Globálny rebríček umelcov, ktorých dielo prináša najväčšie zárobky aj po ich smrti, otvárajú Kráľ popu a Kráľ rokenrolu, Kráľovná R&B je na zozname siedma.
Začnime však z iného súdka – obrovským prepadom. Výnosy z diela trinástich zosnulých umelcov, ktorých pozostalosť generuje celosvetovo najväčšie peniaze, klesli za posledný rok na zhruba 470 miliónov dolárov. Je to menej ako tretina z rekordných 1,6 miliardy dolárov v predošlom roku.
Dôvodom prudkého prepadu bol práve rekordný rok 2022, v ktorom právnici a manažéri vydavateľstiev zabezpečili hneď niekoľko deväťciferných akvizícií a vyhnali zárobky zosnulých hviezd do nebies. Tento rok sme boli svedkom len jedného megaobchodu.
Bývalý gitarista kapely The Doors Robby Krieger a dedičia Raya Manzareka, zosnulého klávesáka skupiny The Doors, predali svoje podiely na duševnom vlastníctve pozostalosti po legendárnej kalifornskej skupine spoločnosti Primary Wave. Hodnota transakcie sa podľa zdrojov Forbesu vyšplhala na 80 až 100 miliónov dolárov.
Lenže čo je to v porovnaní s pol miliardou dolárov, ktorú vyniesol dedičom zosnulého spisovateľa J.R.R. Tolkiena predaj Middle-earth Enterprises s právami na Hobita, Pána prsteňov či ďalšie časti veľkolepého diela slávneho profesora lingvistiky. Alebo v porovnaní s 250 miliónmi dolárov, ktoré vlani získala pozostalosť Davida Bowieho za predaj vydavateľských práv na jeho nahrávky spoločnosti Warner Music Group.
Peniaze na akvizície sú drahšie
Na vrchol tohtoročného rebríčka sa po štyroch rokoch vracia Michael Jackson s odhadovaným zárobkom 115 miliónov dolárov. Dvojkou je jeho svokor Elvis Presley, ktorého dielo vynieslo dedičom sto miliónov dolárov, a top trojku uzatvára spomínaný Ray Manzarek zo The Doors. Prvou ženou na zozname je bývalá kráľovná žánru rhytm and blues Whitney Houston s výnosmi 30 miliónov dolárov.
Právnik Bernard Resnick, ktorý zastupuje záujmy a duševné práva žijúcich aj zosnulých celebrít, vidí za medziročným prepadom počtu akvizícií tri dôvody. Po prvé, investície tohto rozsahu majú zvyčajne mnohoročnú návratnosť. „Spoločnosti, ktoré v minulosti kúpili súhrnné dielo, si určitým spôsobom vyčerpali kapitál,“ uviedol Resnick pre Forbes. „Peniaze a úvery sú v súčasnosti drahšie,“ dodáva Resnick, čo komplikuje spoločnostiam nákupné rozhodnutia.
Do tretice vidí Resnick problém na strane ponuky. „Správcovia dedičstva mnohých starších umelcov a spisovateľov už práva na ich súhrnné diela predala a toľko veľa ich zase nie je,“ hovorí.
Vlastník práv na duševné vlastníctvo zosnulého umelca je pritom limitovaný medzinárodnými pravidlami – autorské práva si môže ponechať len 70 rokov po smrti umelca. „Tikajú im hodiny,“ hovorí Resnick s tým, že diela dávno mŕtvych hviezd sú teda menej atraktívne.
Ďalším fenoménom je rastúci počet umelcov, ktorí predávajú práva na svoje dielo už počas svojho života. Justin Bieber, Katy Perry či Dr. Dre sú príkladom hudobníkov, ktorí tento rok predali hudobné práva na svoje diela za viac ako 200 miliónov dolárov. „Je to ako vyhrať v lotérii,“ hovorí Resnick. „Chcete výplatu dnes, máte ju do konca života a môžete ju zhodnocovať, alebo chcete rentu na 25 rokov?“
Rebríček
1. Michael Jackson – 115 miliónov dolárov
Zomrel 25. júna 2009 na predávkovanie/zabitie liekmi vo veku 50 rokov.
Kráľ popu a jeho odkaz sa po štyroch rokoch vracajú na vrchol rebríčka. Prispel k tomu broadwayský hit MJ: The Musical, ktorý za posledný rok zarobil na predaji lístkov približne 85 miliónov dolárov. Ďalšie milióny vyniesla show Michael Jackson ONE, ktorou boduje Cirque du Soleil v americkom Las Vegas. A výnosy budú zrejme ďalej rásť – začiatkom tohto roka správcovia spevákovej pozostalosti uzavreli kontrakt na životopisný film Michael, ktorý režíruje Antoine Fuqua a v hlavnej úlohe sa predstaví Jacksonov synovec Jaafar.
