Pre najbohatších ľudí sveta bol rok 2021 dramatický. Skupina 2 660 miliardárov z rebríčka Forbesu vlani za 11 mesiacov (do začiatku decembra) ako celok zbohatla o 1,6 bilióna dolárov. No niektorým sa až tak dobre nedarilo – tu je 10 miliardárov, ktorí v roku 2021 prišli o značnú časť svojich majetkov – celkovo v hodnote 152 miliárd dolárov.
Najväčšie problémy pocítili Číňania, až šiesti miliardári z tejto krajiny sa umiestnili v nelichotivej top 10. Čínska vláda pritvrdila predpisy vo viacerých priemyselných odvetviach, od elektronického obchodu až po online doučovanie.
Internetový gigant Pinduoduo stratil za rok 2021 do uzávierky článku (10. decembra), takmer dve tretiny hodnoty akcií, akcie Alibaba Group klesli takmer o 50 percent.
Pokuty v oblasti bezpečnosti údajov a monopolistických praktík pomohli obrať zakladateľov týchto dvoch firiem o viac bohatstva ako kohoľvek iného na planéte. Colin Zheng Huang z Pinduoduo stratil 40,2 miliardy dolárov, bývalý šéf Alibaba Jack Ma 21,4 miliardy.
Developerský gigant pod lavínou
Ďalšou obavou čínskych investorov sú problémy realitného developera Evergrande Group. Firma sa snaží dostať spod lavíny záväzkov v hodnote viac ako 300 miliárd dolárov. Zakladateľ Evergrande Hui Ka Yan stratil vlani až 18 miliárd dolárov.
Minuloroční „porazení“ prekonali straty z predminulého roka až trojnásobne. Najväčším porazeným prvého pandemického roku 2020 bol Carlos Slim Helú, mexický magnát, ktorého rodina ovláda America Móvil, najväčší telekom – prišiel o 5 miliárd dolárov.
Forbes počítal zmeny v majetku 2 660 miliardárov od 31. decembra 2020 do 10. decembra 2021, najväčších „porazených“ v dolárovom vyjadrení vyberal spomedzi tých, ktorí majú firmy na burze.
10. Zhong Huijuan
Čína
Pokles: 10,4 miliardy dolárov
Majetok: 10 miliardy dolárov
Zhong Huijuan. Foto: Forbes USA
Zhong je zakladateľka a generálna riaditeľka čínskeho výrobcu liekov Hansoh Pharmaceutical. V roku 2019 sa stala jednou z najbohatších žien sveta potom, ako doviedla firmu na burzu. (Zhong a jej dcéra vlastnia viac ako tri štvrtiny spoločnosti.)
V roku 2021 však akcie klesli až pod uvádzaciu cenu a majetok Zhong sa „scvrkol“ o 51 percent. Jej manželom je miliardár Sun Piaoyang, ktorý vedie farmaceutickú firmu Jiangsu.
9. Zhang Bangxin
Čína
Pokles: 11,3 miliardy dolárov
Majetok: 1,2 miliardy dolárov
Zhang Bangxin. Foto: Forbes USA
Minulý rok nebol pre sektor online doučovania v Číne vôbec dobrý. Zhang, spoluzakladateľ a šéf spoločnosti TAL Education, to môže potvrdiť.
Čínska vláda zintenzívnila ofenzívu proti mimoškolskému doučovaniu s argumentom, že sektor, ktorý počas pandémie prekvital, vyvíjal na deti a rodičov príliš veľký tlak a je „unesený kapitálom.“
Akcie online doučovacích firiem prudko klesli, keď vláda predstavila prísne pravidlá vrátane zákazu získavania kapitálu od zahraničných investorov a z burzy a donútila doučovacie firmy, aby sa zaregistrovali ako neziskové organizácie.
Zhangov majetok padol o 90 percent, niektorí kolegovia dopadli ešte horšie. Larry Xiangdong je chudobnejší o viac než 98 percent – z 15,8 miliardy dolárov mu zostalo 250 miliónov.
8. Daniel Gilbert
USA
Pokles: 13,2 miliardy dolárov
Majetok: 29,6 miliardy dolárov
Daniel Gilbert. Foto: Forbes USA
Pre akcie Gilbertovej hypotekárnej firmy Rocket Companies to bol divoký rok. Miliardár sa nakrátko stal jedným z 10 najbohatších ľudí na svete, v marci mal jeho majetok hodnotu 80 miliárd dolárov.
Potom však akcie online pôžičkovej firmy klesli o 62 percent, padli jej tržby a zisk a prišlo refinancovanie hypoték. Rocket vykázal od júla do septembra čistý zisk 1,4 miliardy dolárov pri tržbách 3,1 miliardy, pred rokom však mal z obratu 4,6 miliardy zisk až 3 miliardy.
7. Masajoši Son
Japonsko
Pokles: 13,6 miliardy dolárov
Majetok: 25,1 miliardy dolárov
Masajoši Son. FOTO: SITA, AP
Neistota, ktorá trápi čínske firmy, mala veľký vplyv aj na Masajošiho Sona, zakladateľa a generálneho riaditeľa japonského investičného gigantu Softbank.
Skupina má kľúčové pozície vo viacerých čínskych tech firmách, napríklad v Alibabe, ktorá je jej najcennejšou investíciou, ale aj v Didi Global, čínskom Uberi. Len počas troch jesenných mesiacov spôsobila čínska ofenzíva proti tech firmám a pád hodnoty niektorých príchodov na burzu fondu Softbank Vision rekordnú stratu – 7,3 miliardy dolárov.
Sona tak na pozícii najbohatšieho Japonca vystriedal Takemitsu Takizaki, zakladateľ výrobcu senzorov Keyence.
6. Lei Jun
Čína
Pokles: 14 miliárd dolárov
Majetok: 16,3 miliardy dolárov
Lei Jun. Foto: Forbes USA
Zakladateľ a šéf Xiaomi, výrobcu jedného z najpopulárnejších smartfónov na svete, prišiel takmer o polovicu majetku. Aj keď sa firma vyhla tlaku úradov, poškodil ju globálny nedostatok čipov.
Jej podiel na trhu tak klesol, zaznamenala najpomalšie tempo rastu tržieb od začiatku roka 2020. Nedostatok čipov bude pokračovať aj v roku 2022.
5. Tadashi Yanai
Japonsko
Pokles: 14 miliárd dolárov
Majetok: 30,4 miliardy dolárov
Tadashi Yanai. Foto: Forbes USA
Yanai stratil asi tretinu majetku, keďže akcie jeho Fast Retailing, odevného impéria so sídlom v Tokiu, pod ktoré patria populárne značky Uniqlo a Theory, klesli o 34 percent.
Tržby za rok do augusta 2021 síce narástli o 6 percent a zisk pred zdanením tiež (o viac ako 70 percent), predajca však stále trpel pandemickými obmedzeniami a lockdownami, napríklad v továrňach vo Vietname.
Problémy mali aj továrne dodávateľov v Mjanmarsku, kde vojenský prevrat vyvolal nepokoje. Správy o tom, že porušuje ľudské práva a núti do práce menšiny v Číne, firma poprela.
4. Zhang Yong
Singapur
Pokles: 15,9 miliardy dolárov
Majetok: 7,6 miliardy dolárov
Zhang Yong. Foto: Forbes USA
Zhang je zakladateľ a predseda Haidilao, najväčšieho čínskeho „hotpot“ reťazca, ktorý má pobočky po celom svete. Po rokoch rýchleho rastu sa reštauračný gigant aj v pandémii odhodlal do riskantnej a dramatickej expanzie: počet pobočiek takmer zdvojnásobil na 1 600.
Ďalšie vlny Covid-19 a opatrnosť spotrebiteľov pri návšteve veľkých jedální však dopyt zrazili. V novembri firma oznámila, že do konca roka pozastaví alebo zatvorí 300 predajní. Akcie tak klesali – do 15. decembra o 71 percent.
3. Hui Ka Yan
Čína
Pokles: 18 miliárd dolárov
Majetok: 9,1 miliardy dolárov
Hui Ka Yan. Foto: Forbes USA
Hui je jednou z najväčších obetí nielen minulého roka, pre zadlženie jeho skupiny China Evergrande stratil miliardy už druhý rok po sebe. Realitný gigant, ktorý založil a vedie, ohlásil v decembri default na dlhy voči svetovým investorom.
Hui sa snaží spoločnosť udržať pri živote, údajne do nej vložil miliardu dolárov z osobných fondov a bol nútený odpredať akcie. Snaží sa tiež zrýchliť reštrukturalizáciu záväzkov za 300 miliárd dolárov, keďže Evergrande má potenciál rozpútať na čínskom realitnom trhu veľkú dlhovú krízu.
2. Jack Ma
Čína
Pokles: 21,4 miliardy dolárov
Majetok: 37 miliárd dolárov
Jack Ma. Foto: Wikimedia Commons / World Economic Forum / Ben Hider, licencia CC BY 2.0
Ma, kedysi najbohatší človek v Číne a asi najviac svetu otvorený čínsky miliardár, strávil v roku 2021 veľa času v ústraní. Regulátori tvrdo zakročili proti jeho spoločnosti Alibaba Group až dvakrát, na jar zrušili plánovaný príchod jej fintech divízie Ant Group na burzu. Firma mala vyzbierať 35 miliárd dolárov.
Potom udreli aj na Alibabu. Gigant elektronického obchodu dostal v apríli pokutu 2,8 miliardy dolárov. Išlo o vôbec najvyšší protimonopolný trest v Číne.
Trhová kapitalizácia Alibaby klesla viac ako o 46 percent, z Maovho majetku zmizlo 37 miliárd dolárov, čo je pokles o 37 %.
1. Colin Zheng Huang
Čína
Pokles: 40,2 miliardy dolárov
Majetok: 22,4 miliardy dolárov
Colin Zheng Huang. Foto: Forbes US / Bloomberg Finance LP
Regulačný tlak čínskych úradov dopadol najtvrdšie na Huanga, zakladateľa platformy elektronického obchodu Pinduoduo. Miliardár vlani stratil 64 percent majetku, akcie Pinduoduo klesli približne o rovnakú sumu.
Rozsiahle protimonopolné vyšetrovanie viedlo v marci 2021 k odstúpeniu Huanga z funkcie predsedu predstavenstva. Na jeseň potom akcie firmy klesli o ďalších 21 percent, keďže v novembri firma nedosiahla očakávané tržby.
Autorka článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, Jemima McEvoy píše o najbohatších ľuďoch sveta.