26. augusta 2020

Minimálna mzda v budúcom roku má byť 623 eur v hrubom namiesto avizovaných 620 eur, a má byť vo výške 57 % priemernej mzdy v minulom roku, čím sa mení automatické pravidlo zvyšovania minimálnej mzdy v prípade nedohody zamestnávateľov a odborárov. To zaviedla bývalá vládna koalícia. V prípade, že by toto pravidlo platilo aj naďalej, by minimálna mzda v roku 2021 mala predstavovať 656 eur, pričom tohtoročná hrubá mzda činí 580 eur. O výške minimálnej mzdy bude ešte rozhodovať parlament.

Po novom sa upustí aj od návrhu zaviesť štartovaciu mzdu a zmení sa systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce (takzvané minimálne mzdové nároky), kde sa pri jej výpočte zavedie pevný paušál vo výške 43 eur. Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu. Vyplýva to z návrhu zákona o minimálnej mzde, ktorý v stredu schválila vláda.

Slovensko plošne otvára letiská.
Už nebude platiť zákaz príletu z rizikových krajín

Po tom, ako sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli, ministerstvo práce predložilo vlastné návrhy. Nakoniec sa však počas rokovania pondelkovej (24. 8.) tripartity zrodil finálny návrh. Upraví sa zavedený automat zvyšovania minimálnej mzdy a v budúcom roku má minimálny zárobok dosiahnuť 623 eur v hrubom. Suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu zamestnancom má byť 3,58 eura.

Okrem toho sa v budúcom roku navrhuje ustanoviť sumy mzdových zvýhodnení a mzdovej kompenzácie za sťažený výkon práce. „Dosiahli sme kompromis v tom, že príplatky sa budú zvyšovať a budú vypočítané zo sumy 623 eur a budú stanovené pevnou sumou v budúcom roku,“ vysvetlil po rokovaní tripartity minister práce Milan Krajniak.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?