7. novembra 2020

Výskumníci v Španielsku zistili, že až 82 % pacientov hospitalizovaných s ochorením Covid-19 má nízku hladinu vitamínu D. Aký vplyv má teda vitamín D na covid? Mali by ho ľudia užívať ako prevenciu?

V novej štúdii odborníci skúmali úrovne vitamínu D u 216 pacientov prijatých do nemocnice ešte v marci tohto roka. Osem z desiatich pacientov malo nízke hladiny vitamínu.

Práca bola publikovaná v odbornom časopise The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Výskumníci sledovali aj kontrolnú skupinu, ktorú tvorilo ďalších 197 ľudí žijúcich v rovnakej geografickej oblasti ako skupina pacientov s covidom. Zároveň si boli obe skupiny podobné z pohľadu veku a zastúpenia mužov a žien. V tejto druhej skupine malo nedostatok vitamínu D 47 % ľudí.

Chcete posilniť svoju imunitu a nehltať tabletky? Toto sú látky, ktorým by ste mali venovať pozornosť

Je však dôležité upozorniť, že závery tejto štúdie sú korelatívne, nie kauzálne, čo znamená, že z práce nie je možné vyvodiť, že vitamín D bol priamo zodpovedný za vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie s ochorením Covid-19.

Reklama

Priaznivé účinky vitamínu

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravé kosti a predpokladá sa, že má aj prospešný vplyv na imunitný systém. Existujú dôkazy, že dostatok vitamínu D môže človeka do istej miery ochrániť pred zápalmi dýchacích ciest.

Napriek jeho dôležitosti je však nedostatok tohto vitamínu pomerne bežný. Štúdia z roku 2011 odhadla, že deficit vitamínu D má až 41,6 % populácie v USA. Toto číslo sa výrazne líši v závislosti od rasy. Jeho nedostatkom trpí až 82,1 % amerických černochov a 69,2 % amerických hispáncov.

Vitamín D sa produkuje prirodzene pobytom na slnku a tiež sa nachádza v niektorých jedlách, napríklad v mastnejších rybách, vajciach, v obohatenom mlieku a v rastlinných náhradách mlieka.

Spojitosť zatiaľ neexistuje

Spomínaný španielsky výskum nie je jediný, ktorý naznačuje, že vitamín D by mohol byť prevenciou pred nepriaznivými následkami. Štúdia výskumného tímu z Bostonu ukázala, že pacienti starší ako 40 rokov mali o 50 % nižšiu šancu zomrieť na Covid-19 v prípade, že mali dostatočné hladiny vitamínu D.

Avšak novšia španielska štúdia nebola schopná potvrdiť žiadnu spojitosť medzi nedostatkom vitamínu D a vážnosťou ochorenia. To znamená, že informácia o pozitívnych dopadoch vitamínu D v súvislosti s ochorením Covid-19 je stále tak trochu nepresvedčivá.

Deťom nechceli dávať ovocné šťavy s umelinami. Začali vyrábať vlastné a neriedia ich vodou

V niektorých častiach sveta, najmä tam, kde slnko v zime svieti počas dňa menej, lekári bežne ľuďom odporúčajú dopĺňanie vitamínu D. Mali by sme teda všetci brať vitamín D, aj keď stále nie je jasné, či môže pomôcť v boji proti covidu? Nie je to nevyhnutné.

Dôležité je tiež podotknúť, že priveľa vitamínu D môže na organizmus pôsobiť toxicky a môže tiež interagovať s niektorými liečivami. Ak teda váhate, opýtajte sa svojho lekára, či vo vašom prípade odporúča vitamínové doplnky alebo nie.

Autorkou článku je Victoria Forster, ktorá píše pre Forbes.com o zdraví a zdravotníctve.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?