Páni bytov

V južnej časti Bratislavy stavia Cresco Real Estate rozsiahlu štvrť s tisíckami bytov. Hlavne vďaka tomuto projektu je z tohto developera jednotka rezidenčnej výstavby. Výkonný riaditeľ firmy Ján Krnáč hovorí, že bytov na trhu pribúda primálo na to, aby dokázali uspokojiť vysoký dopyt hnaný aj lacnými hypotékami. Navyše stúpajú náklady na stavebný materiál i na ľudí. To všetko je zmes, ktorá naďalej ťahá ceny vyššie. Prasknutie realitnej bubliny však podľa neho nehrozí.

Nikdy nebolo lepšie

Voľných pracovných pozícií je rekordne veľa, hovorí šéfka portálu Profesia Ivana Molnárová. „Teraz je ideálna príležitosť, keď niekto chce zmeniť prácu, alebo si nájsť novú,“ odporúča. Firmy sú podľa nej oveľa lepšie pripravené na jesenné obdobie a prípadné opätovné zatváranie časti ekonomiky, než ako boli pred rokom.

Moderná krajina startupov podľa JJ

Na Slovensku by sme sa mali sústrediť na jednu oblasť, v ktorej budeme špičkou. To môže prilákať talentovaných ľudí, ktorí u nás môžu rozvíjať ekosystém startupov, hovorí Jakub Jurových. Sám už úspešne pomohol rozbehnúť startup zameraný na podporu hollywoodskych filmov Operam, teraz z Prahy a San Francisca tvorí s kolegami v Deepnote kolaboratívne nástroje pre dátových inžinierov.

Kto nahradí Petra Kellnera

Kam sa ďalej pohne biznis, ktorý je o miliardách, množstve firiem, trhov a smerov? Skupina PPF, ktorú vybudoval Petr Kellner (najbohatší Čech, ktorý tragicky zomrel v marci tohto roka), zažíva ťažké časy. Jej nový šéf a menšinový akcionár Ladislav Bartoníček hovorí, že cíti zodpovednosť za jej budúcnosť, no s Kellnerom sa určite neporovnáva.

Fugger a jeho miliardy (aj z Bystrice)

Bol to zrejme najmajetnejší muž histórie – a to aj v porovnaní s dnešnými boháčmi, ako sú zakladatelia Amazonu či Tesly. Americký novinár Greg Steinmetz o ňom napísal knihu Najbohatší muž všetkých čias. Jeho meno však zrejme nepoznáte. Jakob Fugger zbohatol pritom aj vďaka baniam v Banskej Bystrici.