2. Elvis Presley – 100 miliónov dolárov
Zomrel 16. augusta 1977 na infarkt vo veku 42 rokov.
Je to už takmer pol storočia, čo Kráľ rokenrolu odišiel na večnosť, no jeho pamiatka je pre mnohých stále vzácna. Presleyho domov Graceland v Memphise navštívilo za posledných dvanásť mesiacov približne 600-tisíc návštevníkov, ktorí si okrem vstupu mohli kúpiť aj rôzne druhy spomienkových predmetov. Po smrti Elvisovej jedinej dcéry Lisy Marie Presleyovej v januári tohto roka na zástavu srdca začali o kontrolu nad pozostalosťou oboch zosnulých bojovať bývalá manželka Elvisa Presleyho Priscilla a vnučka Riley Keough. Kontroverzný právny spor vyhrala Keough, 34-ročná herečka, známa napríklad z filmu Daisy Jones and the Six, ktorá v súčasnosti spravuje obe pozostalosti.
3. Ray Manzarek – 45 miliónov dolárov
Zomrel 20. mája 2013 na rakovinu vo veku 74 rokov.
Po odznení covidu utíchli aj veľké transakcie v biznise s hudbou. Jedným z mála tohtoročných predajov kompletných hudobných diel bola akvizícia vydavateľstva Primary Wave Music. Správcovia pozostalosti zosnulého klávesáka Raya Manzareka a gitarista Robby Krieger predali firme práva na hudbu skupiny The Doors. Akvizícia zahŕňala aj práva na ochranné známky či merchandising. Bubeník John Densmore a pozostalí Jima Morrisona si svoj podiel na právach The Doors ponechali.
4. Dr. Seuss – 40 miliónov dolárov
Zomrel 24. septembra 1991 na rakovinu vo veku 87 rokov.
Záujem o knižky spisovateľa a ilustrátora Theodora Seuss Geisela neutícha ani zo strany nových generácií čitateľov. Predaje súhrnného diela či nové vydania legendárnej knižky Ako Grinč ukradol Vianoce tvoria hlavnú časť tohtoročných výnosov. Zvyšok príjmov pochádza z predaja licencií na tradičné postavy ako Grinča, Mačky v klobúku či Loraxa, ktoré vlani zaznamenali viditeľný nárast.
5. Charles M. Schulz – 30 miliónov dolárov
Zomrel 12. februára 2000 na rakovinu vo veku 77 rokov.
Pozostalosť jedného z najvplyvnejších ilustrátorov sveta stojí na legendárnych príbehoch a postavách komiksu Peanuts. Tento rok správcovia prepožičali, nielen americkú, kultúrnu ikonu spoločnosti Apple na stvárnenie digitálnej podoby hodiniek tejto značky. Fanúšikovia Snoopyho, Linusa a Lucy sa tiež môžu zásobiť značkovým riadom od firmy Williams Sonoma či teniskami od Cariuma a Igloo Coolers, ktoré boli uvedené na trh tento rok.
6.-7. Prince – 30 miliónov dolárov
Zomrel 21. apríla 2016 na predávkovanie vo veku 57 rokov.
Prince je známy tým, že posmrtný život označoval ako „svet nikdy nekončiaceho šťastia“. Pre správcov jeho pozostalosti — a vydavateľstvo Primary Wave Music, ktoré vlastní podiel na umelcových honorároch, textoch či práve na použitie mena a podobizne – to znamená vydávať viac hudby. Od Princeovej smrti v roku 2016 vyšli cez značku Purple One tri posmrtné albumy. A tento mesiac vychádza remastrovaná verzia jeho klasického albumu Diamonds and Pearls z roku 1991. Produkt obsahuje 47 nevydaných skladieb a hodiny doposiaľ nezverejnených koncertných záberov.
6.-7. Whitney Houston – 30 miliónov dolárov
Zomrela 11. februára 2012 na udusenie vo veku 48 rokov.
Whitney Houston by sa v tomto roku dožila šesťdesiatky – a jej fanúšikovia ju budú milovať navždy. Aj správcovia jej pozostalosti, švagriná Pat Houston a spoločnosť Primary Wave, majú tento rok o dôvod navyše, prečo si slávnu speváčku pripomenúť – oslavujú ho ako doposiaľ najlepší rok, čo sa týka zárobkov. Podpísal sa pod to najmä životopisný film Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody, ktorý zarobil celosvetovo zhruba 60 miliónov dolárov a kolekcia make-upu z produkcie MAC Cosmetics.
