1. júna 2020

Začiatkom roka predala Kylie Jenner polovicu svojej kozmetickej spoločnosti Kylie Cosmetics. Tento obchod bol jednou z najlepších transakcií, aké kedy zrealizovala celebrita. Malé písmenká v zmluve však prezradili, že najmladšia selfmade miliardárka úspech a veľkosť svojej firmy niekoľko rokov poriadne nafukovala.

Najznámejší televízny klan Kardashian-Jenner má pod sebou niekoľko úspešných a výnosných značiek a roky sa s Forbesom sporia o to, akú pozíciu v rebríčku miliardárov by mali mať.

Keď sa ich najmladšej sestre podarilo predať 51 percent Kylie Cosmetics kozmetickému gigantu Coty za 600 miliónov dolárov (a tým stanovila hodnotu firmy na 1,2 miliardy), bol to úspech pre obe strany. Zároveň sa tým potvrdilo, že Kylie je naozaj miliardárka.

Najlepšie platené celebrity pod 30 rokov. Rebríček ovládla Kylie Jenner

Už od začiatku sa však špekulovalo, že spoločnosť Coty obchod preplatila. Výkazy Coty za posledných šesť mesiacov ukázali, že v skutočnosti Jenner čísla svojho biznisu nafukovala (tak, ako to má jej rodina vo zvyku), a firma má menšiu hodnotu a výnosnosť, ako si všetci spočiatku mysleli.

Dáta Coty ukazujú, že príjmy za 12 mesiacov pred uskutočnením predaja boli na úrovni 177 miliónov dolárov, zároveň malo ísť o 40-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku, keď Kylie Cosmetics utŕžila 125 miliónov. Číslo, ktoré sa 360 miliónom, ktorými sa Jenner oháňala, ani nepribližuje. Prehnaný bol aj úspech niekoľkých produktov starostlivosti o pleť. Tím Jenner tvrdil, že iba za jeden a pol mesiaca od uvedenia značky na trh utŕžila 100 miliónov dolárov. Otázkou potom však zostáva, ako je možné, že celoročné príjmy spoločnosti boli len 25 miliónov.

Kanye West to dokázal aj bez preháňania.
Teniskové impérium ho zaradilo do rebríčka miliardárov

Aj v otázke čistého zisku sa ukazuje, že firma nie je taká úspešná. Namiesto odhadovaných 44 percent, zmluvy s Coty ukázali, že oveľa bližšie k realite je číslo 25 percent. Na povrch naviac vyplávalo aj to, že päť percent značky patrí matke Jenner Kris, ktorá mala zastupovať Kylie, ktorá však už bola pri uzatváraní dohody s Coty plnoletá.

Podľa týchto nových informácií sa teda Jenner medzi miliardárov neradí. Po prepočítaní nových a presnejších dát Forbes odhaduje jej celkový majetok skôr na 900 miliónov dolárov, z toho by asi 340 miliónov mal tvoriť zisk z predaja firmy po zdanení. Samotné Coty zaznamenalo od uzatvorenia obchodu s Jenner prepad akcií o 60 percent, čo však súvisí najmä so súčasnou ekonomickou situáciou spojenou s koronavírusom.

Článok vyšiel aj v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Klára Řepková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?