14. mája 2020

Bohatstvo Jeffa Bezosa v stredu 13. mája náhle upútalo pozornosť na sociálnej sieti Twitter vďaka tvrdeniu, že najbohatší muž na svete je pripravený stať sa bilionárom, čiastočne vďaka dopytu vyvolanému pandémiou. V jej dôsledku totiž prudko stúpa dopyt po online gigante Amazon.

Bezos zaujal miesto medzi „twitterovskými trendami“ v stredu po tom, čo poradenská spoločnosť pre malé podniky Comparisun zverejnila svoju mesačnú štúdiu. Podľa nej by mala hodnota Bezosovho majetku dosiahnuť do roku 2026 jeden bilión amerických dolárov.

Miliardársky stret generácií. Nie som práve Buffettov fanúšik,
robí nudnú prácu, hovorí Musk

Spoločnosť analyzovala trhový strop najhodnotnejších firiem, ktorých akcie sú obchodované na burze v New Yorku, a tiež rebríček Forbes 25 najbohatších ľudí sveta. Čínsky miliardár s nehnueľnosťami Xu Jiayin je druhý.

Na ceste stať sa prvým bilionárom sveta má toho Bezos ešte veľa pred sebou. Podľa odhadov Forbesu má majetok 54-ročného podnikateľa v čase publikovania tohto textu hodnotu 143 miliárd dolárov. Bezos momentálne vlastní 11,2-percentný podiel v Amazone, ktorého akcie stúpajú.

Vrchol dosiahli aj predaje spoločnosti. Počas prvých troch mesiacov roka boli na úrovni 75 miliárd dolárov, čo predstavuje oproti 60 miliardám z roku 2019 nárast. Počas odstávok kamenných predajní zapríčinených koronavírusom zažíva e-commerce gigant nebývalý dopyt a potenciál druhej vlny vírusu a ďalšie „blokovania“ predaja by mohli dopyt po ňom udržať.

Jeff Bezos je o 6,4 miliardy dolárov bohatší.
Akcie Amazonu dosiahli nový rekord

Akcie Amazonu sa tento rok zvýšili celkovo o viac ako 28 %. Napriek tomu však spoločnosť podľa Bezosa čelí doteraz „najťažšiemu obdobiu“. Amazon predpovedal prevádzkové zisky na úrovni štyroch miliárd dolárov za tri mesiace do júna, ale zároveň sa zaviazal, že celá suma bude smerovať do „výdavkov s bojom proti COVID- 19“, kam patria napríklad vyššie mzdy, nákup osobných ochranných prostriedkov pre zamestnancov či vývoj zariadení na testovanie koronavírusu.

Firma v čase koronakrízy čelí aj kritike od bývalých zamestnancov, ktorí kritizovali nedostatočné bezpečnostné a hygienické podmienky vo svojich skladoch a nedostatočnú ochranu pred vírusom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso