1. januára 2022

Za sebou už majú veľké či menšie úspechy a pred sebou perspektívu, že prídu ešte výraznejšie. Na koho (nielen) z oblasti biznisu či startupov sa zamerať v novom roku? Svoje tipy prezradili šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský, partner jedného z najväčších stredoeurópskych venture kapitálových fondov Credo Ventures Andrej Kiska mladší a Viktória Skřivánková, projektová manažérka na sekcii Plánu obnovy a odolnosti Úradu vlády SR, ktorá sa zameriava na inovácie a prilákanie talentov.

Tip Andreja Kisku ml.

Martin Šlosárik a jeho Picogrid

Martin žije v Silicon Valley, kde spoluzaložil startup Picogrid. Foto: archív Martin Šlosárika

Martin minulý rok rozbehol veľmi zaujímavý startup Picogrid zameraný na real time monitorovanie ťažko dostupného terénu, napríklad v lesoch v kalifornii kvôli požiarom alebo na základňach americkej armády, ktoré pokrývajú obrovské množstvo terénu a nevedia, čo sa na ňom deje. Podarilo sa im uzavrieť zaujímavé pilotné projekty, ktoré by sa v nasledujúcom roku mohli pretaviť vo veľké kontrakty. Kiska zároveň predpokladá, že v roku 2022 by mohli oznámiť väčšiu investíciu.

Martin už v minulosti založil firmu, ktorá spolupracovala s americkou vládou. Picogrid vytvoril na základe obrovských medzier v bezpečnosti vojenských zariadení a iných typov kritickej infraštruktúry, ktoré videl počas predchádzajúcej práce na vojenských základniach. Žije v Silicon Valley a ako softvérový inžinier vedie vývoj „computer vision“, teda počítačového videnia, ktoré umožňuje na diaľku monitorovať bezpečnosť a stav objektov.

Tipy Juraja Porubského

Juraj Hrbatý založil a rozvíja Finax

Spoluzakladatelia Finaxu (zľava) Radovan Kasík a Juraj Hrbatý. Foto: archív Forbesu

Slovenský fintechových startup Finax šíri medzi masy investovanie do ETF. V roku 2022 plánuje rozbehnúť nového „finbota”, ktorý má pomôcť ľuďom získať prehľad o tom, na čo míňajú, a ako by mohli úspory lepšie zhodnocovať. Firma zakladateľa Juraja Hrbatého má podporu najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka. A netradične na startupy sa chystá preklopiť do ziskového hospodárenia.

Milan Dubec sa posúva viac k realitám

Milan Dubec. Foto: archív Forbesu

Žilinčan Milan Dubec vyrástol zo zakladateľa Azet / Pokec na šéfa mediálneho domu Ringier Axel Springer, no v poslednej dobe žije najmä realitami. V roku 2021 sa podarilo predať jeho nápad Bistro.sk za 50 miliónov eur. Zainvestoval do lokálneho média a napriek dlhej kariére v biznise tento mladík zďaleka nekončí.

Reklama

Basilovci zo Sensonea

Manželia Basilovci, ktorí stoja za projektom Sensoneo. Foto: Miro Nôta

Počítajme s tým, že zelená ekonomika bude hlavnou ekonomickou stratégiou Európskej únie. Budú do nej smerovať veľké investície a ako tému ju bude riešiť celý biznis. Tento tlak vystrelí nových víťazov. Oplatí sa sledovať startup na inteligentné riadenie odpadov Sensoneo, ktorý v roku 2021 získal 2 milióny eur na ďalšiu expanziu. Firmu spoluzaložili manželia Andrea Basilová a Martin Basila.

Tipy Viktórie Skřivánkovej

Michaela Kršková podporuje inovácie

Meno Michaely Krškovej je v rámci slovenského inovačného ekosystému dobre známe. Foto: Happy Company

Michaela je od jesene tohto roka na čele Sekretariátu Rady pre vedu, výskum a inovácie, novovzniknutej inštitúcie na Úrade vlády, ktorá má za cieľ definovať politiky a zlepšiť riadenie v tejto oblasti. Keďže spoluzaložila Startup Awards (posledné roky známe ako FutureNow Conference) a dlhé roky pôsobila v Neulogy Ventures, jej meno je v rámci slovenského inovačného ekosystému dobre známe.

Michaelu a jej tím v najbližších mesiacoch čaká príprava Národnej stratégie pre vedu, výskum a inovácie, prvý dokument svojho druhu, ktorý zastreší vládnu stratégiu pre vedu a inovácie na najbližšie roky. Okrem iného sekretariát bude dohliadať na implementáciu reforiem a investícií zvyšujúcich inovačný potenciál krajiny za vyše 600 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti.

Lívia Vašáková vedie plán obnovy

Lívia Vašáková na MF SR buduje sekciu zodpovednú za plán obnovy. Foto: Miro Nôta

Lívia Vašáková šéfujúca slovenskému Plánu obnovy a odolnosti za posledný rok vybudovala tím dohliadajúci na úspešné plnenie ambicióznych cieľov. Pod jej dohľadom sa tento rok naštartoval reformný proces vo viacerých kľúčových oblastiach, čoho príkladom sú aj reformy optimalizácie siete nemocníc či národných parkov.

Aj jej zásluhou je Slovensko tretia krajina v poradí, ktorá môže zdroje z mechanizmu NextGenerationEU (celková hodnota 750 miliárd eur) čerpať.  Keďže začiatok roka 2022 prinesie schvaľovanie reformy vysokých škôl a naplno sa začne aj s implementáciou prvých investícií, bude náročné, ale nevyhnutné, vysoko nastavenú latku udržať.

Lívia spolu s Michaleou vytvárajú tandem, ktorý už teraz formuje zelenú a digitálnu budúcnosť Slovenska a posilňuje image štátnej správy navonok.

Rasty Turek, úspešný startupista v USA

Pex podľa Tureka „využíva väčšina najväčších držiteľov autorských práv vo svete“. Foto: archív Rasťa Tureka

Spomedzi úspešných biznis príbehov posledného roka vyčnieva americká firma Pex Rastyho Tureka, Slováka dlhodobo pôsobiaceho v USA , ktorá získala investíciu v hodnote 57 miliónov dolárov. Pex chráni autorský obsah tvorcov, ktorí si vďaka tomuto nástroju vedia zistiť, ako sa šíri.

Za jeho úspechom stojí kombinácia dlhoročného úsilia vynaloženého na vývoj produktu a správneho načasovania – užitočnosť nástroja v očiach investorov vzrástla aj vďaka novej legislatíve Európskej únie o autorských právach. Vzhľadom na to, že stále čakáme na slovenského „jednorožca“,  Rastyho príbeh môže byť do budúcnosti pre slovenskú startupovú scénu inšpiráciou a hodnotným zdrojom know-how.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?