich si vyberie pomôcku, ktorú by si chcel požičať.
Ťuknutím naň sa mu odomknú dvierka a môže si pomôcku vybrať. Keďže k tomuto okienku má počas jej používania prístup iba on, môže si doň odložiť napríklad ruksak alebo iné osobné veci.
Proces požičania ukončí vrátením a odfotením predmetu v Loxe. Dvierka sú preto presklené. Ide o ďalší bezpečnostný prvok.
Ktoré športové pomôcky budú napríklad k dispozícii?
V testovacom Loxe máme zatiaľ rakety na plážový tenis, švihadlo, expander, štvorkilový medicinbal, šesťkilový kettlebell a 16-kilový kettlebell.
Zbierajú spätnú väzbu
Ako teda riešenie od YourLox funguje teraz?
Prvý sme umiestnili na workoutovom ihrisku na Draždiaku. Zatiaľ je to webová aplikácia, do ktorej sa človek zaregistruje cez prehliadač.
Keďže sme len v testovacej fáze, je to zatiaľ neplatená služba, no aby sa človek stal testerom, musí prejsť naším verifikačným procesom. Ten má aktuálne podobu Google dotazníka.
Testeri sú uzavretá skupina ľudí, ktorá nám dáva spätnú väzbu a úprimne nám chce pomôcť. Keďže ide o bezplatnú službu, testerov si sami vyberáme na základe ich odpovedí. Snažíme sa tak predísť zneužívaniu.
Dotazník je však sprístupnený verejnosti a registrovať sa môže hocikto. Zatiaľ máme viac ako 60 testerov.
Čo nasleduje, keď niekoho nevyberiete?
Zaradíme ho na zoznam čakateľov na finálny produkt. Keď niekto na otázky typu: „Prečo si sa rozhodol byť našim testerom?“ odpovedá: „Neviem,“ je málo pravdepodobné, že ho vyberieme.
Vo finálnej fáze ale zrejme už bude verifikačný proces iný. Ako by to malo fungovať?
Tam si človek normálne vyplní svoj profil a zadá údaje z platobnej karty. Podobne, ako je to dnes pri zdieľaných kolobežkách, bicykloch, taxíkoch či donáške jedla.
Vlastná skúsenosť ako motivácia
S myšlienkou vytvoriť sieť smart skriniek ste prišli ešte v roku 2019. Ako tento nápad vznikol?
Raz som si bol zacvičiť na outdoorovom ihrisku, bežná rutina. Doniesol som si ruksak s pomôckami ako gymnastické kruhy či päť kilový medicinbal. Prišiel som na bicykli a uvedomil som si, koľko času som strávil chystaním všetkých tých vecí a koľko energie ma stálo ich tam doniesť.
Uvedomil som si aj, že napríklad taký kettlebell, ktorý sa používa pri silovom tréningu, má niekedy aj 24 kíl.
Človek si ho len tak nedá do ruksaka. Okrem toho, že je ťažký, je takéto náčinie aj dosť drahé a ak nie ste osobný tréner, prípadne necvičíte každý deň, asi sa jeho kúpa ani veľmi neoplatí.
Začal som sa nad tým viac zamýšľať a uvedomil som si, že by bolo super, keby ma tam kettlebell už čakal. Ale nemohol by som si ho tam len tak nechať, lebo o pár hodín by určite dostal nohy…
Moja prvá myšlienka bola dať ho na zámok alebo na reťaz. Ale to z dlhodobého hľadiska tiež nie je udržateľné riešenie. A pri takej basketbalovej lopte či frisbee neaplikovateľné.
Zdieľaná ekonomika
A potom?
Uvažoval som nad tým celú cestu domov. V ten deň som vymyslel celý koncept a spísal ho na papier – ako by to mohlo vyzerať, ako by to fungovalo, čo všetko by sa v smart skrinke dalo uložiť, kam by sme ich mohli umiestniť…
Už vtedy som vymyslel, že by sa takáto skrinka hodila aj na pláže, aby ľudia nemuseli na každej dovolenke kupovať lacné, jednorazové lopty či hračky a nemuseli si ich ani nosiť do lietadla. Skrinky by sa hodili aj na workoutové a multifunkčné ihriská, detské ihriská, do mestských parkov či zón oddychu.
Tú A4 mám doteraz doma a keď jedného dňa budeme mať vlastné priestory, určite si ju dám zarámovať a zavesím si ju na stenu.
Ale do realizácie ste sa pustili až minulý rok. Prečo ste to odkladali?
Nápad som potom prezentoval aj chalanom z Octaga, kde som vtedy pracoval ako projektový manažér. Páčil sa im, ale firma mala vtedy rozbehnutých veľa iných aktivít. Tak som ho odložil do zásuvky k ostatným nápadom.
