23. novembra 2019

Je veľmi jednoduché dávať sľuby neziskovým organizáciám, ale kto je naozaj ochotný otvoriť svoju peňaženku? Magazín Forbes v spolupráci so spoločnosťou SHOOK Research of Boca Raton zisťoval, ktorí ľudia boli v roku 2018 najštedrejší. Vačšina filantropov tohto rebríčka patrí k najbohatším ľuďom planéty.

Deväť z desiatich najvýznamnejších darcov je zároveň v tohtoročnom zozname najbohatších Američanov Forbes 400 – celkovo sa tam nachádza 39 z 50 najväčších darcov.

Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk. Aké knihy odporúčajú miliardári?

Spolu rozdalo 50 najštedrejších amerických filantropov v minulom roku 14,1 miliardy dolárov, pričom darovaná suma stále stúpa.  V roku 2017 rozdali boháči „len“ 12,6 miliardy dolárov a v tom predošlom 12,2 miliardy dolárov. Toto sú teda top filantropi sveta:

10. Gordon a Betty Moore

Darovaná suma: 298 miliónov dolárov

Zakladatelie nadácie, Gordon a Betty Moorovci. Foto: Moore Foundation

Spoluzakladateľ spoločnosti Intel a jeho žena poskytli cez svoju nadáciu, Gordon and Betty Moore Foundation, tri miliardy dolárov na vedecké účely, na ochranu životného prostredia či na starostlivosť o pacientov v ich domácom prostredí. Nadácia, ktorá má majetok vyše šiestich miliárd dolárov, sa v roku 2018 zaviazala prispieť 85 miliónmi na iniciatívu v oblasti zlepšenia diagnostiky a medicínskych procesov.

Reklama

9. Pierre Omidyar

Darovaná suma: 392 miliónov dolárov

Zakladateľ eBayu Pierre Omidyar (vpravo). Foto: Sita/AP

Zakladateľ eBayu podporuje cez svoju Omidyar Group množstvo neziskoviek, ktoré sú pod ňou združené. Zaoberá sa napríklad nachádzaním nových prístupov k problému obchodovania s ľuďmi či vyvíjaním technológií v oblasti zdravotníctva. V minulom roku založil Omidyar tiež organizáciu Luminate, ktorá podporuje občiansku angažovanosť, slobodu médií a digitálne práva.

Slovák vystavuje obrazy v OSN. Na počesť mecenášov umenia Vilčekovcov

8. Jim a Marilyn Simons

Darovaná suma: 397 miliónov dolárov

Simons, ktorý pred založením hedžového fondu Rennaisance technologies, predsedal katedre matematiky na Sony Brook University, je stále veľkým podporovateľom matematiky a vedy. V minulom roku daroval 32,5 milióna New York Genome Center, 22 miliónov dal organizácii Math for America, 11,3 milióna šlo Massachussettskému technologickému inštitútu a sedem miliónov Cold Spring Harbor Laboratory.

7. Hansjoerg Wyss

Darovaná suma: 402 miliónov dolárov

Podnikateľ v oblasti medicínskych zariadení švajčiarskeho pôvodu sa zameral na záchranu životného prostredia. V minulom roku oznámil miliardový projekt, ktorý má trvať desať rokov, a ktorého cieľom je ochrániť 30 percent povrchu planéty do roku 2030. Súčasťou tejto kampane je aj 12-miliónový dar argentínskej charite, ktorá kúpila 67 500 akrov pôdy na vytvorenie národného parku.

6. Mark Zuckerberg a Priscilla Chan

Darovaná suma: 410 miliónov dolárov

Priscilla Chan so svojím manželom Markom Zuckerbergom, ktorý založil Facebook. Foto: Sita/AP

Spoluzakladateľ Facebooku a jeho manželka, ktorá je lekárkou, založili v roku 2015 organizáciu Chan Zuckerberg Iniciative. Zaoberajú sa v rámci nej bojom proti chorobám, zlepšovaním vzdelávania a reformovaním justície. V roku 2018 založili sieť CZI Neurodegeneration Challenge Network, ktorá spája tímy vedcov, inžinierov a lekárov, aby študovali dôsledky chorôb ako Alzheimer či Parkinson. Rozbehli tiež iniciatívu na oficiálne automatické očistenie ľudí so záznamom v registri trestov, ktorí sú určitý čas „čistí“.

5. George Soros

Darovaná suma: 585 miliónov dolárov

Zakladateľ a predseda Nadácie otvorenej spoločnosti. Foto: Sita/AP

Soros, ktorý je cez svoju Nadáciu otvorenej spoločnosti aktívny v 120 krajinách, podporuje najmä projekty v oblasti detského vzdelávania, financovania kampaní, práv voličov či rôzne antidiskriminačné organizácie. Jeho najväčšie dary za minulý rok šli organizácii Dejusticia v Kolumbii (9 miliónov dolárov), organizácií BRAC v Bangladéši (8 miliónov), ktorá podporuje sociálny rozvoj a takmer dva milióny Soros venoval „knižniciam bez hraníc“, poskytujúcich zdroje a možnosti pre knižnice v rozvojových krajinách.

4. Rodina Waltonových

Darovaná suma: 596 miliónov dolárov

Jim Walton (zľava), Alice Walton and Rob Walton na pódiu počas každoročného stretnutia investorov Wal-Martu. Foto: Sita/AP

Organizácia, ktorú založil v roku 1987 zakladateľ Walmartu Sam Walton, je teraz riadená jeho dvomi deťmi – Alice a Robom, a tromi jeho vnúčatami. V roku 2018 poskytli 210 miliónov dolárov na podporu vzdelávania, 90,3 milióna na ochranu riek a ocenánov a 57 miliónov na iniciatívy v regióne Mississippskej delty.

3. Michael Bloomberg

Darovaná suma: 767 miliónov dolárov

Bývýly starostu New Yorku Michael Bloomberg. Foto: Sita/AP

Bývalý starosta mesta New York a zakladateľ spoločnosti Bloomberg, je aktívnym filantropom v rôznych kútoch zeme. Jeho nadácia Bloomberg Philantropies poskytla dotácie charitatívnym organizáciám v 510 mestách a 129 krajinám, pričom kladie dôraz na umenie, vzdelávanie a verejné zdravie. Medzi najväčšie dary minulého roka patria- 70 miliónov dolárov na boj proti klimatickej zmene a 50 miliónový balík peňazí daroval na boj proti závislostiam od opioidov.

2.Bill a Melinda Gates

Darovaná suma: 2,6 miliardy dolárov

Bill a Melinda Gates počas rozhovoru. Foto: Sita/AP

Dvojica vedie Nadáciu Billa a Melindy Gatesových, ktorá je najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete. Od roku 1994 prerozdelila 50,1 miliardy dolárov, pričom sa zameriava na projekty v oblasti globálneho zdravia, medzinárodného rozvoja a vzdelávania v USA. V minulom roku poskytli takmer 530 miliónov dolárov na predchádzanie detskej obrny, 450 miliónov na dodávky vakcín, 400 miliónov na liečbu a prevenciu HIV a malárie a 390 miliónov na rozvoj poľnohospodárstva.

1.Warren Buffett

Darovaná suma: 3,4 miliardy dolárov

Warren Buffett je predseda a CEO fondu Berkshire Hathaway. Foto: Sita/AP

Väčšina sumy, ktorú dal minulý rok Buffett na charitatívne účely, išla nadácii jeho priateľov Billa a Melindy Gatesových. Ďalšie peniaze poskytol investor organizácii, ktorá nesie meno jeho zosnulej manželky Susan Thompson Foundation, dary dostali aj Sherwood Foundation, Howard G. Buffett Foundation a Novo Foundation. Posledné tri menované riadia Buffettove deti a zameriavajú sa na boj s chudobou, podporu ženských práv a sociálnu spravodlivosť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk