7. júna 2021

Záujem o letenky stúpol za posledné dva týždne o viac ako tisíc percent, no stále sme opatrní. Dovolenkovú destináciu si Slováci volia na poslednú chvíľu a leto patrí opäť Európe. Aj také sú trendy, ktoré priniesla pandémia. 

Z výsledkov prieskumu cestovnej kancelárie Pelikán vyplýva, že až 94 percent opýtaných sa tento rok chystá vycestovať. Zapojilo sa doň 6000 ľudí zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. A aj keď drvivá väčšina z nich uviedla, že budú cestovať za účelom rekreácie a lietadlom, viac ako polovica opýtaných si ešte nevybrala destináciu.

A to aj napriek tomu, že sa chystajú vycestovať počas letných mesiacov, budú čakať na poslednú chvíľu. Do popredia sa tak dostali last-minute dovolenky. 

Hity starého kontinentu

Podľa cestovnej kancelárie čakali Slováci najmä na podmienky Covid semafora, ďalej na certifikáty o očkovaní a jednotný európsky green pass. To sa premietlo do dĺžky plánovania dovolenky – aktuálne je to v priemere iba 40 dní dopredu. Pred pandémiou sa letenky v rámci Európy nakupovali aspoň s dvojmesačným predstihom.

Záujem o letenky a dovolenky pri mori narástol za posledné dva týždne podľa informácii Pelikána o 1257 % v porovnaní s minulý rokom.

Reklama

Absolútnymi hitmi tohtoročnej letnej sezóny sú Španielsko, Taliansko a Grécko. Krajina Pyrenejského polostrova má dokonca viac ako štvrtinový podiel na predaji na weboch spoločnosti Pelikán. Vychádzajúcou hviezdou je Malta, ktorá oproti minulej letnej sezóne rastie o stovky percent.

„Malta počas celej pandémie investuje veľa do propagácie a už od začiatku sa profiluje ako jedno z najbezpečnejších letovísk,“ vysvetľuje pre Forbes Patrik Vas zo spoločnosti Pelikán. Ako ďalej dodáva, leto bude pravdepodobne európske, keďže pravidlá cestovateľského semafora nahrávajú týmto destináciám.

Do top desiatky vyhľadávaných krajín sa dostali aj Turecko či USA, ktoré sú aktuálne v cestovateľskom semafore zafarbené na červeno. To znamená, že po návrate z nich je potrebné podstúpiť 14-dňovú karanténu alebo po ôsmich dňoch mať negatívny PCR test. 

Medzi Slovákmi už tradične dominuje Chorvátsko, kam čoraz viac dovolenkárov cestuje lietadlom. Ceny leteniek za posledné roky klesli aj o viac ako polovicu a z viedenského letiska budú v tejto sezóne obsluhované všetky dôležité letoviská (Zadar, Pula, Dubrovník, Split). Od 3. júla spúšťa pravidelnú letnú linku do Zadaru z košického letiska aj prepravca Air Explore.

Teraz je ten správny čas

Priaznivé ceny leteniek avizuje aj travel-tech spoločnosť Kiwi.com „Očakávame, že trend výhodných letov potrvá ešte niekoľko týždňov. Postupné zvyšovanie cien nastane pravdepodobne počas letných prázdnin, keďže s uvoľnením obmedzení porastie dopyt po letenkách. Pokiaľ zvažujete kúpu leteniek na letnú dovolenku, ideálny čas je práve teraz,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka customer experience v Kiwi.com 

Aj keď pandémia otriasla cestovným ruchom, za bezpečný ho považuje stále viac ako polovica opýtaných a len 14 percent ho považuje za rizikový. Turisti zároveň za nový normál považujú testovanie pred odletom a po príchode, dokonca 43 percent preferuje, ak sú všetci turisti v cieľovej destinácii otestovaní a podľa toho si aj vyberajú krajiny. 

Zjednodušenie podmienok cestovania má priniesť aj nový zelený pas, platný v celej Európskej únii. Väčšina cestovateľov jeho zavedenie víta. Za dôležitý faktor pri rozhodovaní sa, či vycestovať alebo nie, až tri štvrtiny respondentov považujú očkovanie. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?