18. septembra 2019

Reputačný inštitút v USA zverejnil aj tento rok zoznam firiem, ktoré podnikajú zodpovedne. Vedie v ňom dánske Lego, pričom v top desiatke sa nachádza Ikea či The Walt Disney.

Niektoré z najväčších firiem boli počas minulého roku v režime krízového riadenia a zbierali zvyšky svojej reputácie, ktorú poznačili škandály. Zatiaľ čo mnohé museli naspäť získavať dôveru svojich investorov, iné urobili významné kroky, poháňané záväzkom zodpovedného podnikania. „V roku 2018 sme videli veľké narušenie dôvery, a aj preto sú dnes firmy transparentnejšie a dodržiavajú prísnejšie etické normy,“ hovorí Stephen Hahn-Griffiths, vedúci Reputačného inštitútu, ktorý sa zaoberá meraním reputácie firiem.

Od roku 2011 publikuje inštitút štúdiu so spoločnosťami s najlepšou reputáciou zodpovedného podnikania. Tohtoročné hodnotenie ukázalo priemerný nárast o 1,6 percentuálneho bodu a vyrovnalo tak pokles z minulého roka. „Neznamená to, že spoločnosti urobili niečo dramaticky odlišné, ale robia lepšiu prácu v poskytovaní dôvodov, prečo by sme mali veriť ich dobrým úmyslom,“ hovorí Hahn-Griffiths. Korporátna zodpovednosť je dnes kľúčovou pre úspech a finančný rast spoločností a tie, ktoré sa týmto spôsobom prezentujú si získavajú srdcia a mysle verejnosti.

Toto sú najzodpovednejšie firmy roku 2018. Cenu si prevzal Denník N či Slovnaft

Žiadna spoločnosť nedemonštruje záväzok k zodpovednému podnikaniu tak ako Lego, ktoré vedie v rebríčku najzodpovednejších firiem. Snaží sa o trvalú udržateľnosť a na ceste k nej spravila firma minulý rok významný krok. Začala vyrábať kúsky z rastlinného polyetylénu, a je to len časť z jej aktivít. Lego získalo sedem percentuálnych bodov za svoj cieľ – do konca roka recyklovať 100 % svojho prevádzkového odpadu.

Investuje tiež do veterných elektrární v Nemecku a v Spojenom kráľovstve, čím napreduje vo svojom záväzku produkovať také množstvo energie z obnoviteľných zdrojov, koľko spoločnosť spotrebuje. Ďalšia firma, ktorá si stanovila udržateľnosť ako prioritu, je Danone. 100-ročný konglomerát pochádza síce z Francúzska, no jeho iniciatíva „Jedna planéta. Jedno zdravie“ sa snaží o zlepšovanie zdravia všetkých obyvateľov sveta.

V Argentíne napríklad firma spolupracovala s neziskovými organizáciami a predstaviteľmi miestnej samosprávy pri výstavbe prvého strediska raného detstva v Salte, kde sú rodičom k dispozícii odborníci na výživu a pediatri a sprevádzajú ich prvými tisíc dňami života detí. Na Novom Zélande zase Danone podniklo kroky k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2025. Firma je v rebríčku najzodpovednejších spoločností tento rok na 19. mieste, no má našliapnuté na to, aby sa šplhala stále vyššie.

Vyhlásili najzodpovednejšie firmy na Slovensku. Bodovala banka aj potravinové reťazce

Rovnako ako zosúladila svoje kroky s cieľmi OSN spoločnosť Danone či mnohé ďalšie, tak urobila aj firma ExxonMobil. Pohľad verejnosti na amerického ropného a plynárenskému giganta je síce iný, no nič nemení na fakte, že hodnotenie jej zodpovednosti sa zlepšilo medziročne o 4,9 percentuálneho bodu a Exxon tak získal titul firmy, ktorá urobila najvčší pokrok.

Po nedávnej 100-miliónovej investícii do výskumu a vývoja s nižšími emisiami v Národnom laboratóriu pre energiu z obnoviteľných zdrojov a Národnom laboratóriu pre energetické technológie ministerstva energetiky USA je na veľmi dobrej ceste búrať predstavu verejnosti, že energetické spoločnosti patria medzi menej seriózne. „Zodpovednosť v podnikaní už nie je voliteľná, je kľúčová pre každý druh biznisu, ale najdôležitejšia je pre tie sektory, ktoré si chcú zlepšiť reputáciu,“ hovorí Hahn-Griffiths

Toto je top desiatka najzodpovednejších svetových firiem:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk