5. januára 2022

Miley Cyrus sa z Hanny Montany, ktorú stvárnila už ako trinásťročná, podarilo vypracovať na jednu z najúspešnejších umelkýň svojej generácie. „Jedna vec, na ktorú som naozaj hrdá, je, že som svoju kariéru začala budovať skôr, ako som dostala prvú menštruáciu,“ hovorí dnes 29-ročná speváčka v rozhovore pre americký Forbes.

Počas menštruácie som už odvtedy vystupovala v Carnegie Hall, Madison Square Garden, uviedla som Joan Jett do rockandrollovej siene slávy. Nikdy mi nestála v ceste, aby som sa mohla venovať svojmu biznisu.“

Pod kontrolou

Keď väčšina hviezd rozpráva o svojich kariérnych úspechoch, menštruáciu nespomína. Ale nie každý je Miley Cyrus. Skalní fanúšikovia vedia, ako pred takmer 15 rokmi dostala svoju prvú menštruáciu počas natáčania jednej z epizód Hanny Montany.

Mala biele nohavice. Zdieľaním príbehu si chcela získať dôveru fanúšikov – na Instagrame ich má viac ako 150 miliónov. Neprekvapilo ich to – existuje niečo príznačnejšie pre obdobie dospievania dievčat?

Ako zistil Forbes, vďaka seriálu od Disney Channel zarobila Miley Cyrus ešte pred osemnástkou 314 miliónov dolárov. Odvtedy vydala osem albumov, ktoré sa žánrovo pohybujú od psychedelického rocku po country hip-hop.

Reklama

Teraz však už má nad svojím biznisom väčšiu kontrolu, ako keď bola tínedžerka. V máji 2021 uzavrela zmluvu na 40 miliónov dolárov so spoločnosťou NBCUniversal. Vďaka nej sa v trojdielnom seriáli vracia do televízie.

A pracuje aj na ďalších projektoch. S matkou Tish Cyrus majú produkčnú spoločnosť Hopetown Entertainment, lepšiu kontrolu nad fanúšikmi zase získala vďaka obnove webu MileyWorld.

Na festivale v Los Angeles v novembri 2021. FOTO: TASR, AP

Risk je zisk

Podobne ako Madonna, ktorú považuje za svoj najväčší idol, aj Miley veľmi dobre vie, ako využiť talent, sklon riskovať a dobré vystupovanie na verejnosti, aby si udržala pozornosť médií, fanúšikov či dôležitých ľudí v biznise.

Pre mnohých mileniánov je spomienka na Miley Cyrus, ako sa nahá hojdá na železnej guli v klipe k skladbe Wrecking Ball z roku 2013, taká nezabudnuteľná, ako zvonové rifle, vyklápacie mobily a poobedia, počas ktorých zapínali Disney Channel, aby mohli pozerať Hannu Montanu.

Pobúrenie okolo kontroverzného klipu bolo skvelou reklamou na jej album Bangerz. Ten je trojnásobne platinový a priniesol jej nomináciu na Grammy. A aj miesto v rebríčku Forbes 30 pod 30 hudobníkov v roku 2014.

Po tom, čo vďaka Bangerz zarobila milióny, odklonila sa od svojej značky a vydala Miley Cyrus & Her Dead Petz. Psychedelický album, na ktorom spolupracovala s frontmanom Flaming Lips Wayneom Coynom. Celý ho zverejnila na SoundCloude.

Fanúšikovia si ho tak mohli vypočuť zadarmo. Ak viem, že s podstúpením väčšieho rizika získam väčšiu odmenu, väčšinou idem do toho,“ hovorí. Riadim sa tým vo všetkom – v podnikaní, vo vzťahoch, v láske, aj v živote.“

Úprimnosť nadovšetko

Vpred ju ženie pevne zakorenená láska k hudbe. Miley Cyrus sa narodila v Nashville country hviezde Billymu Ray Cyrusovi a producentke  Tish Cyrus. Jej krstnou mamou je Dolly Parton. V hudobnom priemysle teda doslova vyrástla.

Niektorí kritici ju ako speváčku a skladateľku odmietajú a jej prácu hodnotia skôr ako honbu za pozornosťou. Jej producent Mark Ronson však považuje Miley Cyrus sa vzácny talent. Podobne ako ďalšie speváčky, s ktorými pracoval – od Amy Winehouse až po Lady Gaga.

S Miley spolupracoval napríklad na trojnásobne platinovej skladbe Nothing Breaks Like a Heart“.

Je tak brutálne úprimná, keď hovorí o svojom živote. A keď k tomu pridáte jej hlas, nájdete odpoveď na to, prečo ju miluje viac ako 150 miliónov ľudí,“ hovorí Ronson. Všetky osobnosti, najmä tie veľké, ukazujú svoju bolesť svetu.“

Na obálke amerického Forbes špeciálu 30 pod 30. Foto: Forbes.com

Miley Cyrus sa často delí o svoju bolesť. Priznala, že sa kedysi cítila zneužívaná. A otvorene hovorí aj o svojich problémoch s úzkosťou, depresiami, závislostiach od alkoholu a od drog. V roku 2018 po požiari prišla o dom v Malibu.

O rok neskôr aj o manželstvo s dlhoročným partnerom Liamom Hemsworthom. Len pár dní po oznámení rozchodu ju paparazzi odfotili, ako sa bozkáva s herečkou Kaitlynn Carter. Neskôr o sebe vyhlásila, že je pansexuálna – priťahujú ju ľudia bez ohľadu na ich pohlavie či rodovú identitu.

Happy Hippie

Dnes sa prezentuje už o niečo pokojnejšie. Namiesto drog a alkoholu na večierkoch experimentuje s hudbou a filantropiou. Jej nejasná sexuálna orientácia, strata domu a obrovská platforma fanúšikov ju inšpirovali, aby v roku 2015 založila Happy Hippie Foundation.

Chcela poskytovať vzdelanie, zamestnanie a ďalšie podporné služby ľuďom bez domova a mladým ľuďom z LGBTQ+ komunity.

Viem, že ľudia budú o mne hovoriť. Tak som uvažovala nad tým, o čom by v súvislosti so mnou mohli hovoriť, aby to naozaj malo zmysel,“ vysvetľuje.

Keď ľudia hovoria o tom, že sa obliekam ako medvedík a vrtím zadkom, nič to nezmení. Založenie Happy Hippie a jeho existencia aj po šiestich rokoch je míľnikom v mojej kariére, na ktorý som naviac hrdá.“

Reklama

Opäť v televízii

Pandémia vrátila Miley aj na televízne obrazovky. V marci 2020 spustila svoj live instagramový seriál Bright Minded. Porozprávala sa v ňom s hviezdami ako Elton John, senátorkou Elizabeth Warren a popri návodoch, ako robiť make-up a starať sa o domácich miláčikov otvorila aj dôležité spoločenské témy.

V máji 2021 podpísala zmluvu s NBCUniversal na tri špeciály. Podľa Forbesu to bolo na 40 miliónov dolárov. Prvým bol špeciál k Prideu 2021 na podporu LGBT+ komunity. Cyrus na ňom zaspievala skladbu Believe od Cher. S tancom jej pomáhali trans ženy.

Do televízie sa dostala aj vďaka reklame na kozmetiku Hims & Hers. V nej okrem kreatívnej úlohy získala aj podiely. Spolupracuje aj so značkami ako Gucci a anjelské investície má vo firmách ako Fanmade – mediálnej agentúre, ktorú spoluzaložila jej marketingová manažérka Olivia Rudensky, tiež členka Forbes 30 pod 30.

Vlastná platforma

Aj vďaka týmto aktivitám sa chce Miley dostať priamo k fanúšikom, aby zabránila trollom a technologickým gigantom profitovať z jej sledovanosti. Preto sa začala viac sústrediť na MileyWorld. Stránku, ktorú založila jej mama ešte v začiatkoch jej kariéry u Disneyho.

Cieľom bolo vytvoriť pre Miley bezpečný priestor, v ktorom by sa mohla spojiť s fanúšikmi.

Dnes na stránke nájdeme rôznorodý obsah – od meditácií, ktoré Miley Cyrus vedie, až po exkluzívne živé vystúpenia. Chcem vytvoriť svoj vlastný svet,“ hovorí. Chcem, aby ľudia vedeli, že majú moc nad týmito platformami, nie platformy nad nimi. Je na čase, aby sme si ju vzali späť.“

Na akcii Netflixu v decembri 2015. FOTO TASR/AP

Jej posledný album – Plastic Hearts – vyšiel v roku 2020. Pri otázke, na aký hudobný žáner sa teraz sústredí, povie len: Páči sa mi tá jemnejšia stránka rocku, ktorá je zraniteľnejšia.“ Čo to znamená a či bude jej nová hudba bližšie ku country alebo k rocku, je len na nej.

Som rada, že môžem pre ľudí byť všetkým, čo potrebujú,“ hovorí. Kým pritom môžem byť v prvom rade všetkým, čo potrebujem ja.“

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Jeho autorkou je redaktorka Alexandra Sternlicht.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?