Od práce na politickom marketingu po umelú inteligenciu. Jakub Šuster vedie startup Elv.ai, ktorého úlohou je monitorovať nenávistný obsah a hoaxy na sociálnych sieťach. Navyše je aj členom najnovšieho rebríčka Forbes 30 pod 30.
Startup Elv.ai vznikol na základoch projektu Elfovia.sk, ktorého úlohou bolo prostredníctvom moderácie na internete pomáhať aktivovať slovenskú verejnosť v boji proti dezinformáciám a nenávistnému obsahu na sociálnych sieťach.
Ku koncu minulého roka získal od investorov dokopy takmer milión eur. Je členom európskej siete pre občiansky aktivizmus a slobodu posttotalitných krajín EDYN, komunity Európskeho parlamentu together.eu, ako aj Zastúpenia Európskej komisie SR v European Team Direct.
„Keď som zistil, že aj ja môžem byť pre niekoho vzorom, uvedomil som si, aká zodpovednosť s tým prichádza. Nevedel som, či som na to pripravený,“ zdieľal svoje pocity tesne po zverejnení výberu Forbes 30 pod 30. Na otázku, kto je najväčším vzorom pre neho, naopak, odpovedal jednoducho – je ním terapeut, ktorý mu ukázal, ako žiť spokojný život.
Efekt zvedavosti
Zároveň priznáva, že za doterajšie úspechy vo svojej profesijnej kariére vďačí zvedavosti. „Zvedavosť je niečo, čo človek potrebuje aj v biznise. Je to chuť byť zvedavý, ale zároveň učiť sa nové veci,“ vysvetľuje CEO s tým, že si váži aj negatívne skúsenosti, ktoré mu jeho zvedavosť priniesla.
V úvodných minútach okrem toho spomína na svoje začiatky práce politického marketéra v českej strane Piráti. V tom čase mal 21 rokov a popri štúdiu na škole sa z práce na čiastočný úväzok vykľul plný pracovný pomer.
„Odniesol som si z tohto obdobia veľkú lekciu a pochopil som, že sa nesmiem nechať prácou úplne pohltiť. Ak človek robí niečo z presvedčenia a dáva do toho srdce, tak si na to ľudia zvyknú a môžu ho aj zneužívať. Musel som si preto určiť isté hranice, aby ma to úplne nerozžulo,“ tvrdí.
Kým si mimo práce?
Pri tejto téme sa opätovne vrátil k radám, ktoré dostal od terapeuta. Počas jedného sedenia sa ho totiž spýtal, kým je, keď nepracuje. Ak človek podľa neho pri tejto otázke zistí, že vlastne nemá čo povedať, niečo je zle.
„Dával som práci prioritu pred rodinou, ale čas sa nedá vrátiť späť. Pracovať človek môže aj do polnoci, ale ľudia, na ktorých ti záleží, tu nebudú stále.“
Na druhej strane sa však pred časom pustil do budovania startupu Elv.ai, ktorý vznikol na základoch projektu Elfovia.sk v marketingovej agentúre New School Comunications, v ktorej pôsobil po odchode z politického marketingu. Katalyzátorom vzniku bola narastajúca nenávisť na sociálnych sieťach po vypuknutí vojny na Ukrajine.
Nečakaný úspech
„Naivne som si myslel, že najmeme pár študentov a pomocou nejakého softvéru budeme robiť moderáciu obsahu. Nečakali sme, že to prinesie takýto úspech. Počas prvých štyroch mesiacov sme riešili 250-tisíc komentárov mesačne a zamestnávali 47 ľudí,“ spomína na začiatky. Následne prišlo leto 2022 a spoločne si uvedomili, že na to, aby bol tento projekt škálovateľný, musia ho oddeliť a skúšať do neho zapojiť umelú inteligenciu.
Aktuálne až 95 percent obsahu kontroluje umelá inteligencia sama. Ak si v niečom nie je istá, posúva to na posúdenie ľudskému moderátorovi.
„Kombinácia umelej inteligencie a ľudských moderátorov je ten najefektívnejší spôsob moderácie obsahu. AI dokáže spracovať tisíce komentárov denne, no ľudia do toho dávajú sociokultúrne nuansy,“ vysvetľuje.
Ich cieľom je teraz vytvoriť na všetkých trhoch, na ktorých pôsobia, sieť moderátorov, čím si zabezpečia konkurenčnú výhodu. Kým na začiatku len pomocou spolupracovníkov spravovali 250-tisíc komentárov mesačne, dnes pri 20 ľuďoch a AI dokážu prejsť približne 1,6 milióna komentárov mesačne. Pred pár týždňami ich systém dokonca zažil záťažový test v podobe prezidentských volieb, kedy sa im denne darilo prejsť 100-tisíc komentárov.
Jakub Šuster bude aj spíkrom na najväčšom biznisovom festivale na Slovensku – Forbes Business Feste.
Tenká hranica cenzúry
Odvrátenou stránkou budovania biznisu založeného na moderácii obsahu na sociálnych sieťach je však otázka cenzúry. Už od počiatkov startupu sa tím okolo Jakuba Šustera stretával s názorom, že sú vlastne v úlohe cenzora. Opak je podľa neho pravdou.
„Ako chcete viesť diskusiu, keď je online priestor zamorený nenávisťou?“ pýta sa a pokračuje: „Sme stopercentnými zástancami slobody slova. Nikdy neskrývame a nemažeme nikoho politický názor, pokiaľ je vyjadrený slušne. A môže sa nám to akokoľvek nepáčiť, ale je to právo na názor, to je sloboda slova. Keď však začneš niekoho posielať do plynu alebo mu povieš, že bude visieť, tak to je asi už za hranicou nielen toho, čo je slušné, ale možno aj toho, čo je legálne.“
S blížiacim sa záverom epizódy sme sa okrem toho dotkli aj témy jeho vysnívaného exitu. CEO však tvrdí, že zatiaľ sa sústredí na svoj cieľ, a to je budovanie bezpečnejšieho online priestoru pre všetkých. Tejto otázke sa však nemôže vyhýbať pri svojich investoroch. „Odvetvie umelej inteligencie sa tak rýchlo vyvíja, že naozaj nevieme povedať, čo bude o rok a kto by mal záujem,“ hovorí.
Láska do konca života?
Na koniec sa zamýšľa, či umelú inteligenciu považuje za svoju životnú partnerku. Pripúšťa, že to môže byť pravda. Je to totiž technológia, ktorá má potenciál meniť naše životy a zrejme bude spoločnosť sprevádzať ešte dlho.
„Momentálne sa však sústredíme na to, aby sme mohli expandovať a pomáhať tvoriť bezpečný online priestor. To je jediné, čo ma momentálne zaujíma,“ uzatvára Jakub Šuster.
VYPOČUJTE SI ROZHOVOR VO FORME PODCASTU
Rozhovor s Jakubom Šusterom si môžete vypočuť na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna epizóda.