7. septembra 2021

Kým zárobky slávnych zahraničných hviezd z Instagramu nie sú až takým tajomstvom a je možné odhadnúť, ktorí z nich sú najlepšie platení, na Slovensku by ste sa do tvorby takéhoto rebríčka púšťali márne. Zárobky slovenských influencerov sú totiž stále neprebádanou témou.

V článku sa dozviete:

– koľko odhadom dostávajú slovenskí influenceri za jeden príspevok,
– podľa čoho sa určuje cena spolupráce,
– s akými problémami sa pri honorároch stretávajú influenceri.

Influencer marketing naďalej určuje trendy v oblasti reklamy. Potvrdzujú to aj dáta. Ako uvádza spoločnosť Statista, od vlaňajška hodnota tohto reklamného odvetvia medziročne narástla o 42 % na takmer 14 miliárd dolárov.

Influencerstvo sa stalo celosvetovým fenoménom, biznisom a zárobkovou činnosťou – a nemožno to poprieť.

Reklama

Počet influencerov? Len odhadom

Aká veľká je skupina ľudí, ktorí sa mu venujú, u nás? „Odhadujeme, že na Slovensku je 1000 profilov, ktoré by si mohli pýtať odmenu za spoluprácu so značkami. Nie všetci to však robia a väčšina to nemá ako hlavný príjem. Približne 100 mien môže robiť influencer marketing ako hlavný job,“ odhaduje ich počet Vladimír Paštinský z agentúry Wavemaker Slovakia.

Ak by sme sa chceli pozrieť na presnejšie čísla, hoci aj tie by boli len istými dohadmi, dá sa to urobiť pomocou nástroja Influencer AdEx od spoločnosti Kantar. Ten umožňuje sledovať top 1000 mien slovenského mediálneho priestoru s cieľom zistiť, koľko spoluprác majú a aké môžu byť odhadované príjmy z týchto aktivít.

Ako však vysvetľuje a potvrdzuje Paštinského slová odborník na influencer marketing Vladimír Behún, počet ľudí zarábajúcich si influencerstvom sa dá skutočne len odhadnúť.

„Je to komplikované najmä preto, lebo neexistuje úplne presná definícia influencera ani oficiálna databáza takých ľudí alebo subjektov. Navyše, Instagramom či inými sociálnymi sieťami sa dá zarábať rôznymi spôsobmi. A príjem z takých činností môže byť priamy či nepriamy, môže byť oficiálny aj neoficiálny.“

Závisť

A práve príjem influencerov ostáva stále nie priamo zodpovedanou otázkou. Paušálne ceny za príspevky neexistujú a takmer väčšina Slovákov zarábajúcich cez sociálne siete nechce svoje príjmy konkretizovať.

Odborníci na marketing, ale aj samotní influenceri sa však netaja tým, prečo to tak je. „Závisť iných a neprajnosť sú nášmu trhu blízke. Je to určitá forma ochrany pred neprajníkmi,“ vysvetľuje Vladimír Paštinský.

Ako dodáva strategy & bussiness planning director v agentúre Mindshare Slovakia Vladimír Behún, aj na Slovensku sa však nájdu influenceri, ktorí majú aspoň orientačné cenníky spoluprác a z času na čas prezradia cenu za ich „top“ príspevok.

A kým najmä americké médiá neváhajú vypočítavať rebríčky najlepšie zarábajúcich ľudí na sociálnych sieťach, u nás je takýto počin zatiaľ nereálny. „Zárobky influencerov sú stále malé v porovnaní s tým, čo dokážu zarobiť influenceri v USA. Je to aj preto, že náš trh je podstatne menší a inak nastavený. Nemôžeme hovoriť o žiadnych miliónových ani niekoľkotisícových zárobkoch,“ približuje kameň úrazu Jakub Lazarčík, Content Developer v agentúre Wavemaker.

S cenami sa dá hýbať

„V zahraničí sa ceny zverejňujú aj preto, lebo je to istá prestíž. Je však otázne, či sú ceny reálne alebo je to len odhad,“ dopĺňa ho Vladimír Paštinský, Head of Content and Technology v rovnakej agentúre.

Ten tému uzatvára s tým, že ceny za príspevky môžu Slováci a Slovenky tajiť aj z praktických dôvodov. Influencer môže mať totiž rôzne cenníky. „Značkám, ktoré miluje a sú blízke jeho hodnotám, môže ponúkať lepšie ceny. Naopak, značky, ktorým ide len o získanie prístupu k publiku influencera, si môžu priplatiť.“

Patra Bene, ktorá v roku 2019 patrila medzi top 20 influencerov Slovenska podľa Forbesu, tiež priznáva, že jej cenník nie je nemenný. „Mám základný cenník, ale keďže nemám tabuľkový plat, viem s ním hýbať podľa potreby,“ hovorí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ☁️☁️☁️ (@patrabene)

Reklama

Na čom stavala pri určovaní cien? „Vytvorila som si ho na základe ponúk zo strany agentúr a časom som ho upravovala. Radila som sa aj s kamarátkou, ktorá tiež zarába na spoluprácach s firmami na sociálnych sieťach. Keďže tvoríme podobný obsah a firmy nás často oslovujú do rovnakých kampaní, nemôžem si dovoliť podkopať jej cenu.“

Do výšky 3500 eur

Na zarábanie priamo pridávaním príspevkov na sociálne siete potrebujete nielen istú základňu fanúšikov, ale aj dostatok času. Výšku honorára totiž výrazne ovplyvňuje náročnosť obsahu.

