12. marca 2019

Arbiter prisúdil 179 miliónov amerických dolárov predstaviteľom hlavných postáv televízneho seriálu Kosti, rovnako i výkonnému producentovi a autorke kníh, na základe ktorých bola celá séria natočená. No toto odškodné nie je na celej kauze to najzarážajúcejšie a najprekvapivejšie. 

Arbiter Peter Lichtman na 66 stranách posudku označil správanie vedúcich predstaviteľov televíznej spoločnosti Fox za „odsúdeniahodné.“ Tí totiž platili za licencie na domáce i zahraničné vysielanie seriálu Kosti a jeho streamovanie cez platformu Hulu sumy, ktoré boli výrazne pod trhovou hodnotou.

O profit tak prišli ako herci Emily Deschanel a David Boreanaz, tak i výkonný producent Barry Josephson a spisovateľka Kathy Reichs. Následne predstavitelia spoločnosti Fox podľa Lichtmana klamali o nízkych cenách obchodov, aby ich dokázali „ututlať.“

Top seriálové hity jesene: sú medzi nimi aj predlohy Stephena Kinga a otca Hier o tróny

Lichtman nenechal nič na náhodu. Kauzu podrobne rozobral a nešetril kritikou. Uviedol, že „úmyselné skutky podvodu a zlomyseľnosti“ vedúcich predstaviteľov spoločnosti Fox odrážajú jej „gavaliersky postoj voči zločinu.“ Najdôležitejšie na celej kauze je, že bývalý sudca losangeleského súdu si Petera Ricea, prezidenta 21st Century Fox, Danu Walden, Fox TV CEO a Garyho Newmana, predsedu Fox TV poriadne podal za nedostatok informácií o trhovej hodnote pri príprave licenčných zmlúv.

V prípade sumy vo výške 179 miliónov amerických dolárov ide o druhé najväčšie odškodné v histórii televízneho priemyslu. Prvé miesto si drží kauza s odškodným vo výške 319 miliónov dolárov za rozsudok proti spoločnosti Disney z roku 2011. V tom čase sa o podieloch zo zisku pojednávalo v súvislosti s televíznym programom Who Wants to Be a Millionaire?

Využívajte princípy psychológie v podnikaní. Tieto knihy a seriály vám pomôžu

Vo finále arbiter Lichtman dospel k záveru, že primeranou pokutou by bol päťnásobok sumy, ktorá vznikla porušeným zmluvy. V takomto prípade by išlo o 128,5 milióna amerických dolárov za úmyselné zasahovanie do zmluvy. Zvyšných 50 miliónov je náhrada samotnej škody.

I napriek všetkému však Lichtman pochybuje, či čiastka odškodného, ktorá podľa jeho výpočtov tvorí len 0,6 % z čistého majetku spoločnosti, je dostatočná na odradenie vedúcich predstaviteľov Foxu od ďalšieho protiprávneho konania alebo ju budú považovať len za akúsi „časť nákladov na podnikanie.“

Odvtedy, čo kauza prepukla, sa v televíznom priemysle začalo polemizovať o tom, ako budú fungovať licenčné zmluvy medzi štúdiami a streamingovými platformami, akými sú napríklad Hulu alebo Netfix. Spoločnosť 21st Century Fox vo svojom vyhlásení uviedla, že rozhodnutie Lichtmana je „kategoricky nesprávne“ a že arbiter „prekročil svoje právomoci.“

Televízna spoločnosť Fox napadne časť verdiktu o náhrade škody prostredníctvom vysokopostaveného právnika Daniela Petrocelliho. To vlastne znamená, že tento spor sa ešte celkom neskončil.

Hlavné foto: SITA/AP

Prispievateľka Michelle Kaminsky píše pre Forbes.com o mediálnych platformách.