No nedalo mi to. Pýtal som sa na názor kamarátov, ľudí na networkingových eventoch, športovcov a aj mamičiek na ihrisku.
Cez pandémiu sa cirkulárna a zdieľaná ekonomika veľmi posunula a ja som sa veľmi zamýšľal nad tým, že teraz, keď sú zatvorené fitness centrá, by si ľudia športové pomôcky určite radi požičali.
Prínos pre celú spoločnosť
Tak ste sa pustili do realizácie?
Porozprával som o tomto nápade Michalovi Duchoňovi, môjmu kamarátovi a koučovi osobnostného a pracovného rozvoja. Odporučil mi knihu Designing Your Life [Nadizajnuj si svoj život, pozn. red.] od Billa Burnetta a Davea Evansa. Je to vlastne taký pracovný zošit s rôznymi mentálnymi cvičeniami.
Vďaka nim som si uvedomil, že úlohou šikovnejších ľudí a ľudí vo vedúcich pozíciách, ktorí vytvárajú pracovné miesta a riadia ekonomiku, je vymyslieť, akým spôsobom môžeme integrovať do spoločnosti aj tých slabších. Tých, ktorí nemajú toľko šťastia, narodili sa s nižším IQ, vyrastali bez zázemia alebo v nemotivujúcom prostredí.
Lídri by sa tiež mali snažiť posunúť týchto ľudí tak, aby boli o level vyššie, bez ohľadu na to, koľko pomyselných levelov tu vlastne máme. Vďaka tomu sa posunie celá spoločnosť. To je pre mňa progres, evolúcia.
Navyše som chcel v kariére robiť niečo verejnoprospešné. Niečo, čo bude šetriť ľuďom peniaze, bude to efektívne aj pre ekonomiku, hodné pre rozvoj spoločnosti.
Vďaka Loxom nepotrebujeme vyrábať 400 lôpt pre jednorazové použitie. Keď si ich ľudia požičajú na potrebný čas, stačilo by ich 20.
Snaha predbehnúť konkurenciu
V YourLox ste dnes štyria spoločníci. Kto s vami spolupracuje?
Môj bývalý spolužiak a kamarát Milan, ktorý má skúsenosti s prácou v banke, vie nakresliť a vyhodnotiť finančné ukazovatele, ktoré vnímam pre chod firmy ako kľúčové. Môj ďalší kamarát Michal je taký náš „MacGyver“. Navrhol a postavil si vlastný dom so smart prvkami. Bez neho by prototyp neexistoval.
Posledný v tíme zakladateľov je môj ďalší kamarát Filip, ktorý je developer. Vyvinul našu aplikáciu a prepojil ju s Loxom. Na začiatku nám s vývojom pomohla aj firma Freevision. Dnes s nami spolupracujú aj Mona a Miška, ktoré zodpovedajú za branding, dizajn a obsah na sociálnych sieťach.
Máme silný tím. Jeho silu si uvedomujem čoraz viac a dokazujú to aj naše výsledky. Za menej ako jeden rok sme dostali ideu z papiera do reality. Veľmi som chcel, aby sme testovaciu fázu spustili už v októbri 2021.
Prečo práve vtedy?
Neviem, ale nechcel som to príliš odkladať, aby nás náhodou nepredbehla prípadná budúca konkurencia. Dnes by som už na tom asi až tak netrval.
Neskôr som si uvedomil, že konkurencia je vlastne super. Dovzdeláva trh a dotiahne marketing aj tam, kam my a náš rozpočet už nestačíme. Zároveň človeka núti inovovať.
Pár krajín sveta
Koho teraz v YourLox považujete za konkurenciu?
Konkurencia je na trhu vždy. Možno má len podobu iných alternatívnych riešení. Pre nás sú to zatiaľ obchody s lacnými športovými potrebami, osobní tréneri, ktorí vlastnia viac športových pomôcok ako bežný človek, ale aj fitness centrá. Tým však často chýba práve možnosť cvičiť vonku na čerstvom vzduchu.
Podobné riešenia už existujú vo Švajčiarsku, v Dánsku aj v Amerike. Postupne sa pridávajú ďalšie krajiny. S niektorými sa mi podarilo aj skontaktovať. Najďalej sú vo vývoji Američania. Tí na nedávno získali investíciu 1,3 milióna dolárov.
Našou výhodou je, že sme členmi EÚ, nachádzame sa v Schengenskom priestore a taktiež sa ako firma z krajiny V4 môžeme zapojiť do rôznych súťaží a grantov.
