13. mája 2020

Pandémia ochorenia Covid-19 dokázala počas niekoľkých týždňov zmazať niekoľkoročný rast ziskov množstva firiem. Zatiaľ čo v apríli sa začali veci vracať do normálu, koronavírus mal dopad na každú spoločnosť v tohtoročnom Forbes rebríčku Global 2000.

Kumulatívna hodnota 2000 najväčších celosvetových firiem klesla od minulej jari o viac ako štyri percentá. V prvom štvrťroku prišlo na katastrofálne straty (prinajlepšom len na mierne zisky), súvahy siahajúce do roku 2019 boli okrem toho ovplyvnené colnými sadzbami, ktoré USA uvalili na Čínu.

Rebríček: 10 najlepšie platených hudobníkov roku 2019.
Dokopy zarobili viac ako miliardu

Rokovania ohľadom ciel dnes vyzerajú oproti vyhláseniu Donalda Trumpa, že za pandémiu môže Čína, len ako drobný spor. Vzťahy dvoch najväčších ekonomík, či chceme, alebo nie, budú naďalej ovplyvňovať globálnu ekonomiku naprieč pandémiou aj po nej.

Koronavírus bol aj nápomocný

Čína boduje aspoň v jednom meradle: počet čínskych firiem v rebríčku Global 2000 sa zvýšil už ôsmy rok po sebe, na číslo 324, čím sa približuje k neohrozenému lídrovi USA (s 588 firmami). Navyše za ňou začína zaostávať tretie Japonsko. Medzi ďalšie zaujímavosti z tohtoročného rebríčka, okrem padajúcich profitov, patria aj dvaja nováčikovia. Spoločnosti, ktoré sa počas pandémie stali nevyhnutnosťou — Slack a Zoom.

Okrem nich v rebríčku vyčnieva gigant Saudi Aramco, ktorý vstúpil na burzu s najväčším IPO v histórii. Štátom vlastnená rafinéria sa umiestnila na piatom mieste v rebríčku. Viac ako štvrtinu rebríčka zaberajú finančné inštitúcie. Technologické firmy sú na vzostupe, zatiaľ čo o ropu a plyn záujem nie je, keďže sa zastavila letecká preprava a na cestách jazdí aj menej áut.

Rebríček 32 najbohatších ľudí Slovenska 2019

Sídlom 75 percent top 2000 firiem je však len desať krajín sveta. Viac ako polovica z nich sa dokonca nachádza len v prvej trojke.

Kompletný zoznam firiem vyšiel v americkej edícii magazínu Forbes.

Metodológia:

Spoločnosti sú zoradené podľa skóre, ktoré pozostáva z rovnako vážených mier výnosov, ziskov, aktív a trhovej hodnoty. Výsledky zoznamu Global 2000 odhaľujú hlavné trendy, ktoré tento rok formujú globálnu ekonomiku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?