Podieľajú sa na rozbehu firiem s medzinárodnými ambíciami, získavajú miliónové investície. Aj vo svete startupov sú úspešné ženy, ktoré ťahá chuť inovovať. Pozrite si rebríček top ženy v biznise 2022 – kategória startupistky.
Andrea Basilová
Sensoneo
Spoluzakladateľka a head of business development
Investície: 4,8 mil. eur
Ako spoluzakladateľka má na pleciach komunikáciu, budovanie partnerstiev, rozvíjanie spoluprác s organizáciami na témy smart cities a udržateľnosť. Ich riešenia, ktoré mestám a súkromným spoločnostiam umožňujú inteligentnú správu odpadov, sú aktuálne využívané v projektoch vo vyše šesťdesiatich krajinách sveta. V roku 2020 sa ich tržby vyšplhali na viac ako 743-tisíc eur.
Koncom minulého roka firma ohlásila partnerstvo so spoločnosťou Birdz, ktorá je priekopníkom v riešeniach pre monitorovanie spotreby vody. V tom istom čase si Sensoneo pripísalo aj dvojmiliónovú investíciu z Fondu Európskej rady pre inovácie a fondu Venture to Future, ktorú plánovalo využiť na expanziu.
Mária Cicmanová
GymBeam
Spoluzakladateľka a Chief marketing officer
Investície: 6 mil. eur
Cicmanová v spoločnosti GymBeam vedie päť marketingových tímov. Od performance marketingu, ktorý spravuje milióny výkonnostných kampaní v štrnástich krajinách, až po obsahový marketing.
V pandemickom roku 2020 sa im podarilo vystreliť v tržbách na takmer 35 miliónov eur, rozšíriť tím ľudí a širokú verejnosť upútať televíznymi spotmi. Ich e-commerce stratégia zaujala investorov natoľko, že sa do fungovania firmy rozhodli naliať milióny eur. Aj vďaka tomu dnes patria k vedúcim značkám fitnes výživových doplnkov v strednej a východnej Európe.
Jana Escher
Boataround
Spoluzakladateľka a COO
Investícia: 6 mil. eur
Jana Escher pôvodne pracovala na manažérskej pozícii pre portál Booking.com. Po rokoch sa rozhodli spolu s niekdajším kolegom Pavlom Pribišom založiť online platformu na prenájom lodí Boataround. Dnes pôsobia v 73 krajinách sveta, prevádzkujú 27-tisíc plavidiel a každoročne rastú o 100 až 150 percent.
Hodnota uskutočnených rezervácií k septembru 2021 dosiahla takmer 18 mil. eur a medziročne vzrástla takmer o 150 percent.
Simona Franková
NG Aviation
Spoluzakladateľka a CEO
Investícia: 2,5 mil. eur
Rodáčka z Prešova vyštudovala kontrolu letovej prevádzky v Košiciach. Po skončení školy pracovala aj pre európsku agentúru Eurocontrol v Bruseli. Neskôr spolu s bratom založili startup NG Aviation SE, ktorý vedie. Vyvíjajú mapový softvér na urýchlenie komunikácie letových dispečerov a digitalizujú letecké dáta.
Medzi ich klientov patrí napríklad pražské letisko, ale aj letové prevádzkové služby v Indonézii, Ománe, Thajsku a Spojených arabských emirátoch. Okrem toho najnovšie spolupracujú na projekte futuristického mesta NEOM v Saudskej Arábii. Ich zákazníkom je aj spoločnosť Airbus a ich aplikáciu využíva aj letisko Paris CDG.
Lucia Kubinská
Algolia
Senior produktová dizajnérka
Investície: 300,1 mil. eur
Kubinská je niekdajšia spoluzakladateľka slovenského startupu InHiro na vyhľadávanie vhodných zamestnancov, ktorý vznikol ako spin-off hostingovej firmy WebSupport. Keď koncom roka 2017 skončil slovenský produktový tím, odišla do Mníchova. Napokon sa však zamestnala ako produktová dizajnérka globálneho vyhľadávacieho softvérového startupu Algolia so sídlom v Paríži.
Dnes má startup približne 10-tisíc zákazníkov po celom svete, medzi ktorých patria napríklad značky ako Decathlon či Lacoste, ale aj platformy Twitch či Slack.