Už dnes máme dopyt na skrinky od jednej veľkej firmy z Francúzska, ktorá navrhuje a stavia ihriská napríklad aj pre ázijský trh. Predtým sa snažili spolupracovať práve s našou dánskou konkurenciou.
Bezplatná služba
Koľko bude prenájom cez YourLox stáť?
Pri zhotovovaní business plánu sme pracovali s jednotnou priemernou hodinovou sadzbou pre všetky pomôcky. V praxi to, samozrejme, nedáva zmysel, nakoľko prenájom kettlebellu nemôže stať tak isto ako prenájom švihadla.
Po diskusiách s investormi a mentormi sme začali pracovať s verziou, keď používatelia za prenájom zatiaľ platiť nebudú. Budeme to financovať vďaka našim B2B partnerom.
Od samotného začiatku sa snažíme napĺňať štandardy ESG a podľa tejto logiky hľadáme aj partnerov. Partnerstvá tvoríme primárne s takými firmami, ktorým záleží nielen na ich zamestnancoch a životnom prostredí, ale aj na spoločenských výzvach ako zdravie obyvateľstva, inklúzia, pohyb či rozvoj smart technológií v mestách a obciach.
Funguje to teda tak, že človek si požičia predmet z Loxu a po vrátení mu namiesto platby aplikácia ukáže: „Firme XY záleží na tvojom zdraví a preto ti darovala tento 40-minútový prenájom zadarmo.“ Tento B2B model môže mať napríklad aj podobu zamestnaneckého benefitu.
Developeri môžu toto riešenie aplikovať pre svojich obyvateľov, ktorí žijú v danej lokalite. Spoločne tak znížime spotrebu a svojou troškou podporíme naplnenie cieľov udržateľného rozvoja.
Úspechy v startupových súťažiach
S týmto nápadom sa vám už podarilo vyhrať akcelerátor #AccaceLife. V ktorých ďalších súťažiach ste s nápadom zapojení?
Vďaka AcacceLife sme získali mnoho užitočných výhier a poradenstvo, tiež nás chce podporiť v rámci B2B spolupráce.
Postúpili sme napríklad aj do druhého kola MyEUspace competition, ktorú organizuje EUSPA. Dostali sme sa medzi úzky výber 23 startupov z celej EÚ. Vďaka tomuto postupu sme vo februári získali 10-tisíc eur na vývoj prototypu. Tie sme primárne investovali do vývoja.
Cieľom súťaže bolo, aby sme sa posunuli z TRL 1 aspoň do TRL 4. TRL znamená „technology readiness level“ – úroveň technologickej pripravenosti. Používa ho aj NASA.
V našej kategórii teraz súperíme ešte s ďalšími tromi firmami o ďalších 25-tisíc eur. Vyhrá ten, kto sa posunul najďalej. Nám sa podarilo dostať do TRL 7, pričom najvyšší level je TRL 9.
Medzitým nás vybrali aj do akcelerátora „Challenger Urban:Creative 2022“, ktorého cieľom je podporiť projekt Košice 2.0. Úlohou startupov je priniesť pre mesto Košice inovácie, ktoré podporia rozvoj, pomôžu na ceste stať sa „smart city“ a zlepšia kvalitu života obyvateľov a turistov.
Sme zapojení aj v jednej výzve Trnavského samosprávneho kraja. Keď nás vyberú, budeme mať povinnosť do 4. decembra 2022 nainštalovať 20 Loxov na jeho území. Predbežný záujem prejavili aj v Modre, Pezinku a v Bratislave. V Česku je to Praha, Olomouc a my ideme ďalej.
Ambície siahajú ďaleko za hranice Slovenska
Kam by ste sa s YourLox chceli v najbližšom čase posunúť?
Náš cieľ je tento rok na Slovensku a v Česku umiestniť aspoň 30 Loxov. V roku 2023 máme v pláne expandovať do celej V4 a neskôr aj ďalej, napríklad na Kanárske Ostrovy či do Izraela.
Pre porovnanie, naša švajčiarska konkurencia od roku 2019 umiestnila len 27 skriniek. V pláne je, samozrejme, expandovať nielen regionálne, ale aj do iných odvetví. Neplánujeme ostať len pri športových pomôckach.
Okrem toho je veľa súťaží, do ktorých by sme sa ešte chceli zapojiť. Ak človek vie, čo má hľadať, dá sa vďaka grantom a akcelerátorom celkom pekne začať.
Veríme, že jedného dňa nájdeme Loxy na každom sídlisku, pláži či oddychových zónach. Trend smart miest a smart skriniek rastie. Minimalizmus, práca na diaľku, hoci aj z inej krajiny, a potreba tráviť čas vonku rastú. A my týmto trendom, podporujúcim slobodu, dokážeme pomôcť.