8. John Lennon – 22 miliónov dolárov
Zomrel po útoku fanúšika 8. decembra 1980 vo veku 40 rokov.
Hoci Beatles spievali najmä o láske, medzi nahrávkami z ich albumov nájdeme aj pesničku
Money (That’s What I Want). V pozostalosti Johna Lennona je ich skutočne veľa a pribúdajú. Lennonovo dielo aj v uplynulom roku vynieslo vysoké honoráre z individuálnej tvorby hudobného génia aj z podielov na spoločnom bohatstve, ktoré vytvorila legendárna britská kapela. A súhrnné dielo sa stále rozrastá: tento týždeň príde na trh posledná spoločná pieseň skupiny Now and Then, ktorú pomáhala dokončiť umelá inteligencia. Song vychádza z Lennonovej demonahrávky zo sedemdesiatych rokov, ktorá sa nedostala na album Anthology.
9. Bob Marley – 16 miliónov dolárov
Zomrel 11. mája 1981 na rakovinu vo veku 36 rokov.
Od smrti Boba Marleyho prešlo už viac ako 40 rokov, no jeho hudba je stále veľmi žiadaná a úspešná. Rovnako ako práva používať jeho meno a podobizeň, ktoré nájdete na slúchadlách, reproduktoroch, teniskách a, áno, aj na výrobkoch z konope. Začiatkom tohto roka bola na jeho rodnej Jamajke otvorená prvá ambulancia značky Marley. A budúci rok sa na plátno dostane film Bob Marley: Jedna láska v hlavnej úlohe s Kingsleym Benom Adirom.
10. Bing Crosby – 14 miliónov dolárov
Zomrel 14. októbra 1977 na infarkt vo veku 75 rokov.
Mariah Carey môže byť kráľovnou Vianoc, no pre generácie hudobných fanúšikov ostane tým najväčším zázrakom Vianoc Bing Crosby. Zázračne rastie aj pozostalosť, ktorú po sebe zanechal. Správcovia dedičstva tento mesiac vydali posmrtný album Bing Crosby’s Christmas Gems s archívnymi materiálmi a vzácnymi nahrávkami – práve včas pre nadchádzajúci vianočný trh. Nová nahrávka obsahuje digitalizovaný duet s Davidom Bowiem Peace On Earth / Little Drummer Boy. Najväčší hit White Christmas na ňom však nenájdete.
11. George Harrison – 14 miliónov dolárov
Zomrel 29. novembra 2001 vo veku 58 rokov na rakovinu.
Stabilné výnosy z pozostalosti Georga Harrisona sú založené, rovnako ako v prípade Johna Lennona, na spoločnej tvorbe kapely Beatles, no aj na sólovej produkcii slávneho hudobníka. Časť tohtoročného zárobku pochádza z psychedelickej show Cirque du Soleil založenej na diele Beatles, LOVE.
12.–13. Arnold Palmer – 10 miliónov dolárov
Zomrel 25. septembra 2016 na srdcovo-cievne ochorenie vo veku 87 rokov.
Hoci bohatstvo si zarobil hraním golfu, dedičstvo Arnolda Palmera vynáša najmä vďaka licenčným poplatkom z predaja nápojov. Nealkoholická kombinácia limonády a ľadového čaju, ktorú golfista preslávil popíjaním počas turnajov dodnes nesie jeho meno. V roku 2018 výrobca rovnomenných nápojov uviedol na trh pestré portfólio nápojov Arnold Palmer s novými príchuťami a profituje z rastúceho záujmu o čajové nápoje.
12.–13. Marilyn Monroe – 10 miliónov dolárov
Zomrela 5. augusta 1962 na predávkovanie vo veku 36 rokov.
Ikonický obraz Marilyn Monroe udáva módne a dizajnérske trendy aj viac ako šesťdesiat rokov po jej smrti. Hviezdne meno zarába milióny z licencií a merchandisingu – vrátane kolekcie NFT so Zeblocks, falošnými mihalnicami a nalepovacími nechtami od Kiss a líniou spodnej bielizne od Fleur du Mal.
METODIKA
Tohtoročný rebríček zahŕňa nezdanené príjmy z predajov, streamov, licenčných zmlúv a iných zdrojov z obdobia medzi 1. októbrom 2022 a 30. septembrom 2023, ako aj akvizície nehnuteľností uskutočnené alebo oznámené počas tohto obdobia. Forbes zostavuje rebríček s pomocou údajov z databázy Luminate a rozhovorov s odborníkmi z brandže. Započítava tiež odmeny pre agentov, manažérov a právnikov.