22. júla 2020

Už roky ponúkajú karibské ostrovy programy typu „občianstvo za investície”. Zvyčajne fungujú tak, že občan cudzej krajiny na ostrove investuje do nehnuteľností a na výmenu získa aj tamojšie občianstvo.

Tropické raje si takto dopĺňajú príjmy z cestovného ruchu. Osirelé pláže a prázdne hotely tento biznis významne povzbudili, a najmä stiahli nadol ceny.

Ako píše Bloomberg, ostrovy Svätý Krištof a Nevis do konca roka ponúkajú 23-percentnú zľavu na balíček pasov pre štvorčlennú rodinu. Stoja už len 150-tisíc dolárov do štátneho fondu na podporu – čoho iného ako udržateľného rozvoja.

Ešte výhodnejšie sú ponuky Grenady a Antiguy a Barbudy. Tamojšie občianstvo aktuálne vyjde na 100-tisíc dolárov. Svätá Lucia znížila sadzbu o polovicu a ponúka individuálny pas za 250-tisíc a rodinný pre štyri osoby za 300-tisíc dolárov.

Forbes reštart: Aerolínie sa budú spamätávať roky. Ceny leteniek zatiaľ nie sú jasné.

Niektoré krajiny zvyknú od uchádzačov žiadať istú dĺžku prechodného pobyt (napríklad na Belize ide o päť rokov, v Dominikánskej republike o tri), prípadne testy z dejín a kultúry (v Dominikánskej republike, po španielsky).

Ako asi všetko počas pandémie, aj v tomto “biznise” je situácia premenlivá. Bahamy takmer tri týždne aktívne lákali amerických turistov, ktorí sú najčastejšími dovolenkármi v krajine. S účinnosťou od stredy však krajina dramaticky zmenila kurz – pre pokračujúcu pandémiu hranice zatvára pre všetkých turistov, ktorí nepochádzajú z Európskej únie (čiže de facto pre Američanov).

Dopyt po druhých pasoch rastie najmä medzi Číňanmi a občanmi Blízkeho východu. Lákavé však môžu byť aj pre Američanov, ktorí by s karibským pasom mali mať možnosť obísť zákaz cestovať do Európy. Podľa aktuálneho vydania prieskumu o „sile pasov“ (počte krajín, do ktorých je s daným pasom možné cestovať) si USA výrazne pohoršili, keďže držitelia amerického pasu môžu cestovať iba do 158 krajín, o 27 (teda o krajiny EÚ) menej ako pred rokom.

Ako oživiť cestovný ruch? Bhután stavil na highendovú turistiku

„Dramatický pokles znamená, že Američania majú podobnú úroveň cestovnej slobody ako občania Mexika,” informoval nedávno zostavovateľ renkingu pasov Henley & Partners. „Ukazuje sa nám nová globálna hierarchia mobility, a na čele sú krajiny, ktoré pandémiu efektívne zmanažovali, kým krajiny, ktorým sa nedarilo, klesajú.“

Biznis s občianstvom sa od 80. rokov rozrástol do miliardových rozmerov. Tradične si druhý pas zaobstarávajú najmä milionári, ktorí sa tak snažia zlepšiť svoj risk manažment. Americké úrady však tieto praktiky dlhodobo kritizujú a snažia sa ich legislatívne viac zviazať. V minulosti totiž takto získali občianstvo v Karibiku Iránci, ktorí potom pasy využívali na to, aby sa vyhli americkým sankciám.

Autormi článku sú redaktorka Forbes.cz Bibiana Beňová, a prispievateľka Forbes.com Kathleen Peddicord.