3. júna 2020

Len 22 percent Slovákov deklaruje, že sa v súvislosti s koronakrízou nemuseli po finančnej stránke v ničom obmedzovať. Naopak, 78 percent ľudí hovorí, že v čase neistoty a ekonomickej recesie prijali aspoň jedno finančné obmedzenie.

Aktuálna ekonomická situácia, ktorá je vo veľkej miere zapríčinená pandémiou koronavírusu Covid-19, v značnej miere zasiahla aj do rozpočtov väčšiny Slovákov. Tí začali v čase ekonomického úpadku omnoho viac šetriť. Obmedzili najmä nákupy oblečenia a obuvi, začali šetriť na strave a stenčili aj výdavky na športové a voľnočasové aktivity či záľuby. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre poisťovňu Groupama realizovala v máji agentúra Focus na vzorke 1011 dospelých obyvateľov Slovenska.

Prvý deň otvorenia fitnescentier.
Nadšenci už o šiestej ráno, ľudí je však pomenej

Na otázku „Čo z nasledujúceho ste museli urobiť v súvislosti s koronakrízou, na čom ste začali šetriť?“ odpovedala až polovica opýtaných, že obmedzili nákup oblečenia a obuvi. Tretina respondentov začala šetriť na strave a 25 percent z nich obmedzilo aj výdavky na športové a voľnočasové aktivity. Pätina respondentov uviedla, že v čase koronakrízy už museli siahnuť aj na svoje úspory.

„Jednotlivé obmedzenia sa samozrejme líšia z hľadiska sociálno-demografických parametrov,“ vysvetľuje výsledky prieskumu Martin Slosiarik, šéf agentúry Focus. „Napríklad šetriť na strave začali najmä starší ľudia a ľudia s nižším vzdelaním, čo potom súvisí aj s ich nižším sociálnym statusom a naopak, obmedzenia výdavkov na šport, záľuby či dovolenku častejšie uvádzajú mladší ľudia s vyšším vzdelaním.“

Ako zvládnuť strach z návratu do práce a nepôsobiť nezdvorilo?
Osvojte si 5 zásad po vzore protokolu

Tri mesiace od nástupu pandémie zaznamenala zmenu nákupného správania viac ako tri štvrtina Slovákov

„Len 22 percent respondentov uviedlo, že sa ich kríza po finančnej stránke nedotkla,“ dopĺňa Ivan Bobošík, hovorca poisťovne Groupama. „Z prieskumu vyplýva aj to, že ľudia obmedzujú väčšie výdavky, akými sú napríklad letná dovolenka, rekonštrukcia bytu či domu alebo kúpa nového auta. Naopak, zrušenie poistenia alebo odloženie jeho splátky deklaruje ako finančné obmedzenie len minimálny počet respondentov.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?