Hovorí sa, že úspešní ľudia spia krátko. Pochopiteľne, čas, ktorý by preležali v posteli, využijú na prácu a iné produktívne aktivity. No naozaj si významní ľudia doprajú menej spánku – ktorý je, mimochodom, veľmi dôležitý nielen pre zdravie?
Pozreli sme sa na režimy dňa viacerých podnikateľských lídrov. Koľko času v skutočnosti venujú odpočinku?
Nespavá elita
Tento termín použil newyorský denník The Wall Street Journal na pomenovanie ľudí, ktorí spia približne štyri hodiny denne. Ide o 1 – 3 percentá svetovej populácie, ktorej na normálne fungovanie stačí menej spánku.
K tejto skupine sa hrdo hlási 45. prezident USA Donald Trump. Americký miliardár sa pochválil, že už desaťročia spí len 3 – 4 hodiny denne. Podobne je na tom aj výkonný riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý vstáva o 3.45 hod. každé ráno, aby cez deň stihol prečítať stovky e-mailov.
Nespavá elita sa často označuje ako „Gén Margaret Thatcherovej“. Železná lady zrejme tiež neľúbila dlhé vyspávanie.
Do tejto skupiny patrí aj hlavný výkonný riaditeľ automobilky Fiat Chrysler Sergio Marchionne – budík si počas života nastavoval každý deň na 3.30. Výnimkami nie sú ani bývalé generálne riaditeľky svetoznámych spoločností ako PepsiCo (Indra Nooyi) a Yahoo! (Marissa Mayer).
Zanietení asketici
Asketici sa zriekajú tradičného osemhodinového spánku. Pokojne si vystačia s piatimi až šiestimi hodinami. Do tejto skupiny zaraďujeme vizionára a zakladateľa spoločností Space X a Tesla Elona Muska, ktorý spí 6 až 6,5 hodiny denne.
Musk v roku 2015 v rubrike siete Reddit „Spýtaj sa ma na čokoľvek“ (z angl. AMA – Ask Me Anything) uviedol, že pokiaľ nemá dostatok spánku, je nevrlý. V prípade, že by klesol pod určitú hranicu spánku, tak by počas dňa urobil menej, pretože by to ovplyvnilo jeho duševnú bystrosť.
Ďalšia osobnosť vyznávajúca kult šesťhodinového spánku je herec Dwayne „The Rock“ Johnson. Pre svojich fanúšikov vytvoril mobilnú aplikáciu The Rock Clock. Vďaka nej dáva vedieť, že vstáva o 4.00 hod. a má namierené do posilňovne.
Môžeme tu zaradiť aj miliardára a zakladateľa spoločnosti Virgin Group Richarda Bransona. Ide spať tesne pred polnocou a vstáva zvyčajne o 5.45 hod. Svoj deň začína ranným cvičením.
Jack Dorsey, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Twitter a zakladateľ spoločnosti Block (do decembra 2021 sa firma volala Square, pozn. red.) povedal: „Zvyčajne spím od jedenástej (23.00 hod.) do piatej.“ Do tejto skupiny patrí aj 44. americký prezident Barack Obama.
Barack Obama spí približne 5 až 6 hodín denne. Foto: pixabay.com
Úspešní spáči
Nakoniec sú tu takí, ktorí spia bežných 8 hodín denne a i tak sa topia v peniazoch. Typickým príkladom je otec Facebooku (najnovšie spoločnosti Meta) Mark Zuckeberg. Mark vstáva o 8.00. Niekedy neskôr, ak ponocuje.
Ranným vtáčaťom nie je ani Jeff Bezos. Tento zakladateľ internetového obchodu Amazon prehlásil: „Cítim sa celý deň oveľa lepšie, ak som spal osem hodín.“
Osemhodinový spánok preferuje aj Jason Fried (spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Basecamp a autor knihy Reštart) či Sheryl Sandberg, prevádzková riaditeľka Meta.
Skupinu tzv. úspešných spáčov uzatvára americký podnikateľ, filantrop a vedúca osobnosť Microsoftu Bill Gates. Bill je typický sedmospáč. Zdôrazňuje, že potrebuje minimálne sedemhodinový spánok, aby bol kreatívny.
Menej spánku nemusí nutne znamenať vyššiu produktivitu. Odpočinok je dôležitá súčasť regenerácie nášho organizmu. Foto: pexels.com
Ako vidieť, na každého platí iný meter. Zatiaľ čo niektorí nezažmúria oči na dlhšie než štyri hodiny, ostatní sa preváľajú zboka nabok jedna radosť.
Menej spánku teda nutne neznamená väčší úspech. Koniec koncov, ten je výsledkom tvrdej snahy. Treba tiež prihliadať na našu individualitu, nakoľko každý človek je iný a má tiež rozličné podmienky na život.
Nenechajte sa preto ovplyvniť trendmi a doprajte si toľko spánku, koľko vám osobne vyhovuje.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]