Témou tohtoročného galavečera Eset Science Award bol príbeh ženy vo vede. Zhodou okolností sa laureátkou v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy stala po prvý raz v štvorročnej histórii ocenenia žena – profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.
Nadácia Eset udeľuje ocenenia pre vedecké a pedagogické osobnosti za ich vedeckú prácu, ale aj za prínos do ďalších oblastí života. Laureátom kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov sa stal Miroslav Almáši a profesor Ľubomír Tomáška si prevzal ocenenie v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania.
Prestíž oceneniu aj tento rok pridal fakt, že predsedníčkou poroty bola opäť nositeľka Nobelovej ceny. Kým vlani to bol svetoznámy teoretický fyzik Kip Thorne, tentoraz si na predsednícku stoličku sadla izraelská biochemička Ada Yanath. „Všetkým vedcom prajem, aby boli za svoju zvedavosť ocenení, pretože práve tá posúva hranice poznania,“ zhodnotila.
Siliva Pastoreková
Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku
Jednou z najväčších výziev súčasnej medicíny je zmeniť rakovinu na liečiteľné ochorenie, s ktorým je možné dlhodobo žiť. Silvia Pastoreková patrí medzi vedkyne, ktoré posunuli hranice poznania tohto ochorenia výrazne dopredu.
Spolu s manželom Jaromírom Pastorekom a vtedajším mentorom, českým vedcom Janom Závadom, objavili bielkovinu, ktorá sa nachádza na povrchu nádorových buniek. S tímom vyvinuli protilátky, ktoré dokážu bielkovinu s názvom CA9 v tele identifikovať, a objasnili, akým spôsobom prispieva k progresii rakoviny.
„Mám sen, že sa protilátky proti bielkovine CA9, na objave ktorej som sa podieľala, budú úspešne používať na liečbu pacientov s rakovinou.“
„Vývoj lieku na báze protilátok je však technologicky náročný a liečba musí byť overená v klinických skúškach, ktoré sú mimoriadne finančne nákladné. V oblasti biomedicíny je preto veľmi ťažké získať investície potrebné na tento účel. Napriek tomu verím, že sa raz tento sen splní,“ povedala vedkyňa.
Miroslav Almáši
Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov
Miroslav Almáši pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Venuje sa príprave nových pórovitých materiálov. Jedným z možných využití ich výskumu je absorpcia ťažkých kovov. Podobne dokážu z vôd vychytávať aj iné molekuly, napríklad antibiotiká a iné liečivá, ktoré sa nedajú z vody jednoducho odstrániť a môžu mať negatívne následky na zdravie.
Ďalším dôležitým využitím pórovitých materiálov je absorpcia oxidu uhličitého z ovzdušia a jeho uskladnenie. „Rád vidím, že sa náš výskum dá využiť v prospech spoločnosti,“ dodáva.
Ľubomír Tomáška
Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania
Profesor Ľubomír Tomáška vedie spoločne s profesorom Jozefom Nosekom laboratórium katedier genetiky a biochémie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Spolu s kolektívom vedeckých pracovníkov a študentov sa zaoberajú identifikáciou mechanizmov zabezpečujúcich komunikáciu jednotlivých častí našich buniek.
Ich hlavným cieľom je zistiť, ako sú molekuly DNA v chromozómoch, konkrétne ich koncové úseky (tzv. teloméry), chránené pred poškodením, ktoré by malo pre bunku fatálne následky. Študujú tiež, ako mitochondrie, energetické centrá buniek, komunikujú s ostatnými časťami bunky.
Dobrý učiteľ by mal byť podľa profesora Tomášku kompetentný odborník a didaktik, mal by byť osobnosťou s morálnou integritou, mal by disponovať nákazlivým optimizmom a radosťou z učenia, empatiou a srdečnosťou vo vzťahu k študentom i svojim kolegom.
Miroslava Kačániová
Cena verejnosti
Svoju favoritku si vybrala aj verejnosť, a to prostredníctvom hlasovania Cena verejnosti 2022. Slovenskú verejnosť najviac zaujala mikrobiologička Miroslava Kačániová, ktorá pôsobí na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a vo výskumnom centre AgroBioTech. Skúma, ako rastlinné silice a liečivé rastliny účinkujú proti mikroorganizmom.
Laureátov hlavných troch kategórií vyberajú na základe náročných kritérií, medzi ktoré patria aj aktuálne vedecko-výskumné výsledky a publikácie, merateľné scientometrické údaje, ale aj komunikácia a popularizácia, spolupráca s inými vedeckými odbormi, ohlas blízkych spolupracovníkov či študentov a mnohé ďalšie.
Viac o všetkých finalistoch tohtoročných ESET Science Award, ale aj o metaverze, umelej inteligencii s umeleckými sklonmi a o kyberbezpečnosti si prečítajte v najnovšom vydaní Forbes NEXT.