Sú mladí, úspešní a s technológiami prežili väčšinu života. Spýtali sme sa členov rebríčka Forbes 30 pod 30, čo si myslia o nástupe umelej inteligencie. Považujú ju skôr za hrozbu alebo za doteraz najväčšiu príležitosť v dejinách? Prečítajte si ich najzaujímavejšie odpovede.
Kým ešte pred pár rokmi sme o umelej inteligencii hovorili iba ako o sci-fi, dnes je súčasťou nášho každodenného života. Platí to aj pre členov rebríčka Forbes 30 pod 30.
Niektorým pomáha s písaním a plánovaním, iným s analýzou dát či pri simuláciách. Väčšina sa zhodla, že umelá inteligencia je pre ľudstvo obrovská príležitosť. Netreba však zabúdať ani na hrozby, ktoré sa s ňou spájajú – v hybridných vojnách, dezinformáciách aj v umení.
Jakub Šuster, CEO Elv.ai
Každá príležitosť v sebe nesie hrozbu aj riziko. Umelá inteligencia je však niečím úplne novým v histórii ľudstva. Na rozdiel od predchádzajúcich technologických pokrokov, ktoré rozširovali naše fyzické možnosti a schopnosti, AI posúva hranice toho, čo môžeme dosiahnuť intelektom.
Zatiaľ čo vynálezy ako parný stroj či elektrina transformovali spôsoby, akými sme manipulovali s fyzickým svetom a vykonávali manuálnu prácu, AI nám otvára úplne nový svet možností tým, že rozširuje schopnosti riešiť problémy, analyzovať dáta a byť tvoriví na úrovniach, o ktorých sme predtým mohli len snívať.
Martin Šlosárik, spoluzakladateľ Picogrid
Nástup „foundational models“ umelej inteligencie signalizuje kľúčový posun, podobný príchodu internetu, ktorý zvyšuje produktivitu a prosperitu. Implementácia systematických bezpečnostných opatrení a podpora zodpovedného využívania sú však nevyhnutné.
Martin Lindák, edukátor v oblasti financií a ekonómie
Skôr si myslím, že je to príležitosť, keďže to v mnohých profesiách zvýši produktivitu ľudí. Jedinou oblasťou, o ktorú sa obávam, sú dezinformácie a jednoduchšia tvorba deep fake obsahu, ktorý bude nerozoznateľný od reality. Už aj samotný YouTube vyžaduje od tvorcov report o tom, či vo videu boli použité pozmenené zábery a obsah.
Filip Nemčko, molekulárny biológ
AI predstavuje jednu z najzásadnejších revolúcií v dejinách ľudstva. V blízkej budúcnosti nám umožní vytvárať nové vedomosti a koncepty, pravdepodobne prekračujúce ľudské schopnosti, čím sa bezprecedentne urýchli progres vedy a technológií.
Už dnes je AI neodmysliteľnou súčasťou mojej práce – nielen vďaka chatbotom, ktoré mi pomáhajú pri analýze dát, práci s textom či brainstormingu. AI už priamo rieši aj dôležité biologické problémy, ktoré ešte donedávna vyžadovali mesiace práce (napríklad predikcie štruktúr proteínov či aktivít zakódovaných v DNA sekvencii).
Tento vývoj bude mať obrovský vplyv na spoločnosť, je dôležité brať do úvahy aj potenciálne riziká a etické dilemy súvisiace s AI. Napriek tomu som presvedčený, že vhodnými opatreniami a reguláciami dokážeme využiť jej potenciál pre lepšiu budúcnosť.
Ľudmila Kučíková, neurovedkyňa
Keďže umelú inteligenciu sama využívam v mojom výskume a vidím, ako ovplyvnila medicínu a zdravotníctvo, myslím si, že predstavuje najväčšiu príležitosť v našich dejinách.
Môžeme efektívnejšie, presnejšie a skôr diagnostikovať mnohé choroby, simulovať, ako budú prebiehať za rôznych podmienok, čím dokážeme testovať účinnosť liekov, ale takisto dokážeme aj rýchlejšie analyzovať dáta. A to je len jedna časť sveta, ktorú umelá inteligencia mení. Stále si však myslím, že aj hrozby sú reálne. Rozoznávať, čo je skutočné a čo nie – to bude novou výzvou.
Filip Jovanovič, influencer a podnikateľ
Pred pár rokmi sme o umelej inteligencii hovorili maximálne v spojitosti so sci-fi filmom. Dnes je bežnou súčasťou našich životov. Dokáže písať kódy, riešiť matematické problémy, tvoriť eseje, vypracovať podnikateľský plán, generovať úžasnú grafiku a ďalších x vecí.
Príležitosti, ktoré prináša sú nekonečné a verím, že v budúcnosti budeme vidieť nové firmy, ktoré môžu za ich revolučnosť a rast ďakovať hlavne dobrému nápadu, ako prepojiť túto „magickú energiu“ AI s naozajstným biznisom.
Hrozba tu, samozrejme, je tiež. A veľká. Či už AI v nesprávnych rukách, alebo AI vyvinutá do toho štádia, že si začne uvedomovať sama seba. A sci-fi filmy sa znovu vrátia.
Nikolas Bernáth, galerista
Na túto otázku dokážem odpovedať len z hľadiska umenia. Tam je to rozhodne o príležitosti, či už ide o text, vizuál, alebo zvuk. Čím viac však vidíme AI zapojenú v umení alebo vizuálnej kultúre, tým viac sa ukazuje, aká dôležitá je pri vzniku diela originálna idea.
Ak to necháme len na AI, vznikajú zväčša generické a opakujúce sa výstupy. Keď sa naopak AI využíva ako ďalší nástroj, myšlienky človeka dokáže posunúť jedinečne a veľmi rýchlo. Dobrým príkladom autora, ktorý využíva AI v rovine proto média, do ktorého ďalej zasahuje, je kanadský umelec Jon Rafman.
Michal Brichta, spoluzakladateľ Slovenskej vesmírnej kancelárie
Technologické objavy ťažko deliť na dobré a zlé, sú také, ako s nimi ľudstvo naloží. Aj štiepením jadier atómov sa vieme dopracovať k nízko emisnej energii, rovnako ako k ničivej zbrani, preto je dôležité, aby etická a právna diskusia držala krok s tou technologickou a pomohla nám vysporiadať sa s hrozbami.
V prípade umelej inteligencie považujem aktuálne za najväčšiu príležitosť to, ako vďaka nej dokážeme spracovávať obrovské množstvá dát. Mali by sme si ale dať pozor na to, aby nám „nepomáhala“ oslabovať vlastnosti, ktoré nás robia ľuďmi, najmä logické a kreatívne myslenie.
Anna Viľchová, spoluzakladateľka projektu Emocionálny kompas
Pri AI mám obavu z toho, že sa technológie vyvíjajú rýchlejšie, ako sme na ne schopní reagovať, nielen užívateľsky, ale aj emocionálne a právne. Sme sociálne bytosti a výskumy ukazujú, že najdôležitejším ukazovateľom spokojnosti v živote sú kvalitné vzťahy.
Ak sa bude vďaka technológiám prehlbovať odpojenie, závislé správanie či polarizácia a v rámci kritického myslenia a šírenia dezinformácií na to školstvo a zákony nezareagujú dostatočne rýchlo a adekvátne, vnímam tam riziká. V mnohých oblastiach, ako napríklad zdravotníctvo, prinesie aj obrovské príležitosti. Ostáva však otázka rovnosti prístupu k týmto inováciám a práca na tom, aby z nich dokázal ťažiť čo najväčší počet ľudí naprieč spoločnosťou.