19. augusta 2020

Jeff Bezos, zakladateľ a CEO spoločnosti Amazon, má na konte nový rekord. Jeho majetok dosiahol v utorok 18. augusta čistú hodnotu 197,8 miliardy dolárov, čo je najvyššia suma, akú Forbes zaznamenal za takmer štyri desaťročia sledovania miliardárov.

V americkom indexe S&P 500 dosiahli akcie Amazonu v utorok najlepší výsledok, zaznamenali zisk 4,1 % a deň ukončili s trhovou kapitalizáciou na úrovni 1,66 bilióna dolárov. Výsledkom je, že Bezos, najbohatší muž sveta, ktorý vlastní 11,1 % podiel v spoločnosti, je bohatší o 7,2 miliardy dolárov. Americký index sa pritom dostal na nový rekord a prekonal svoje doterajšie maximum dosiahnuté vo februári, predtým ako zasiahla Ameriku pandémia.

MacKenzie Bezos dá 1,7 miliardy dolárov na charitu.
A už sa nebude volať po najbohatšom človeku sveta

Spolu s rastom akcií Amazonu v posledných mesiacoch sa zväčšila priepasť medzi Bezosovým bohatstvom a majetkom Billa Gatesa, druhého najbohatšieho človeka na svete, na súčasných 83,8 miliardy dolárov. Tento rozdiel má podobnú hodnotu ako majetok Elona Muska, ktorý je podľa aktuálnych prepočtov piatym najbohatším človekom na svete s čistým majetkom 85,6 miliardy dolárov. Akcie jeho spoločnosti Tesla sa v utorok zvýšili o 2,8 %, a to po pondelkovom náraste o 11 %.

Jeff Bezos prišiel za pár dní o 8 miliárd dolárov.
Prečo to nie je žiadny problém?

Reklama

Zakladateľ Amazonu predal časť svojich akcií začiatkom roka, vo februári na tom zarobil 1,7 miliardy dolárov. Začiatkom augusta predal ďalšie akcie v hodnote 3,1 miliardy dolárov. Dokumenty predložené Komisii pre cenné papiere a burzy v utorok tiež ukázali, že Bezos dal 14. augusta 2 941 akcií Amazonu v hodnote 9,3 milióna dolárov neznámej neziskovej organizácii.

Bezosova bývalá manželka MacKenzie Scott, ktorá v rámci vyrovnania získala minulý rok štvrtinu podielu v Amazone, tiež zaznamenala nárast čistého majetku. Majetok tretej najbohatšej ženy na svete dosiahol v utorok čistú hodnotu 62,7 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 2 miliardy dolárov za deň. Scott v júli oznámila, že poskytla 1,7 miliardy dolárov 116 neziskovým organizáciám po celej krajine.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?