16. augusta 2021

Miliardári Daniel Křetínský a Patrik Tkáč upevňujú svoje pôsobenie v Holandsku. Ich fond Vesa Equity Investment sa stal najväčším akcionárom PostNL. S odkazom na holandského regulátora trhu o tom informoval web E15.

Fond v holandskej pošte pôsobí už dlhšie, pred nákupom v ňom držal viac ako 10 percent. PostNL je najväčším hráčom v segmente a za minulý rok ich zisk po zdanení dosiahol takmer 213 miliónov eur. Podľa portálu E15 má aktuálny podiel Vesa Equity Investment hodnotu asi 224,5 milióna eur.

„Investícia do PostNL potvrdzuje strategický zámer spoločnosti Vesa v logistickom sektore,“ komentoval v marci transakciu investičný riaditeľ Vesa Equity Investment Branislav Miškovič s tým, že logistiku poslednej míle považujú za rastúci biznis. Týmto termínom sa označuje posledný úsek cesty k zákazníkovi, ktorý je z hľadiska nákladov najdrahší.

Ovládli aj Royal Mail

Vesa Equity Investment pôsobí v poštových službách aj v Spojenom kráľovstve, kde má v spoločnosti Royal Mail 15-percentný podiel a je tiež jej hlavným akcionárom. Podiely v pošte, ktorú založil ešte panovník Henrich VIII. v roku 1516, kupovali nenápadne a v tichosti od mája 2020.

Od privatizácie v roku 2013 a následného vstupu na burzu sa Royal Mail nedokázala prispôsobiť moderným trendom a jej denná strata bola vlani milión libier.

Reklama

„Nízka ziskovosť zatlačila ceny akcií v posledných rokoch významne dole a Křetínský patrí medzi aktivistických akcionárov — chce dotlačiť manažment k zefektívneniu prevádzky,“ komentoval vlani pre Forbes tento nákup Boris Tomčiak z analytickej spoločnosti Finlord.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je redaktorka českého Forbesu Klára Řepková. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?