Niekdajší najbohatší muž Číny, internetový podnikateľ, ktorý desaťročia budoval obrovský online trh so všetkým možným vrátane falšovaného luxusného tovaru, bol dlho svetovo najznámejším Číňanom. Potom sa však Jack Ma stal obeťou veľkého záťahu vlády v Pekingu na miestnu podnikateľskú elitu.
Jack Ma bol na titulných stránkach magazínu Forbes po celom svete už niekoľkokrát. „Jack Ma zúri,“ písal Forbes napríklad v článku z titulky aprílového vydania v roku 2011. „Už sú to dva týždne, čo povedal svetu o škandále vo svojej firme.“
Sebavedomý a rázny Jack Ma
Zakladateľ Alibaba Group musel vyhodiť asi sto svojich obchodníkov, ktorí podvádzali klientov jeho trhoviska. Zakladali podvodných predajcov, ktorí prijímali platby za spotrebnú elektroniku, ale nikdy tovar nedodali.
Škody boli malé, asi dva milióny dolárov. Chyba však mala systémovú povahu – týkala sa viac ako 2 300 falošných digitálnych „výkladov“.
„Sme zrejme jedinou firmou v Číne, za ktorú preberá zodpovednosť vyšší manažment,“ vyhlásil vtedy Ma sebavedomo. „Ľudia si myslia: Jack, robíš príliš veľa. Príliš drasticky. Ale ja verím, že Čína to potrebuje.“
Problémy Alibaba.com sú v skutočnosti problémami Číny, napísal v tom čase Forbes. To, čo jeho krajina potrebuje, hovoril aj sám Ma, je spoločnosť, ktorej môže svet veriť, že si viac cení ľudí ako zisky.
Ako vznikol čínsky Amazon
„Jack“ Ma sa narodil v roku 1964 ako Ma Yun. Po anglicky sa naučil sám, dvakrát neuspel na prijímacej skúške na vysokú školu a stal sa tlmočníkom. Od roku 1988 je ženatý s o dva roky mladšou Zhang Ying, prezývanou aj Cathy, majú tri deti.
Nápad na podnikanie dostal počas služobnej cesty do USA – tam totiž objavil osobné počítače a internet. Bolo to v marci 1995, v tom istom roku, keď Jeff Bezos založil Amazon.
Po návrate do Číny zaregistroval Ma prvú čínsku internetovú spoločnosť: Hangzhou Hope Networks Consulting. Požičal si 2-tisíc dolárov a spustil jednu z prvých komerčných webových stránok v krajine.
O niekoľko rokov na ministerstve zahraničného obchodu nadviazal priateľstvo s tech podnikateľom narodeným na Taiwane, spoluzakladateľom Yahoo a neskorším miliardárom Jerrym Yangom.
Jerry Yang, zakladateľ Yahoo. Foto: Stanfordova univerzita/archív Jerryho Yanga
Projekt Alibaba spustil Ma vo svojom byte v roku 1999 so 17 ďalšími ľuďmi. Zohnal naň 60-tisíc dolárov a začal budovať prepojenie čínskych firiem so svetom.
Alibaba sa rozbehol ako bezplatná služba internetového zalistovania pre malých čínskych výrobcov, ktorí hľadali zahraničných zákazníkov. Od Goldman Sachs získal v roku 1999 štyri milióny dolárov za 23-percentný podiel, hoci banke povedal, že mu nezáleží na zisku.
„Na začiatku som Jackovmu mysleniu celkom nerozumel,“ povedal o ňom CFO Alibaba Group Joe Tsai. „Povedal som mu – ľudia vravia, že naša webová stránka nie je nič iné ako nástenka. On sa však zameral len na dosiahnutie veľkého počtu inzerátov, predajcov a nakoniec aj kupujúcich.“
Malý muž so šibalským úsmevom
V júli 2000 si nádejnú firmu všimol aj vtedajší redaktor Forbes Asia Justin Doebele. „Mikrofónu sa chopí maličká postava s prepadnutými lícnymi kosťami, strapatými vlasmi a šibalským úsmevom,“ opísal Maove vystúpenie pred zamestnancami.
„Je vysoký 152 centimetrov a váži asi 45 kíl. Tento muž priniesol komerčné využitie internetu do Číny.“
Justin Doebele, bývalý redaktor Forbes Asia
Už tento prvý článok upozorňoval, že Alibaba na rozdiel od konkurentov svojich obchodníkov nepodroboval skríningu. Ma na túto otázku vraj pokrčil plecami. „Nech ostatní idú za veľrybami,“ vyhlásil. „My chceme chytiť krevety.“
V roku 2007 už jeho firma bola veľrybou, mala za sebou druhý najväčší príchod internetovej firmy na burzu (najväčší, len o trochu, bol Google).
Na hongkonskej burze získal 1,7 miliardy dolárov a ešte pred finančnou krízou dosiahol ocenenie 26 miliárd dolárov.
Hlavné sídlo Alibaby v čínskom Hangzhou. Foto: Flickr/Henry So, licencia CC BY-NC-ND 2.0
Kamarát Clintona či Zuckerberga
V roku 2011 už mal sám Ma majetok 1,6 miliardy dolárov. A bol aj kamarátom svetových lídrov. Bill Clinton, Kobe Bryant či Arnold Schwarzenegger vystúpili na jeho výročnom „AliFeste“, obchodnom fóre a veľtrhu. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, s ktorým sa skamarátil v Davose, ho navštívil v Číne.
S vtedajším prezidentom Číny Chu Ťin-tchaom, mužom s povesťou pragmatika, sa Ma mnohokrát stretol. Viceprezidenta Si Ťin-pchinga, ktorého už v tom čase považovali za budúceho prezidenta, považoval tiež za priateľa, ešte z obdobia, keď Si pôsobil ako tajomník strany v provincii Če-ťiang, kde Alibaba sídli.
Styky s režimom boli pre Alibabu rozhodujúce. Keď sa objavili otázky, či sa Alipay, v podstate čínsky PayPal, nedostane do konfliktu so štátom kontrolovaným bankovým systémom, Ma pokorne, hoci aj neúprimne vyhlásil, že ak o to Peking požiada, firmu mu odovzdá.
Zdanlivo impulzívna ponuka bola len ďalším krokom v jeho opatrnom tanci s čínskymi orgánmi. Ma v tom čase zvykol hovoriť, že „randí s vládnymi úradníkmi“.
Alibaba a 40-tisíc zlodejov
O ďalšie štyri roky, v decembri 2015, bol Ma na titulke Forbesu opäť, tentoraz išlo o Forbes India. Téma podvodníkov na jeho online trhovisku sa ťahala celým článkom s titulkom „Alibaba a 40 000 zlodejov.“
„Jack Ma, najmocnejší podnikateľ v Ázii,“ konštatoval autor, „vie, že odstavenie falzifikátov z jeho online impéria by toto impérium podkopalo.“ Ma v tom čase čelil žalobe za porušenie ochrannej známky a obchodovanie s falzifikátmi zo strany luxusného konglomerátu Kering (majiteľ značiek Gucci a Yves Saint Laurent).
Jack Ma na titulke Forbes India. FOTO: FORBES
Kering uvádzal, že len v roku 2014 sa na Taobao za mesiac predalo 37-tisíc falšovaných tašiek Gucci z 2 731 rôznych obchodov.
„Rozsah falšovania je obrovský – keď Forbes hľadal na Taobao záznamy so slovom „Gucci“ v cene pod 300 juanov, teda menej ako 50 dolárov, výrazne pod cenou skutočných produktov Gucci, vyskočilo 30-tisíc výsledkov,“ písal Forbes India.
Napriek tomu mal už Ma za sebou aj druhý príchod na burzu – newyorskú – a tento už bol najväčší na svete, keď získal 25 miliárd dolárov. A Forbes ho zaradil aj do rebríčka najmocnejších ľudí sveta, priamo na 22. priečku.
U Obamu, u Trumpa, s Muskom…
V tom čase už zakladateľ Alibaba.com pracoval na ďalšej fáze – prechode giganta z Číny k maloobchodnej dominancii na celom svete. Keď Si Ťin-pching už ako prezident Číny na jeseň 2015 navštívil prezidenta Baracka Obamu v Bielom dome, bol s ním aj Ma.
V janári 2017 sa Ma stretol aj s novozvoleným Donaldom Trumpom, hoci ešte nie v Bielom dome, ale v Trump Tower. Diskutovali o biznisovej spolupráci v USA. Zdalo sa, že čínsky biznismen je na vrchole moci.
V polovici septembra 2018 však Alibaba Group oznámila, že jej zakladateľ opustí vedenie holdingu. Aby ukončil svoje pôsobenie štýlovo, na firemné podujatie sa obliekol ako rocková hviezda, zobral gitaru a so svojím nástupcom zaspieval americkú baladu You raise me up.
V roku 2019 potom zaujal verejnou diskusiou s Elonom Muskom či filantropickou iniciatívou. Zdalo sa, že hoci už asi nie je na vrchole moci (objavovali sa špekulácie o napätých vzťahoch s pekinskou vládou), druhá fáza v kariére Jacka Ma vyzerala byť dobre rozbehnutá.
Bývalý najbohatší…
Urobme skok o tri roky, do jesene 2021. Ma je už vyše roka „zmiznutý“, na verejnosti sa objavuje len sporadicky.
„Klesajúce akcie,“ píše Forbes.com, „ubrali miliardy z čistého majetku zakladateľa a predsedu predstavenstva Alibaba Jacka Ma, ktorý bol kedysi najbohatším človekom v Číne.“
Stal sa hlavnou obeťou veľkého záťahu, počas ktorej načas zmizlo najmenej poltucta ďalších miliardárov a bohatých čínskych podnikateľov.
Už v decembri 2015 sa „stratil“ Guo Guangchang, zakladateľ a predseda investičného konglomerátu Fosun International. Príspevky na sociálnych sieťach tvrdili, že ho odviedla polícia na letisku v Šanghaji.
V januári 2016 firma rýchlej módy Shanghai Metersbonwe Fashion & Accessories dočasne zastavila obchodovanie s akciami. Uviedla, že sa jej nepodarilo spojiť s jej miliardárskym zakladateľom Zhou Chengjian.
Štátna spravodajská spoločnosť China Daily uviedla, že Zhoua zadržala polícia, aby pomohol s vyšetrovaním prípadu obchodovania s dôvernými informáciami a manipulácie s akciami.
Realitný magnát Ren Zhiqiang sa zasa údajne stratil v marci 2020, po zverejnení článku, v ktorom odsúdil postup čínskej vlády v súvislosti s pandémiou. V septembri 2020 dostal 18 rokov väzenia.
Xiao Jianhua, miliardár, ktorý sa v Číne ocitol pred súdom. FOTO: SITA, AP
Xiao Jianhua, miliardár, ktorý sa v Číne ocitol pred súdom. FOTO: SITA, AP
Výkonný manažér investičnej spoločnosti Tomorrow Group, Xiao Jianhua, bol zasa odvlečený z Hongkongu. V januári 2017 ho odviezli z hotela Four Season na invalidnom vozíku so zakrytou hlavou (nebolo známe, že by bol dovtedy imobilný).
Mala to byť najväčšia firma sveta
Jacka Ma čakal trošku iný osud ako rýchly trest, súd či jednorazové odstránenie z očí verejnosti. Čakalo ho zmiznutie – a následné „objavovanie sa“.
Prvýkrát zmizol na jeseň 2019, keď čínske regulačné orgány tri dni pred plánovaným termínom zrušili príchod jeho fintech giganta Ant Group na burzu.
Plánovaných 35 miliárd dolárov malo byť vôbec najväčšou verejnou ponukou všetkých čias, s predpokladaným ocenením Jack Ma Inc. (Alibaba a Ant spolu) na viac ako bilión dolárov.
Namiesto toho čínske úrady udelili v apríli 2021 spoločnosti Alibaba Group pokutu 2,8 miliardy dolárov, vôbec najvyšší protimonopolný trest uložený v krajine.
„Z najbohatších mužov v Číne skončí dobre len málokto,“ mal vraj raz povedať sám Jack Ma, všimol si prispievateľ Forbes.com George Calhoun, ktorý analyzoval schému Maových „objavovaní sa.“
Sloboda, inovácie – a zmiznutie
Posledné slobodné vystúpenie Jacka Ma sa udialo päť dní pred plánovaným vstupom na burzu. Kedysi mocný muž biznisu vystúpil s kritickým prejavom voči tradičnému čínskemu finančnému sektoru, ktorý biznis Antu narúšal. Hovoril o slobode potrebnej pre inovácie.
O tri dni regulačné orgány IPO zrušili. Charizmatický bilingválny miliardár, jedna z najvýznamnejších verejných osobností, aké kedy Čína stvorila, zmizol.
V časoch najväčšej slávy bol Ma rád stredobodom pozornosti. Na fotografii z roku 2017 sprevádza mexického prezidenta Nieta a jeho manželku po záhradách Alibaby. Foto: Flickr/Presidencia de la República Mexicana, licencia CC BY 2.0
Po takmer troch mesiacoch sa v januári objavil na internete 43-sekundový videoklip. Ma na ňom vraj hovorí s neviditeľnou skupinou učiteľov vidieckych základných škôl o vzdelávaní (teda nie o svojom podnikaní, video je bez uvedenia času a miesta).
O pár mesiacov nasledovala správa Bloombergu, že Ma niekto (zdroj nebol identifikovaný) „videl“ hrať golf v rezorte na ostrove Hainan.
Potom sa objavila správa Financial Times, ktorá skúmala letové záznamy Maovho osobného lietadla, a konštatovala, že stroj niekoľkokrát obletel Čínu. Nebolo však jasné, či bol na palube aj jeho majiteľ.
Bizarné video s Putinom
Najbizarnejším zjavením sa bolo video, v ktorom čínsky podnikateľ počúva Vladimira Putina na schôdzi Ruskej geografickej spoločnosti. Ma, ktorý je členom jej rady, nezaujato sedel 90 minút, kým Putin rečnil.
Potom prišla ešte návšteva na rodinnom dni zamestnancov Alibaby, o ktorej informoval zdroj, ktorý tiež odmietol byť menovaný. (Reuters si vraj „prezrel“ fotografiu, ktorej autor nie je známy.)
Kedysi najvýrečnejší generálny riaditeľ Číny sa teda síce občas objavuje, nemá však už čo povedať. Nekomentuje svoje biznisové impérium, ktoré stratilo dokopy hodnotu okolo bilióna dolárov, nekomentuje svoje zmiznutie či miesto pobytu.
Ďalšie vynorenie sa prišlo 1. septembra 2021. Ma vraj navštevoval skleníky vo východnej provincii Zhejiang. Potom sa Ma objavil aj v Európe – v Holandsku – aby si privoňal k orchideám a podebatoval o tom, ako ich pestovať.
Jack ma maľuje a nehovorí
Maov priateľ a najväčší akcionár Alibaby Masajoši Son zo Softbank vyhlásil, že Mu (alebo niekomu, kto má prístup k jeho mobilu) písal esemesky a môže všetkých ubezpečiť, že Jack sa učí maľovať a „poslal mi veľa skíc.“
Masajoši Son, miliardár a zakladateľ SoftBank, FOTO: SITA, AP
Masajoši Son, miliardár a zakladateľ Softbank, Foto: SITA, AP
Aj Maov dlhoročný obchodný partner Joe Tsai povedal: „Jackovi sa v skutočnosti darí veľmi, veľmi dobre. Maľovať začal ako hobby, je to aj celkom dobré. Myslím, že dnes chce len povedať – viete, chcem sa sústrediť na to, čomu naozaj chcem venovať čas, a to sú všetky moje koníčky…“
Absurdné divadlo
Celé je to absurdné, upozorňuje George Calhoun, a „táto kampaň je aj pripravená tak, aby zdôraznila práve absurditu a podčiarkla tak absolútnu svojvôľu vlády v Pekingu.“
Jack Ma nie je obvinený zo zločinu. Ani väčšina ostatných technologických lídrov, ktorí sa aktuálne vyhýbajú médiám. Nevina však nie je obrana, uzatvára Calhoun.
FOTO: SITA, AP
Prejav čínskeho najvyššieho vodcu Si Ťin-pchinga. Foto: SITA, AP
Pred pár týždňami sa Ma opäť objavil v Európe – tentoraz na Mallorke na golfe a potom aj v Česku, takisto na golfe.
A nedávno napísal South China Morning Post, ktorého oficiálnym majiteľom je Alibaba, že navštívil holandskú univerzitu vo Wageningene a prezrel si udržateľný chov dobytka a rybolov.
K jeho menu pridali titul „čínsky miliardár na dôchodku.“
Článok bol zostavený z príspevkov zverejnených na webe Forbes.com od autorov Gadyho Epsteina, Georgea Calhouna, Jennifer Wang, Jacka Kellyho a Michaela Dugana.