12. marca 2019

Finalista súťaže EY Podnikateľ roka, firma Hollen, zamestnáva v štyroch krajinách 1 500 ľudí. Zabezpečuje kvalitu dodávaných dielov pre automobilky a veľkých dodávateľov. Má však aj „romantickejšiu“ pobočku – v Stupave opravuje veterány.

Rodinná firma, ktorú v roku 2001 založili v kuchyni manželia Hollenovci, existovala už osem rokov, keď sa rozhodli, že otvoria aj dielňu na opravu starých áut. „Nešlo len o to, aby naša ďalšia prevádzka pokrývala výkyvy v objednávkach,“ vysvetľuje majiteľ Heinrich von Hollen. „Dielňa je najmä emocionálnou vizitkou firmy. Pre veľkých zadávateľov sme len jedna z viacerých firiem, ktoré súťažia o ich zákazku. Keď vidia, čo tu robíme, uvedomia si, že našu robotu máme radi.“

Osem rokov fungovali oldtimery popri hlavnej prevádzke v Devínskej Novej Vsi, no vlani sa presťahovali do nových priestorov v bývalej stupavskej cementárni. Ak opravujete staré autá, robíte všetky typy prác a potrebujete viac priestorov: pre hrubšiu robotu, ako obrusovanie hrdze, pre klampiarov, a napokon pre lakovanie a čalúnnícku prácu, ktoré už potrebujú čistotu. „Tu už máme všetko na jednom mieste, a vďaka tomu máme úplne pod kontrolou aj kvalitu,“ hovorí riaditeľ Hollen Oldtimer Juraj Vrbik. „Už nemusíme zadávať práce iným dodávateľom.“

Zľava Tomáš Osuský, generálny riaditeľ firmy Hollen, majiteľ Heinrich von Hollen a Juraj Vrbik, riaditeľ Hollen Oldtimer. Foto: Miro Nôta

Začínali renováciou československej klasiky, Felicie z roku 1959, odvtedy však už dávali do poriadku najrôznejšie staré stroje: od relatívne „zánovného“ BMW 3.0 zo 70. rokov cez legendu 60. rokov Porsche 911 či Volgu 21 z rovnakej éry, prípadne pár motocyklov, až po medzivojnový rakúsky Steyr 220 Sport Kabrio Gläser.

„Porsche som pôvodne kúpil sám,“ spomína s úsmevom Heinrich von Hollen. „Keď už boli opravy skoro hotové, začali sa dlhé diskusie o tom, akú farbu zvoliť. Napriek odporu kolegov som presadil svoje: chcem to auto fľašovo zelené. Je to pôvodná historická farba, v Berlíne som kedysi auto v takej farbe mal. A pointa príbehu? O istý čas prišiel jeden zákazník, chcel kúpiť Mercedes 190 SL a keď sa v dielni poobzeral, zbadal aj toto auto. Hneď dodal: a toto chcem tiež, kvôli tej farbe!“ rozpráva majiteľ firmy.

Reklama

Na ceste k 100-miliónovej firme: Podnikateľ roka Šimon Šicko

Ako príhoda ukazuje, opravy historických áut sa dajú robiť na viaceré spôsoby. Od servisu cez čiastkové opravy pre majiteľov až po kompletné renovácie. Vylúčený nie je ani vlastný nákup, oprava ako investícia a následný odpredaj. V Hollen Oldtimer sa vyhýbajú iba zákazkám od obchodníkov s veteránmi – tí totiž často žiadajú čo najlacnejšiu opravu a kompromisy v kvalite táto dielňa robiť nechce.

Dobré meno sa v tejto oblasti (a regióne) šíri najmä ústnym podaním. „Chodíme každý rok aj na veľtrhy, napríklad do Stuttgartu či do Luzernu, ale nie je to pre nás spôsob, ako autá predať,“ hovorí Juraj Vrbik. Švajčiarsko či Nemecko sú tradičné trhy, kde stredoeurópske dielne nemajú veľké šance, Hollen Oldtimer musí preto postupne vysvetľovať, že robí prácu v nemeckej kvalite.

