17. februára 2020

Nedávno mi písala čitateľka Paula, ktorá nemala tri roky v práci žiadny problém. Vedela, že je dobrá zamestnankyňa, pretože sa na ňu manažéri spoliehali. Rozumela si s predchádzajúcim nadriadeným, Benom, ktorý zo spoločnosti odišiel. Jeho pozícia sa síce uvoľnila, ale vedenie ju nechcelo obsadiť interne. Paula mala o túto pozíciu záujem. Neozvala sa, pretože nevedela, za kým môže zájsť.  

„Na Benovu pozíciu absolvovali pohovory mnohí kandidáti. Viem to, pretože moja kamarátka má známeho na HR oddelení. Ten jej povedal, že vedenie veľmi svedomito zvažovalo, koho na túto pozíciu dosadí,“ píše čitateľka. Šancu dostala nová manažérka Grace. 

Odmeranosť a ponižovanie

Časom si Paula začala všímať, že nadriadená je voči nej odmeraná. „Raz som zaklopala na dvere jej kancelárie. Opýtala sa, kto je tam, a ja som povedala svoje meno. Rozhostilo sa dlhé ticho. Cez zatvorené dvere chcela vedieť, čo potrebujem. Tak som ju poprosila: ‚Mohli by ste mi zavolať, keď budete mať čas? Máme pomerne naliehavý zákaznícky problém.’ Nezavolala,“ píše čitateľka.

Narcis, neurotik, násilník? Od toxického šéfa radšej rýchlo preč

Nasledujúci deň Paula vyhľadala manažérku, aby s ňou vyriešila spomínaný problém. Grace bola odmeraná. Poskytla jej informácie, ktoré potrebovala, a následne predniesla: „Pokús sa riešiť veci sama, dobre? Som zaneprázdnená.“ Nebolo to oprávnené. Paula zvládala mnoho úloh, o ktorých Grace nikdy nepočula. Nerozumela, prečo je jej manažérka nepríjemná.  

A tým sa to neskončilo. Nadriadená udrela opäť, na nasledujúcom stretnutí zamestnancov. Paulu pred všetkými ponížila. „Niečo som navrhla a ona odvetila: ‚S touto témou nemáš žiadne skúsenosti. Urob si prestávku, choď na kávu‘,“ spomína čitateľka. Prítomní len zarazene pozerali. Po stretnutí sa za Paulou zastavil kolega Barrett, ktorý si s ňou na ďalší deň naplánoval obed.  

Čelíte toxickému človeku? Skúste si s ním poradiť po vzore úspešných ľudí

„Neuvedomila som si, že to urobil, aby sme sa mohli porozprávať. Navrhol reštauráciu, ktorá bola celkom vzdialená od nášho pracoviska. Vzali sme si taxík a opýtala som sa: ‚Prečo si chcel obedovať takto ďaleko‘?“ opisuje Paula. Barrett totiž vedel, prečo ju manažérka nemá v obľube. Do obrazu ju uviedol slovami: „Dva týždne spätne som sa zdržal v práci. Grace bola vo svojej kancelárii, kde za ňou prišla jej šéfka Amy. Nezatvorili dvere. Asi si neuvedomili, že nie sú osamote.“ 

Témou ich rozhovoru bola práve Paula. „Amy povedala Grace, že svoju prácu nerobí dobre. Chcela ju presunúť na inú pozíciu. Povedala jej: „Musíme začať školiť osobu, ktorá ťa nahradí. Myslím, že Paula je jasnou voľbou. Pozná náš biznis a všetci ju rešpektujú. Budúci týždeň s ňou chcem hovoriť o nástupe na tvoju pozíciu.“

Barrett v rozprávaní pokračoval ďalej: „Grace poznám natoľko, aby som vedel, že ju tá predstava vydesila. Na pozícii ju má nahradiť jej zamestnankyňa, ktorá odvádza lepšiu prácu. Bola úplne ticho. Nepovedala ďalšie slovo. Musel som stihnúť posledný vlak, takže som po niekoľkých minútach odišiel. Dobrá správa je, že sa s tebou Amy chce porozprávať o povýšení. Na túto konverzáciu by si sa zrejme mala pripraviť.“ Paulu toto zistenie prekvapilo. Vôbec to nečakala. Teraz je nadšená z novej príležitosti a nestará sa o to, čo si myslí Grace. Čo keby Barrett nebol jej priateľ? Čo ak by si nevypočul túto debatu?

S povýšeniami môžu prísť nežičlivci  

Grace sa nezachovala správne. Dozvedela sa, že ako manažérka nenaplnila očakávania vedenia a že ju nahradí jej zamestnankyňa. Nebola dostatočne vyspelá a ani profesionálna, aby tieto dve správy prijala dôstojne. Skrátka z niekoho musela urobiť svojho nepriateľa. A vyšlo to na Paulu. 

Tá už teraz dobre vie, čo má robiť. Ustojí búrlivé časy. Amy s ňou bude pravdepodobne čoskoro hovoriť. A Barrett jej poradil viac než dobre. Musí sa pripraviť na konverzáciu a nesmie zabudnúť na tieto témy:  

  1. Bude teraz ona nadriadenou Grace? Ak áno, nie je to dobrý nápad. Paule to sťaží prácu. Amy by preto mala nájsť pre Grace takú pozíciu, v ktorej nebude jej manažérkou práve Paula. 
  2. Môže Paula najať niekoho, kto ju nahradí v súčasnej úlohe? Nemalo by sa od nej očakávať, že bude pracovať ako manažérka a venovať sa aj predchádzajúcim povinnostiam. 
  3. Čo Amy navrhuje ako náhradu za pridelenie nových povinností? Paula si môže diktovať podmienky. Amy potrebuje pomoc, a je rozhodnutá, že práve Paula je správou voľbou. Preto by jej mala zvýšiť plat alebo poskytnúť čokoľvek ďalšie, čo potrebuje, aby bola efektívna.

Všetci sa postupne naučíte, že prechod na vyššie pozície vo firme nebude vždy jednoduchý. Nepôjde to ako po masle. Čím ďalej sa v kariére dostanete, tým viac neprajníkov a nepriateľov sa objaví. A to je v poriadku. Nepotrebujete predsa, aby vás každý miloval. Vašou úlohou je vravieť pravdu a nechať ostatných, aby sa pokojne sťažovali. Tí správni jedinci prídu a spolu s nimi dokážete úžasné veci!

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk