20. septembra 2021

Pohovor robil s personalistami Motoroly, začínal ako kontrolór kvality v Slovakia Electronics Industries, kariéru spravil v ON Semiconductor Slovakia. Aktuálne vedie slovenskú pobočku nadnárodnej korporácie Onsemi. Hoci by sa zdalo, že Andrej Tomášik prešiel pestrým portfóliom firiem, v skutočnosti ostal celé dve dekády verný jedinej spoločnosti. A polovodičom.

Celý článok si môžete prečítať v septembrovom vydaní magazínu Forbes, ktoré si kúpite TU. Poštovné je na nás!

Dvadsať rokov pôsobíte v korporácii, ktorá vyrába čipy, dva roky vediete jej slovenskú pobočku. Ako čítate aktuálny vývoj na trhu s polovodičmi, ich obrovský nedostatok?

Trh s polovodičmi je veľmi dynamický a sme zvyknutí, že nečakané situácie prichádzajú a odchádzajú, dopyt rastie a klesá a produkcia čipov sa cyklicky utlmuje a opäť zvyšuje. Ale momentálny nedostatok polovodičov je úplne iná situácia.

V čom?

Ide o mix viacerých faktorov. Predaj polovodičov v roku 2019 klesol medziročne o približne desatinu a polovodičový priemysel prešiel cyklom korekcie zásob. Prispôsobili sa očakávaniam trhu. Rok 2020 mal byť podľa odhadov silný rok, ale potom prišla pandémia a krajiny podnikli opatrenia na zastavenie šírenia vírusu. Dopyt prudko klesol.

Reklama

Výrobcovia upravili plány a urobili to aj polovodičové spoločnosti. Následne však došlo k zmene v sektoroch, ktoré boli dlhodobo v pomalom poklese, napríklad výroba počítačov alebo spotrebnej elektroniky. Ľudia sa v pandémii presunuli z kancelárií domov, deti zo škôl a tieto odvetvia zaznamenali výrazný nárast dopytu.

V druhej polovici roka sa potom prudko zotavil aj automotive, výroba a predaj automobilov sa dostali na úroveň pred pandémiou. Súhrou týchto okolností tu bol zrazu dopyt po polovodičoch presahujúci možnosti výroby a dodávateľského reťazca, ktoré boli nastavené na cyklus útlmu.

Nedostatok čipov v automotive

Je aktuálny nedostatok čipov v automotive spôsobený neskorším oživením v automotive ako v odvetví spotrebnej elektroniky? Automobilky nemajú čipy, pretože ich výrobcovia dodávajú primárne do elektroniky?

Automobilky upravili objednávky polovodičov v očakávaní nižšieho dopytu na dlhší čas. No dopyt po automobiloch sa zotavil rýchlejšie a intenzívnejšie, ako sa čakalo.

Nedostatok v automotive navyše prehlbujú aktuálne trendy. Výrobcovia automobilov ponúkajú svojim zákazníkom čoraz väčšiu bezpečnosť a pohodlie, čo znamená viac elektroniky, viac čipov.

Ďalším trendom je elektromobilita. Elektrické vozidlá vyžadujú viac polovodičov. Infraštruktúra obnoviteľných zdrojov energie potrebná na udržanie týchto automobilov v prevádzke sa tiež spolieha na čipy.

A, samozrejme, kapacita produkcie dostupná pre automotive je ovplyvnená aj dopytom z iných sektorov priemyslu.

Prečo zvýšený dopyt po čipoch pre elektroniku ovplyvňuje aj automotive? Ide predsa o iné typy polovodičov.

Áno, ale ich produkcia môže prebiehať na rovnakých linkách. Ak linku vyhradíte pre určité typy, nevyrábate ďalšie typy. Existuje množstvo polovodičov, ktoré môžete v zásade používať univerzálne. Polovodiče pre automobilový a energetický priemysel však musia odolávať extrémnym teplotám mínus 40 stupňov Celzia až plus 150 stupňov Celzia alebo vyšším elektrickým prúdom a napätiam.

Časovo náročná výroba

Skúste to ilustrovať na nejakom príklade.

Priblížim vám to na rozširovaní výroby. Keď chcete rozšíriť výrobu, musíte výrobné zariadenia „kvalifikovať“, teda testovať, a tieto procesy sú náročné technicky aj časovo.

Ak musí čip vydržať 10 – 15 rokov, niektoré testy musia trvať viac než dvetisíc hodín. Vydeľte si to počtom hodín za deň a dostanete tri mesiace, ktoré trvá len séria testov pred zaradením špecifického zariadenia do sériovej výroby. Ak všetko ide dobre.

Jednoduché produkty ako diódy a tranzistory viete vyrobiť a dodať zákazníkovi v priebehu pár týždňov, ale v prípade komplexnejších produktov ide o mesiace.

Život s čipmi

Absolvent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v roku 1999 nastúpil do bývalého piešťanského závodu Tesla na výrobu čipov. Po jeho akvizícii americkým konzorciom Motorola (neskôr ON Semiconductor) sa za dvadsať rokov vypracoval až do vedenia spoločnosti, ktorá sa nedávno rebrandovala na Onsemi.

Kedy kríza pominie?

Je možné rozšíriť výrobu na už existujúcich linkách?

Ak chcete prežiť na trhu s polovodičmi, musíte byť už teraz maximálne optimalizovaný. Fungujete v troch zmenách, výrobný proces beží dvadsaťštyri hodín denne. Súčasťou výroby sú citlivé chemické procesy, procesy s dlhými nábehmi, kde pracujete s teplotami okolo tisíc stupňov Celzia, neustále kontrolujete, či sú optimálne podmienky. Nemôžete výrobu večer zavrieť a rozbehnúť opäť ráno. Takže už dnes sú tie procesy takmer dokonale vyladené a optimalizované.

Reklama

Viacerí výrobcovia čipov zareagovali na zvýšený dopyt zámerom postaviť nové výrobné priestory. Bude Onsemi otvárať novú fabriku?

Ako korporácia máme rozbehnutý projekt veľkoobjemovej výroby vo fabrike East Fishkill, z ktorej už odosielame vyrobený materiál. Rovnako investujeme do zvýšenia kapacity výroby v ďalších prevádzkach. Investície by mali priniesť zhruba 7- až 10-percentné navýšenie objemu produkcie v budúcom roku.

Kedy odhadujete, že ponuka dobehne dopyt a čipová kríza pominie?

Situácia sa priebežne mení, pôvodné odhady hovorili o konci roka 2021, no dynamika na trhu je stále veľká. Čiastočná stabilizácia nastane pravdepodobne až budúci rok, keď budú ponuka a dopyt vyváženejšie. Predpandemický stav z pohľadu stability trhu a primeranej ponuky a dopytu je možné dosiahnuť v druhej polovici roku 2022 alebo v roku 2023.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní magazínu Forbes – realitný špeciál. Poštovné je na nás!

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?