16. júla 2019

Petr Kellner a Jiří Šmejc dali zelenú na vstup svojho najcennejšieho majetku na burzu. Skupina Home Credit B. V., ktorá je najväčšou splátkovou firmou na svete podľa počtu obchodných miest a je tiež lídrom na čínskom trhu, podala predbežnú žiadosť o vstup na parket v Hongkongu.

Pokiaľ by šlo všetko podľa plánu a investori by mali o skupinu záujem a ocenili by ju podľa predstáv oboch boháčov, mohlo by sa s jej akciami začať obchodovať niekedy v polovici októbra.

Pri zvažovaní, čo všetko z ríše Home Creditu do úpisu zahrnúť, nakoniec zvíťazil najširší variant. Teda všetky trhy, kde skupina pôsobí bez partnerov, vrátane Česka a Slovenska, Ruska, Indie a najvýznamnejšej Číny. Mimo zatiaľ zostáva biznis v USA, kde má Home Credit významného partnera – mobilného operátora Sprint. Petr Kellner, ktorý teraz vlastní 91 percent Home Creditu, by si aj naďalej ponechal majoritu. Najprv je v hre úpis akcií vo výške 10 až 20 percent.

Ocenenie skupiny sa bude tvoriť pri investičnej road show, ktorej prvé kolá už prebehli. Asistovať pri tom budú banky Citigroup Global Markets Asia, HSBC Corporate Finance (Hongkong) a Morgan Stanley Asia. Zásadnou indikáciou je tohtoročný predaj dvoch percent akcií medzi Jiřím Šmejcom, ktorý predával, a Petrom Kellnerom. Ten ocenil Home Credit zhruba na 8,5 miliardy eur. Agentúra Reuters tento rok v máji uviedla, že by akcionári chceli z IPO získať aspoň miliardu dolárov.

Svet proti Slovensku: Takto sa minulý rok darilo najväčším našim a globálnym firmám

Kellner so Šmejcom každopádne ešte môžu zatiahnuť za ručnú brzdu. Ak by eskalovala napríklad obchodná vojna medzi USA a Čínou a poslala trhy významne dole, alebo by sa nesplnili ich očakávania ohľadom ceny, môžu proces ešte zastaviť.

Ak sa uskutoční, bude Home Credit, ktorý je so 130-tisícmi zamestnancami najväčším zamestnávateľom na svete s českými vlastníkmi, patriť medzi najväčšie porevolučné IPO spolu s Avastom Pavla Baudiša a Eduarda Kučeru a svojho času významným ťažiarom NWR.

Autor článku Jaroslav Mašek píše pre Forbes.cz o malých a stredných podnikoch a finančných skupinách.