1. októbra 2020

Kráľovská rodina naznačila, že sa môže pripraviť na roky šetrenia. Výpadok v príjmoch rodiny britských panovníkov má mať na svedomí aj koronavírus Covid-19, ako ukázali finančné výkazy za roky 2019 – 2020. 

Sir Michael Stevens, správca financií britského trónu, varoval, že kráľovskému rozpočtu hrozí deficit viac ako 44 miliónov amerických dolárov (38,5 milióna eur). Povedal to minulý týždeň počas tlačovej konferencie, ktorá nasledovala po oficiálnom zverejnení kráľovských finančných výkazov.

Prepad príjmov

Stevens varoval, že hrozí, že v nasledujúcom rozpočte bude chýbať 25,4 milióna dolárov, ktoré sú potrebné v celkovom rozpočte 468 miliónov dolárov vyhradenom na dokončenie prebiehajúcej renovácie Buckinghamského paláca, ktorá má trvať 10 rokov.

Ďalší pokles príjmu môže kráľovská pokladnica očakávať pre nízku návštevnosť kráľovských pamiatok, akou je napríklad Windsorský zámok. Podľa odhadov z toho dôvodu poklesnú ročné príjmy o 6,3 milióna dolárov, a to až na najbližšie tri roky.

Celková „sekera“ kráľovskej pokladnice sa tak podľa odhadov vyšplhá na 44,3 milióna dolárov. Napriek tomuto deficitu však správca kráľovskej pokladnice zdôrazňuje, že britská kráľovská rodina nemá „žiaden záujem žiadať verejnosť o dodatočné financie,“ a to aj napriek výzvam, ktoré so sebou priniesla pandémia koronavírusu Covid-19.

David Attenborough pokoril rekord na Instagrame.
Oslávil to s princom Williamom a jeho deťmi

Správa o hospodárení kráľovskej rodiny dáva zároveň britským daňovým poplatníkom šancu pozrieť si, koľko z ich daní ide na chod kráľovského dvora. Na tento účel slúži samostatne zriadený fond, z ktorého sa odčíta to, čo platí kráľovská rodina britskej vláde na daniach za ich pozemky a majetky.

Na roky 2019 – 2020 je v tomto fonde vyčlenených pre britskú kráľovskú rodinu 63,5 milióna dolárov (54,2 milióna eur), ktoré idú predovšetkým na výdavky spojené s cestovaním a správou a údržbou kráľovského majetku.

Po prepočítaní na všetkých obyvateľov Veľkej Británie stojí každého občana tejto ostrovnej krajiny chod kráľovského dvora 74 pencí (80 eurocentov).

Diera v rozpočte

To, koľko peňazí bude kráľovskej rodine pridelených, pritom závisí od jej nákladov. Tie narástli z vlaňajších 22,7 milióna dolárov na 25,7 milióna dolárov, vďaka čomu sa celkové výdavky do tohto fondu zvýšili z 85,4 milióna dolárov, ktoré im boli poskytnuté vlani, na 88,4 milióna dolárov. Ďalších viac ako 25 miliónov dolárov minie tento rok kráľovská rodina na spomínanú renováciu Buckinghamského paláca.

Fond, z ktorého získava britská kráľovská rodina rentu, zarába peniaze z kráľovského portfólia majetku, pod ktorý spadajú nehnuteľnosti a pozemky na tých najznámejších londýnskych uliciach. Má hodnotu 17 miliárd dolárov. Príjmy z neho najprv kráľovská rodina odvedie ministerstvu financií, aby z nich mohli profitovať všetci občania.

Vláda následne prevedie časť peňazí, na ktorú má rodina nárok, na účet zriadeného fondu, z ktorého dostávajú monarchovia „výplatu“.

Princezná Beatrice, vnučka kráľovnej Alžbety II., sa tajne vydala.
Pôvodný termín jej prekazil koronavírus

Práve z tohto fondu uhrádza britská kráľovská rodina aj svoje cesty do zahraničia, kam ich často zavedú pracovné povinnosti. A ktoré boli tie najdrahšie z nich?

Podľa finančných výkazov, ktoré zverejnila monarchia minulý týždeň, bola najdrahšia vlaňajšia cesta princa Harryho a jeho manželky Meghan Markle do Afriky, ktorá stála 313-tisíc amerických dolárov.

Princ Harry s manželkou Meghan Markle navštívili Afriku vlani v septembri. Na fotografii sa nachádzajú v Kapskom meste v Juhoafrickej republike. Foto: SITA/AP

Druhou najdrahšou cestou bol výlet princa Charlesa do Ománu, počas ktorého vzdal hold zosnulému sultánovi Kábusovi bin Saídovi. Táto cesta stála 267-tisíc dolárov.

Princ Andrew, vojvoda z Yorku, ktorý čelí predvolaniam FBI v kauze jeho kamaráta, padlého finančníka Jeffreyho Epsteina podozrivého zo sexuálneho zneužívania maloletých, minul necelých 20-tisíc dolárov na let do Severného Írska. Tam sa zúčastnil na golfovom šampionáte v privátnom golfovom klube Royal Portrush.

Čo v správe chýba

Finančná správa sa končí k 31. marcu tohto roka, čo znamená, že aktuálne zverejnené výdavky nezahŕňajú žiadne dôležité opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, ktoré boli prijaté od tohto obdobia.

Spoločnosť Crown Estate, pod ktorú spadajú kráľovské majetky v londýnskom West Ende a tiež na anglickom vidieku, ktoré obývajú buď členovia britskej kráľovskej rodiny, alebo ich využíva britská vláda, zaznamenala pred dvoma týždňami prepad svojej hodnoty o 716 miliónov dolárov.

Kráľovská rodina sa zrejme už pripravuje na ďalšie potrebné výdavky súvisiace s pandémiou (a tiež na prepad príjmov), keďže v nedávnej správe spoločnosť Crown Estate oznámila, že svoje splátky ministerstvu financií vo výške 447 miliónov dolárov rozdelí do viacero tranží. Prvých 113 miliónov už spoločnosť vyplatila ministerstvu financií v júli a v správe uviedla, že ďalšie tranže budú ešte nasledovať.

Poznáte najbohatšie kráľovské rodiny v Európe?
Niektoré majú majetok v miliardovej hodnote

David McClure, ktorý komentuje dianie v britskej kráľovskej rodine, povedal Sky News, že „hoci je ľuďom ľúto, že kráľovský dvor má dieru v rozpočte, monarchovia dostali v skutočnosti najväčší prídel peňazí za poslednú dekádu, a to aj po očistení o infláciu.“

Navyšovanie prostriedkov do fondu, z ktorého im je renta vyplácaná, komentuje takto: „Za posledných deväť rokov narástol tento objem peňazí o dve tretiny, pričom inflácia rástla len 20-percentným tempom.“

V máji minulého roka ešte odhadoval Forbes výšku kráľovninho osobného majetku na 500 miliónov dolárov a majetky britskej monarchie, ktoré spravujú spoločnosti Crown Estate a tiež realitný trust Duchy of Lancaster, mali dokopy odhadovanú hodnotu 25 miliárd dolárov.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu David Dawkins, ktorý píše o boháčoch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?