To na trhu trvá istý čas, dielňa teda musí mať najmä vlastných zákazníkov, budovať si povesť a len postupne sa snažiť zvyšovať ceny. Renovujú preto aj mnohé ikonické vozidlá pre slovenských zákazníkov ako Tatra T600 či VW T1 Bus. Zabezpečujú aj servis. „Neodmietneme nikoho, ak potrebuje len poradiť, alebo len ‚pretesniť‘ motor či niečo skonzultovať,“ hovorí Vrbik. Angažujú sa aj v komunite veteránistov v Bratislave a na Slovensku, zúčastňujú sa akcií. „Snažíme sa propagovať renovácie ako spôsob zachraňovania technického dedičstva.“

Austin Healey 100. Foto: Miro Nôta

Mnohé dielne, napríklad v Maďarsku, sú veľmi lacné. „My však máme veľké priestory a vlastnú lakovňu, takže nie sme ‚super lacní‘, to by nešlo,“ hovorí Vrbik. „Nemáme ani švajčiarske, ale ani východné ceny. Kto však vidí našu kvalitu a princíp práce pod jednou strechou a potom dostane aj podrobné podklady o priebehu renovácie, má istotu, že môže neskôr dať auto posúdiť a získa vyššiu hodnotu. Dostane najvyššie známky, 1 či 1 mínus.“ (Teda potvrdenie, že pri oprave boli maximálne dodržané historické predlohy a po renovácii auto takmer zodpovedá originálnej podobe.)

„Ide tu aj o historické posúdenie – či bola zachovaná originálna farba, či sa nepoužili neoriginálne náhradné diely, moderné krížové skrutky a podobne,“ dodáva Vrbik.

Finalista Podnikateľa roka: Po vyhorení sa vrhol do nového projektu, dnes vedie úspešnú firmu

Naopak, čo sa dnes už používať môže, sú 3D-tlačené diely, keďže niekedy sú pôvodné diely, bohužiaľ, nedostupné. „Snažíme sa robiť najmä autá, ktoré majú relatívne dobrú dostupnosť, napríklad Mercedes či Porsche alebo Jaguar či všeobecne anglické autá.“ Existujú aj firmy, ktoré vyrábajú verné repliky. „Občas sú však problémom odliatky alebo chrómované diely.“

Výzvou bolo opravovať spomínaný Steyr, auto z roku 1936. „ Auto už bolo v podstate torzom. My sme robili karosériu, tento model ju mal dvojfarebnú, mnoho dielov už chýbalo. Robili sme aj kompletne novú masku chladiča a náš rakúsky partner zasa opravil prevodovku a motor. Celá renovácia trvala viac ako dva a pol roka.“

Ďalšou lahôdkou bola oprava Fiatu 1100 Vignale z 50. rokov pre zákazníka z Lichtenštajnska. „Na svete sú len tri kusy a preň sme nechávali robiť aj 3D tlač. Chýbala ozdobná matica na kolesá, jednu sme naskenovali a nechali vytlačiť a pochrómovať. Stálo to 1 200 eur, ale inú možnosť sme nemali. Zadné sklo je v tomto prípade z priehľadného plastu, skúsili sme troch dodávateľov a stále to nešlo. Napokon prácu spravila moravská firma, ktorá robí plastové kabíny pre lietadlá,“ spomína Vrbik.

Tatra T 600. Foto: Miro Nôta

Na záver stretnutia sa pridá aj generálny riaditeľ firmy Hollen Tomáš Osuský a reč sa stočí z histórie na budúcnosť. „Vo vedľajšej budove sme donedávna spolupracovali na projekte startupu Voltia/Grenway,“ hovorí. Robili tu práce na prestavbe elektrickej dodávky Nissan e-NV200 s cieľom zvýšiť objem nákladného priestoru na osem metrov kubických. „S tým signifikantne narastie aj úžitková hodnota auta,“ hovorí Osuský.

„O vozidlá je veľký záujem, napríklad od francúzskej pošty Chronopost, ale aj ďalších doručovateľských firiem. V týchto priestoroch sme už kapacitne nestíhali, prevádzku sme presunuli do Trnavy. Ale projekt začínal tu.“

Mercedes Benz 280 SE a jeden z prvých modelov triedy SL (sportlich-leicht), Mercedes Benz 190 SL.  Foto: Miro Nôta

Keď sa lúčime, všimneme si na stene dielne plagáty z Planai Classic, zimnej rallye veteránov na snehu nad rakúskym Schladmingom. „Veterány netreba po oprave šetriť. Potrebujú svojich päťtisíc kilometrov za rok. Inak sa vám len kazia,“ poznamená Heinrich von Hollen.

Hlavné foto: Porsche 911. Foto: Miro Nôta

Tento článok je súčasťou minisérie o finalistoch súťaže EY Podnikateľ roka 2018. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže podnikateľov, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. V súčasnosti sa vyhlasuje v 60 krajinách sveta. Slávnostné vyhlásenie slovenských víťazov sa konalo 5. marca.