Petra Lipnická
Multiplex DX
Chief strategy officer
Investície: 1,6 mil. eur
Petra má viac ako 15-ročné skúsenosti v manažérskych pozíciách v európskych projektoch, ktoré sa zameriavali na zlepšenie výskumu a vývoja na Slovensku. Špecializuje sa na riadenie výskumu a vývoja, komercializáciu technológií, transfer technológií, startupy, fundraising a vedeckú komunikáciu. Pôsobila ako CEO inovačnej spoločnosti Neulogy.
Firma Multiplex DX sa do povedomia dostala počas pandémie Covid-19, keď vyvinula vlastné testy a jej CEO Pavol Čekan sa stal jednou z vedúcich osobností z vedeckej obce.
Michaela Šišková
DNA ERA
CEO
Investície: 250-tisíc eur
Michaela momentálne vedie tím startupu DNA ERA z pozície CEO. Jej firma sa zameriava na výskum v oblasti DNA, zákazníkmi sú však bežní ľudia, ktorí chcú zistiť, aké majú genetické predispozície nielen na choroby, ale napríklad aj na športové výkony.
Firma v roku 2021 dosiahla nárast tržieb o 707 percent, vyšplhali sa na 684-tisíc eur. V roku 2020 bola Michaela aj súčasťou rebríčka Forbes 30 pod 30.
Alžbeta Trančík
SuperScale
VP of strategy
Investície: 4,2 mil. eur
Profesionálna cesta Alžbety je s herným startupom SuperScale spätá už viac ako päť rokov. Pôvodne zastávala pozíciu Chief Analytics Officer, dnes je viceprezidentkou pre stratégie. Má za sebou dekádu skúseností v optimalizácii marketingu a vývoja produktov.
S hráčmi, ako sú Ubisoft, Paradox Interactive, Frogmind a Fingersoft, spolupracovala na ich vlajkových lodiach. Ich tržby sa v roku 2020 vyšplhali na viac ako tri milióny eur.
Mária Virčíková
Matsuko
Spoluzakladateľka a CEO
Investícia: 6,68 mil. eur
Mária Virčíková je spoluzakladateľkou a aktuálne co-CEO spoločnosti Matsuko so sídlom v Košiciach, ktorá vyvíja „Skype budúcnosti“, čiže technológiu, ktorá umožní 3D holografické konferencie v rozšírenej realite.
Virčíková je odborníčka na robotiku, ktorá študovala a neskôr aj pôsobila na Technickej univerzite v Košiciach, a už dvakrát sa v minulosti umiestnila vo Forbes rebríčku 30 pod 30. Jej víziou je priniesť hologramy do bežného života. Tieto plány firme vyniesli aj miliónové investície a prvé zákazky napríklad od telekomunikačných operátorov.
Andrea Zahurancová
Eyerim
Spoluzakladateľka a kreatívna riaditeľka
Investícia: 5,7 mil. eur
Je jedna zo štyroch spoluzakladateľov startupu Eyerim – jedného z najväčších a najrýchlejšie rastúceho e-shopu s očnou optikou v strednej a východnej Európe. Je kreatívnou riaditeľkou e-shopu, ktorý pôsobí v pätnástich európskych krajinách. Jeho tržby sa v roku 2020 vyšplhali na vyše šesť miliónov eur.
Aktuálne pracujú na rozširovaní ponuky nielen o dioptrické okuliare, ale aj na budovaní vlastnej značky kolekcie slnečných a dioptrických okuliarov.
Metodológia
Pri zostavovaní rebríčka boli uprednostňované startupy so ženou zakladateľkou alebo spoluzakladateľkou, ktoré už validoval investor, pričom vyššia váha bola pripisovaná riadiacim pozíciám či prevádzkovým, finančným, technologickým a produktovým pozíciám, prípadne miesto v manažmente spoločnosti. Do uvádzaných investícií nie sú zahrnuté investičné kolá, ktoré neboli uzatvorené k dátumu publikovania rebríčka, ani tie, ktorých výška nebola do tohto dátumu zverejnená. Medzi ďalšie hodnotené kritériá patria posledné dostupné tržby a zisky startupu a odvetvie, a v akom pôsobí – technologické a rýchlo rastúce odvetvia mali prednosť pred odvetviami s menším rastovým potenciálom, ktorý je pre startupy kľúčový. Napokon, uprednostňované boli startupy s plne vyvinutým a funkčným produktom a biznis modelom. Rebríček je zostavený ako kompletná desiatka, nejde o poradie.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]