17. augusta 2020

Málokto zo svetového šoubiznisu sa môže pochváliť takou kariérou a takými ohromnými úspechmi na svetovej hudobnej scéne ako Elton John. A málokto sa môže pýšiť takými dlhodobými stabilnými príjmami ako on. Teraz sa 73-ročný hudobník rozhodol obzrieť za svojím životným príbehom.

Elton John, ktorý je podľa amerického Forbesu momentálne 14. najbohatšia celebrita sveta, minulý rok vydal svoje memoáre, jednoducho nazvané Ja (v origináli ME), a tie vo svete okamžite vyvolali senzáciu. Teraz kniha Eltona Johna vychádza aj v slovenskom a českom preklade. Stojí za ňou spoločnosť Barecz & Conrad Media a knižná divízia barecz & conrad books.

Zbožný Gino, cyklista, ktorý zachránil stovky životov.
Cez vojnu v ráme bicykla skrýval doklady pre Židov

„Zo všetkých životopisov, ktoré v poslednom čase vyšli, bola pre nás kniha memoárov Eltona Johna najzaujímavejšia. Vyšla len niekoľko mesiacov po uvedení vynikajúceho filmu Rocketman. Elton John zároveň na knihe sám aktívne pracoval, a preto je plná pozoruhodných a kvetnatých informácií z jeho života i zo sveta šoubiznisu. Čitateľ tak môže zažiť autentický svet tejto legendy svetového popu. A v neposlednom rade je tu priame spojenie medzi Forbesom a týmto spevákom, ktorý sa pravidelne umiestňuje v rebríčku najvplyvnejších a najbohatších svetových celebrít podľa Forbesu,“ vysvetľuje vydavateľ slovenského, českého a maďarského Forbesu Peter Barecz svoje rozhodnutie publikovať memoáre Eltona Johna na Slovensku aj v Česku.

Elton John počas minuloročného vystúpenia na Novom Zélande. Foto: Forbes.com

Úprimná spoveď

Mimoriadne otvorená spoveď Eltona Johna, muža, ktorý sa stal hviezdou, „rocketmanom“, vzbudzuje všade vo svete všeobecnú pozornosť. Niet divu – Elton John dodnes patrí k najžiadanejším hudobným hviezdam na svete. Potvrdzujú to jeho ekonomické výsledky – len počas minuloročného turné s názvom Farewell Yellow Brick Road Tour zarobil vyše 212 miliónov dolárov.

Tohtoročná koronavírusová kríza turné pozastavila, celkovo má však Elton John v rámci niekoľkoročnej koncertnej šnúry v pláne 300 koncertov na piatich kontinentoch.

Prežil Osvienčim a vybudoval biznis v USA.
Slovák spomína, ako obliekal amerických prezidentov

Vo svojich pamätiach, nazvaných JA, Elton John, veľmi otvorene opisuje ako sa „malý tučný chlapček z predmestia“ stal svetovou hudobnou ikonou. Sedem dekád jeho hudobnej kariéry totiž oplýva pozitívnymi a negatívnymi zvratmi, komickými i tragickými momentmi. A Elton John sa rozhodol neskrývať vôbec nič.

Jeho bezmála 350-stránková autobiografia je fascinujúcou sondou do dejín šoubiznisu, zákulisia svetového zábavného priemyslu, pohľadom do sveta, ktorý vie byť krásny, oslnivý a blyšťavý, ale tiež nemilosrdný.

Biznismen a filantrop

„Som stále ten istý chlapček. Reginald Dwight, ktorý vyrástol na londýnskom predmestí Pinner s komplikovaným vzťahom s rodičmi, ktorý hanblivo a nesmelo sníval o sláve popovej hviezdy,“ píše Elton John.

Vzápätí sa jeho kariéra rozbehla. Miestami šlo skutočne o nekontrolovateľný vzostup na pozícii globálnej superstar so všetkým dobrým i zlým, čo k tomu v 60., 70. a 80. rokoch patrilo.

Elton John veľmi úprimne opisuje svoje priateľstvo s Johnom Lennonom, Freddiem Mercurym aj Georgom Michaelom. Svoje pokusy o samovraždu, prihlásenie sa k homosexuálnej menšine i tajnú drogovú závislosť, s ktorou bojoval viac ako 10 rokov.

Líči drámu odvykania i strach z HIV, ktorý svetovú hudobnú scénu svojho času obchádzal ako temný tieň a u Eltona Johna vyústil do založenia vlastnej nadácie AIDS Foundation, s ktorou dodnes mimoriadne štedro podporuje svetový medicínsky výskum: na liečbu AIDS nadácia za 30 rokov svojho pôsobenia rozdelila celosvetovo neuveriteľných 450 miliónov dolárov.

Naposledy tento rok, keď prostredníctvom nadácie Elton John venoval viac ako milión dolárov na liečbu HIV pozitívnych, ktorí ochoreli na COVID-19.

V životopise sa nevyhýba ničomu, čo z neho robí mimoriadne atraktívne čítanie i pre človeka, ktorý nie je jeho skalným fanúšikom. Je to kniha o budovaní biznisového impéria, keď o biznise nič neviete. Je to kniha o spoločnosti a moderných dejinách druhej polovice 20. storočia. Je to kniha o móde a o šoubiznise, o Giannim Versace i o lady Diane, s ktorou Eltona Johna spájalo niekoľkoročné priateľstvo, ktoré bohužiaľ vyvrcholilo dojímavým vystúpením Eltona Johna na Dianinom pohrebe v septembri 1997 po jej náhlej a tragickej smrti.

JA je intímnou spoveďou hudobnej ikony, ktorá nič nepredstiera. A ide o strhujúce čítanie.

Životopis Ja, Elton John v slovenskom preklade Kristíny Karabovej si môžete kúpiť v našom e-shope za zvýhodnenú cenu s doručením až domov do schránky, či v kníhkupectvách Martinus, Panta Rhei a v ďalších dobrých obchodoch s knihami.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?