5. februára 2019

Takmer 32-tisíc spoločností v našej krajine je v štádiu rizika. Analýza poradenskej spoločnosti Bisnode sa pozrela na to, koľkým firmám hrozí úpadok a ktoré kraje sú najohrozenejšie. Najčastejšie je ich spoločným menovateľom vyhýbanie sa plneniu informačných povinností, virtuálne sídlo firmy či nespoľahlivé platenie DPH.

Detailná analýza skúmala celkovo 217 563 firiem a ukázalo sa, že až šestina z nich je ohrozená krachom. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Serinu to nie je až také vysoké číslo. „Krach spoločnosti je v zásade normálny jav, ide o životný cyklus, ktorý je pre ekonomiku potrebný. Tí, ktorí nezvládnu konkurenčný tlak a podnikateľský model končia,“ tvrdí. Problém podľa neho nastáva až vtedy, keď úpadok podnikateľ umelo odkladá.

Cyprus, Holandsko či USA. Našich firiem v daňových rajoch pribúda

Otázkou podľa neho tiež ostáva, aké spoľahlivé je určovať riziko krachu na základe podobnej štatistiky. Analýza spoločnosti Bisnode je založená na vlastnej metodike skóringového hodnotenia, pretože databázy Bisnode pokrývajú komplexné informácie o firmách z celého trhu. Jej cieľom je tak len odhadnutie rizika úpadku firmy v nasledujúcich 12 mesiacoch.

„Tieto spoločnosti sa vyznačujú negatívnym ratingom, v rámci ktorého vieme predpokladať zlú platobnú schopnosť či následný krach v krátkodobom horizonte,“ vysvetľuje analytička spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Veľké korporáty alebo naše menšie podniky?
Ktoré firmy viac ťahajú slovenskú ekonomiku

Za najrizikovejší je považovaný práve Bratislavský kraj aj preto, že v ňom sídli najviac podnikateľov. Vysoký počet firiem, ktorým hrozí krach, však majú aj Nitriansky a Košický kraj. A riziko pre firmy sa podľa Podnikateľskej aliancie zvyšuje. „Zvýšilo sa tým, že sa končí ekonomický cyklus v eurozóne, ktorá je pre nás kľúčovým trhom, a zároveň hospodárska politika vlády za minulé obdobie zvýšila náklady pre podnikateľov na pracovnú silu ako aj náklady na poistenie či administratívne náklady,“ hovorí Serina.

Hlavné foto: Unsplash