31. októbra 2019

Hudbu nezastavíte aj napriek tomu, že jej tvorca je už po smrti. To sa dá aj tento rok vyčítať z rebríčka najlepšie zarábajúcich celebrít, ktoré už nie sú medzi nami. Je v ňom totiž až deväť hudobníkov.

Napriek tomu, že predajnosť fyzických hudobných nosičov je na ústupe, deviati hudobníci – medzi ktorými je Michael Jackson, Whitney Houston či Nipsey Hussle – vygenerovali 15,2 miliardy prehratí na streamovacích službách len v Spojených štátoch počas posledného roka.

Zarábajú aj po smrti. Toto sú excelebrity s najvyššími príjmami

„Dnes už neexistujú žiadne prekážky, funguje to dovtedy, pokým sa ľudia o daných umelcov zaujímajú,” hovorí David Bakula, senior analytik spoločnosti Nielsen.

Zárobky 13 zosnulých celebrít sú pomerne porovnateľné s minulým rokom, ak nezapočítame neočakávaný zisk z podielu predaja vydavateľstva EMI  Michaela Jacksona na úrovni takmer 300 miliónov dolárov. To vystrelilo celkové zárobky vlani na 628 miliónov dolárov – tento rok sa vyšplhali na úroveň 285 miliónov dolárov.

Nižšie nájdete tohtoročný rebríček slávnych mien, ktoré ľudí najviac zaujímajú aj keď tieto celebrity už nie sú medzi nami.

Foto: TASR

13. George Harrison
9 miliónov dolárov

Úmrtie: 29.11. 2001

Príčina smrti: rakovina

Podobne, ako pri jeho kapelnom kolegovi Lennonovi, Harrisonove zárobky sú výsledkom úspechu Beatles – do rebríčka sa dostal po prvýkrát od roku 2011.

Foto: SITA

12. Whitney Houston
9,5 milióna dolárov

Úmrtie: 11.2.2012

Príčina smrti: utopenie

Predaj majetku za sedem miliónov dolárov spolu s úspešným remixom jej piesne Higher Love dostal Houston do rebríčka po prvýkrát.

Foto: SITA

11. XXXTentacion
10 miliónov dolárov

Úmrtie: 18.6.2018

Príčina smrti: vražda

Napriek tomu, že tento rapper polaziroval južnú Floridu, stále je najstreamovanejším hudobníkom po smrti s 5,6 miliardami prehratí.

Foto: SITA

10. Nipsey Hussle
11 miliónov dolárov

Úmrtie: 31.3.2019

Príčina smrti: vražda

Nipseyho naliehanie na to, aby si zachoval svoje práva na hudbu, mu pripísalo na konto 1,85 miliardy prehratí.

Foto: SITA

9. Prince
12 miliónov dolárov

Úmrtie: 21.4.2016

Príčina smrti: predávkovanie

Prince pokračuje vo svojom odkaze, hovoria za to aj čísla. Predal 320-tisíc nosičov a na streamovacích službách má na konte pol miliardy prehratí.

Foto: SITA

8. Marilyn Monroe
13 miliónov dolárov

Úmrtie: 5.8.1962

Príčina smrti: predávkovanie

Meno jednej z najväčších hviezd zarába ďalej najmä na vďaka značkám ako Chanel či Montblanc.

Foto: SITA

7. John Lennon
14 miliónov dolárov

Úmrtie: 8.12.1980

Príčina smrti: vražda

50. výročie Abby Road vystrelilo Beatles do výšin aj vo svete streamovacích služieb.

Foto: SITA

6. Dr. Seuss
19 miliónov dolárov

Úmrtie: 24.9. 1991

Príčina smrti: rakovina

Licenčné zmluvy s Hallmarkom, Universal Studios a ďalšími nahnali vydavateľskému gigantovi viac ako 5 miliónov kníh len vrámci Štátov.

Foto: SITA

5. Bob Marley
20 miliónov dolárov

Úmrtie: 11.5.1981

Príčina smrti: rakovina

S takmer miliardou prehratí cez streamovacie služby udržuje Marley pri živote aj produkty, ktoré nesú jeho meno – slúchadlá či reproduktory.

Foto: SITA

4. Arnold Palmer
30 miliónov dolárov

Úmrtie: 25.9.2016

Príčina smrti: ochorenie srdca

Golfovej legende sa darí zarábať aj po smrti vďaka partnerstvám s MasterCard či Rolex. Okrem toho je kľúčová aj obrovská firma s nápojmi Arizona.

Foto: SITA

3. Charles Schulz
38 miliónov dolárov

Úmrtie: 12.2.2000

Príčina smrti: rakovina

Autor Snoopyho zarobil na predaji svojej franšízy pri príležitosti jej 70. výročia.

Foto: SITA

2. Elvis Presley
39 miliónov dolárov

Úmrtie: 16.8.1977

Príčina smrti: infarkt

Už desaťročia sa vydáva na púť do Gracelandu každoročne viac ako pol milióna fanúšikov. Okrem toho zárobky zvyšuje nový 45-miliónový komplex Elvis Presley’s Memphis a niečo vynesie aj pripravovaný film.

Foto: SITA

1. Michael Jackson
60 miliónov dolárov

Úmrtie: 25.6.2009

Príčina smrti: predávkovanie/vražda

Obvinenia zo sexuálneho zneužívania a škandál zárobky Michaela Jacksona nepoškodili. Kým minulý rok mal prehratia na úrovni 1,8 miliardy, dnes to je už 2,1. Okrem toho stále zarába na svojom Mijac Music, na show v Las Vegas a spolupráci s vydavateľstvom Sony.

Metodológia

Zoznam je tvorený na základe ziskov celebrít ešte pred zdanením za obdobie od 1. októbra 2018 do 1. októbra 2019. Zo zárobkov neboli odpočítané odhadované poplatky za agentov, manažérov a advokátov. Údaje indexu sú založené na číslach získaných od spoločností Nielsen Music, IMDBPro, na rozhovoroch s odborníkmi z daného odvetvia a odhadoch amerického magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk