K najlepším podnikateľom sveta sa tento rok pridala žena. Doris Hsu si zo slávnostného vyhlásenia v Monte Carle odnáša titul EY Svetový podnikateľ roka. Jej firma GlobalWafers je jedným z najväčších globálnych výrobcov kremíkových plátkov, ktoré sú kľúčové pre výrobu čipov.
Takzvané wafery firma vyrába v 17 fabrikách v Ázii, v Európe a Spojených štátoch. Medzi jej zákazníkov patria aj firmy ako Samsung, Intel, IBM alebo Panasonic. GlobalWafers dosahuje hodnotu 6,7 miliardy amerických dolárov. Ročný obrat firmy je okolo 70 miliárd taiwanských dolárov (približne 2,1 miliardy eur).
Jedna žena, dve firmy
„Držím sa hesla: Neporovnávajte sa podľa toho, čo ste už dosiahli, ale podľa toho, čo ešte môžete dosiahnuť,“ prezrádza svoj recept na úspech 61-ročná podnikateľka, ktorá do kancelárie každý deň prichádza o piatej ráno a spomaliť sa rozhodne nechystá.
Firma GlobalWafers sa od svojej materskej spoločnosti Sino-American Silicon Products odtrhla v roku 2021. Doris Hsu sa vtedy stala jej generálnou riaditeľkou. Do Sino-American prišla nádejná počítačová inžinierka v roku 1998 spolu s novým investorom. V roku 2020 prevzala jej vedenie. Je tak CEO oboch firiem súčasne.
V rámci Sino-American sa sústredí najmä na solárnu energiu. V poslednom čase investuje najmä do fotovoltických elektrární v USA. A práve tento trh je kľúčový aj pre biznis s polovodičmi.
Aj zo Slovenska
GlobalWafers nedávno oznámila, že v Texase vybuduje novú továreň za päť miliárd amerických dolárov. Okrem toho navýši plánované investície do výroby v Arizone na 40 miliárd amerických dolárov.
„Expanziu v USA chceme tento rok zrýchliť. Nemôžeme si dovoliť prenechať tento trh konkurencii,“ hovorí podnikateľka, ktorá v USA aj študovala na Illinoiskej univerzite. Forbes ju v roku 2022 zaradil do ázijského výberu 50 nad 50.
V súťaži Svetový podnikateľ roka uspela v konkurencii 50 podnikateľov z viac ako 40 krajín sveta. Súťaž od roku 1986 organizuje poradenská spoločnosť EY. Slovensko vo svetovom finále reprezentoval Juraj Fehervari, ktorý vybudoval žilinskú značku barefoot obuvi Be Lenka. „Bosé topánky“ dnes distribuuje do viac ako 60 krajín sveta.
Článok vyšiel pôvodne na Forbes.cz. Jeho autorkou je Jana Mertová.