4. septembra 2020

Už 15 rokov učím manažérov, ako sa stať dobrými lídrami. Tým, že prekonávajú vlastné nedostatky, si rozširujú schopnosť poučiť sa z kritiky a nachádzajú aj nové spôsoby vedenia tímov. Vo svojich spoločnostiach tak redukujú oblasti možných konfliktov. Ako však rozpoznať lídra hodného nasledovania?

Je inšpirujúce sledovať, ako sa z ľudí stávajú odvážni, sebavedomí a silní lídri, schopní prekonávať svoje najhlbšie strachy a neistoty. Ako terapeutka a koučka som sa naučila, že „viac uvedomenia si samého seba rovná sa viac možností na výber“. Navyše takto zmenení ľudia môžu lepšie posunúť vpred aj iných.

Buďte lepší líder. 9 rád ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Občas však vidím, že pri dôležitých rozhodnutiach stále váhajú. Možno si v minulosti vybrali nesprávnu kariérnu cestu, hroznú prácu alebo sami nasledovali nesprávneho lídra, ktorý mal na ich život zlý vplyv. A práve tieto nesprávne rozhodnutia ich paralyzujú dodnes a nevedia, ako ísť ďalej.

Zistila som, že existuje päť kľúčových dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú nesprávne:

 • Ich rozhodnutia nepodporujú ich vnútorné kľúčové hodnoty.
 • Urobia správne rozhodnutie, ale pre nedostatočne definované hranice či neistotu svoje rozhodnutia nekomunikovali dostatočne na to, aby si ich aj presadili.
 • Ich rozhodnutia vychádzajú zo slabosti či strachu namiesto z pocitu sily.
 • Ich rozhodnutia neboli dostatočne overené a nebrali do úvahy vplyv na reálny život či výsledky.
 • A napokon, ich rozhodnutia sa zameriavali na nesprávny problém namiesto toho, aby riešili reálne výzvy.

V časoch neistoty ľudia ešte viac bojujú s kľúčovými rozhodnutiami, ktoré budú mať veľký vplyv na ich budúcnosť, vrátane práce a zmeny kariéry.

Máte v tíme mladých aj starších kolegov? 5 tipov,
ako zvládnuť manažovanie ľudí z rôznych generácií

Nasledujúce otázky môžu pomôcť prehrýzť sa neporiadkom, vyjasniť si, kde reálne stojíte, a pomôžu vám urobiť správne rozhodnutia sám za seba s prihliadnutím na to, kto ste, na čom vám záleží, a s výsledkami, ktoré sú pre vás v živote aj v práci najdôležitejšie. Tieto otázky vám pomôžu nielen vybrať si lídra, ktorého chcete nasledovať, ale aj zadefinovať spôsob, ako sa chcete vo svete prezentovať.

Nasleduje 10 otázok, ktoré vám pomôžu zistiť, či je konkrétny líder alebo manažér naozaj niekto, koho by ste mali podporovať a pracovať preň:

Položte si týchto 10 otázok:

 1. Správa sa, komunikuje a funguje môj líder alebo manažér spôsobom, ktorý obdivujem a chcem ho napodobniť?
 2. Zdieľa môj manažér moje kľúčové hodnoty a inšpiruje ma k tomu, aby som bol najlepšou verziou samého seba, alebo si myslím, že jeho/jej činy a nápady moje správanie a môj prejav „znižujú“ do pozície neistejšej verzie samého seba?
 3. Vie môj líder, ako budovať prospešné vzťahy medzi ľuďmi, ktorí sa podporujú a pomáhajú vytvárať udržateľný rast a dosahovať dôležité spojenectvá, ktoré sú nevyhnutné pre firmu alebo spoločenstvo?
 4. Verí môj líder v rovnosť a hodnotu všetkých ľudí, ktorých vedie, a podporuje tieto kľúčové hodnoty slovami aj činmi?
 5. Dokáže môj líder prijať kritiku a vziať na seba zodpovednosť za svoje činy namiesto toho, aby obviňoval iných? Vyjadruje poľutovanie, keď spraví chybu, a ospravedlní sa či zmení postoj, keď je to potrebné?
 6. Dokáže tento líder rešpektovať a mať rád ľudí, ktorí nesúhlasia s jeho názormi a činmi?
 7. Je tento líder zrelý s vysokým stupňom emočnej inteligencie, striedmosti, empatie, vyrovnanosti a ďalších kľúčových atribútov skvelých lídrov?
 8. Keď si pozriete komunikáciu svojho lídra za ostatných šesť mesiacov, vrátane správ na sociálnych sieťach, verejných aj súkromných vyjadrení, emailov, oznamov a iných písaných aj hovorených formách komunikácie, je v nich viac pozitivity alebo negativity? (Aké percento týchto správ a oznamov je povznášajúce a aký je podiel komunikácie s odkazom, ktorý ľudí obviňuje, ťahá dole, útočí na nich, alebo obsahuje iné negatívne posolstvá? Je pomer pozitívnych správ vyšší ako tri k jednej?)
 9. Keď váš líder koná, podporujú jeho činy rast, bezpečnosť a úspech veľkej väčšiny ľudí, ktorých vedie, alebo len tých, s ktorými má osobné vzťahy, a len tých, ktorí ho podporujú?
 10. A napokon – dokážete povedať: „Páči sa mi, ako sa tento líder správa a komunikuje, pretože stavia mosty medzi rozdielnymi názormi a odlišnosťami a redukuje potenciálne škody, konflikty, hnev a nedostatok akceptácie medzi ľuďmi, ktorých vedie?“

Bonusová otázka: Opakom otázky číslo 10 je – Musíte často o svojom lídrovi hovoriť „On to tak nemyslel“, keď povedal niečo, čo ľudí rozdeľuje, ponižuje či diskriminuje. Ak zistíte, že musíte neustále ospravedlňovať jeho/jej správanie, opýtajte sa samých seba ešte jednu poslednú otázku: „Prečo svojho lídra stále chcem ospravedlňovať? Prečo nespravím niečo pre to, aby som mal lídra, ktorého činy či slová ospravedlňovať nemusím?“

Ak na väčšinu z desiatky otázok odpoviete „nie“, vaše rozhodnutie je jasné. Nie je to líder, ktorého chcete podporovať, a je načase, aby ste urobili pár veľkých rozhodnutí.

Možno je ten správny čas, aby ste si začali hľadať novú prácu a navždy opustili škodlivého lídra. Alebo by ste mohli pracovať na inom oddelení pre iného manažéra v rámci vašej spoločnosti, ktorý má bližšie k vašim predstavám a hodnotám.

Alebo možno prišiel ten správny čas, aby ste prebrali opraty a pustili sa do vlastného podnikania a sám sa stali skvelým lídrom.

Rozhodnutia robte v súlade s tým, čomu v živote veríte a čo pre vás predstavuje tie pravé hodnoty a to vo všetkých ohľadoch – v súkromnom aj pracovnom živote. Rozhodnite sa nasledovať ľudí, ktorých rešpektujete a ktorí zosobňujú to, čím chcete byť aj vy, a ktorí vás posunú vpred v práci aj v živote.

Autorkou článku je Kathy Caprino. Pre americký Forbes píše o kariérnych témach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?