Vladimír Behún menuje viaceré determinanty, ktoré ovplyvňujú, koľko značka za reklamný príspevok zaplatí. „Najčastejšie ide o typ, rozsah, hĺbku a dĺžku spolupráce, formát výstupov, kde je rozdiel, či ide napríklad o príspevok vo feede, alebo príbeh. Ďalej cenu ovplyvňuje vzťah influencera k značke aj hodnoty, ktoré influencer vyznáva.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ☁️☁️☁️ (@patrabene)

Aj cenotvorba každej spolupráce, na ktorej robí influencerka Patra Bene, závisí od počtu výstupov, časovej náročnosti a náročnosti na prípravu. Úlohu pri stanovovaní finálnej ceny za spoluprácu u Patry zohráva aj to, o akú značku ide.

„Menšie lokálne značky si nemôžu dovoliť platiť rovnakú cenu ako svetová firma, takže v tomto prípade robím aj kompromisy. Môj základný cenník obsahuje jednotkové ceny za rôzne formáty, ktoré si klient vyberie podľa potreby a rozpočtu. Pri dlhodobých spoluprácach ceny za jednotlivé výstupy môžu byť nižšie,“ vysvetľuje princíp stanovenia výšky honoráru Patra Bene.

Zástupcovia mediálnych agentúr pri uvádzaní orientačných zárobkov slovenských influencerov postupujú opatrne. „Zárobky sa rôznia a každý influencer to má inak nastavené. Najväčšie mená sa pri štandardných spoluprácach väčšinou hýbu od tisíc eur vyššie za príspevok. Stredne veľký influenceri od 400 eur,“ vysvetľuje Jakub Lazarčík z agentúry Wavemaker.

Orientačné ceny za jeden príspevok na Instagrame podľa počtu sledovateľov:

0 – 10 000 = 0 Eur (barter) – 250 eur,

10 000 – 50 000 = 150 eur – 400 eur, známejšie osoby aj 500 – 600 eur,

50 000 – 100 000 = 300 eur – 700 eur, známejšie osoby aj 1000 – 1200 eur,

100 000 – 500 000 = 500 eur – 3500 eur, tiež záleží, či je influencer známa tvár.

Zdroj: Content Agency, rok 2019

Rastúce výdavky

A hoci sumy v tabuľke pochádzajú spred dvoch rokov, marketingoví odborníci potvrdili, že sa odvtedy nezmenili. Všimla si nárast cien Patra Bene, ktorá získala prvú honorovanú spoluprácu v roku 2017?

„Percentuálne sa to nedá vypočítať, ceny sa stále menia. Taktiež nie každá firma má rovnaký rozpočet a zadanie. No chcela by som poukázať aj na financie spojené s výdajmi pri tvorbe. Každý sa pýta na zárobky, ale na investície už zabúda. Tie sa zvyšujú oveľa viac a rýchlejšie ako príjem, pretože sa technika posúva dopredu, potrebujem nové rekvizity, oblečenie, musím cestovať, platiť občasných pomocníkov. Taktiež sú tu nevyčísliteľné veci ako nápady, originalita, prevedenie, skúsenosti,“ približuje realitu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wavemaker Slovakia (@wavemakerslovakia)

Nástrahy zadávateľov

Patra ďalej vysvetľuje, že to nie je jediná negatívna vec, s ktorou sa ako influencerka potýka. Problém môže nastať aj pri pro bono spoluprácach. Tie ona sama nepovažuje za klasické spolupráce a najčastejšie takto komunikuje témy súvisiace so zvieratami a firmy, ktoré ich podporujú.

„Párkrát som podporila iné neziskovky po ich výzve, ale už si na to dávam veľký pozor. Pretože sa mnohokrát tvária, že nemajú peniaze na kampaň a nakoniec vysvitne, že je to mediálne väčšia kampaň a majú tam iných platených influencerov. Môže to na mňa vrhať zlé svetlo,“ hovorí Patra Bene.

Čo môže byť v tomto prípade najväčšie negatívum? „Príspevok môže byť považovaný z mojej strany za neoznačenú reklamu, aj keď to reklama nie je. A osobne sa mi nepáči robenie si dobrého PR cez pomoc. Hlavne, ak do toho ide človek len kvôli peniazom a je to jasne viditeľné,“ odpovedá.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?