7. mája 2019

Martin Greenfield mal 15 rokov, keď ho spolu s rodinou odviedli do koncentračného tábora Osvienčim. Vo vlastných memoároch opisuje svoju životnú cestu od stretnutia s anjelom smrti doktorom Josefom Mengelem až po Biely dom či Hollywood. Kniha najvýznamnejšieho žijúceho krajčíra v Amerike vychádza tento mesiac aj u nás.

Čo majú spoločné LeBron James, Paul Newman, Michael Bloomberg a Leonardo DiCaprio so šiestimi americkými prezidentmi? Obleky od česko-slovenského imigranta, ktorý po hrôzach v koncentračnom tábore začínal odznova za veľkou mlákou. Z pomocníka v brooklynskom krajčírstve sa stal zakladateľ úspešnej firmy Martin Greenfield Clothiers, ktorá je dnes v segmente mužských oblekov veľkým menom.

Kniha vychádza už tento mesiac v slovenskom jazyku.

„Vraví sa, že človek si najskôr všimne čiesi topánky. Tie jeho ešte vždy v duchu vidím. Kožené čižmy, tmavé ako noc, lesklé ako zrkadlá,“ píše Greenfield v úvode knihy Šaty robia človeka. Opisuje v nej svoje prvé stretnutie s nemeckým nacistickým lekárom Josefom Mengelem v Osvienčime. Aj keď začiatok môže vyvolať dojem, že pôjde o knihu s vojenskou tematikou, nie je to celkom tak.

Sila oblečenia

Ako už naznačuje podtitul „Prežil Auschwitz a stal sa krajčírom prezidentov“, kniha monitoruje celý život Martina Greenfielda, ktorý však významne poznačila deportácia v roku 1944. Tomuto obdobiu venuje asi tretinu knihy. „Stál som v rade v Auschwitzi a bolo mi jasné len to, že môj otec Joseph Grünfeld, matka Tzyvia, sestry Simcha a Rivka, päťročný braček Sruel Baer a ja, Maximilian, sme sa ocitli v šlamastike a ďaleko od domova,“ spomína. Koncentračný tábor prežil nakoniec ako jediný a život po ňom ho priviedol do Ameriky, kde si ako mladý židovský chlapec zmenil meno na anglicky znejúce a začínal odznova.

Manažérske posty v korporáte vymenili za biznis s knihami. Tak vznikol Absynt

Dnes už 90-ročný Greenfield vystriedal viacero prác až napokon objavil svoju vášeň – šitie. Zaujímavé je hlavne prepojenie remesla s jeho minulosťou v koncentračnom tábore, ktoré v knihe zdôrazňuje. Ako väzeň si totiž po prvýkrát uvedomil silu oblečenia. Silu esesákovej košele, ktorú popri čistení omylom roztrhol, aby neskôr zistil, že keď ju nosí pod oblečením, kápovia do neho nezapárajú. Úmyselne potom roztrhol aj ďalšiu. „Hoci to znie čudne, dve rotrhnuté nacistické košele pomohli jednému Židovi vybudovať najslávnejšiu a najúspešnejšiu americkú spoločnosť na výrobu zákazkových oblekov,“ konštatuje.

V 19 rokoch napísala knihu o boji s anorexiou. Vytvorila aj vlastný projekt a chodí rozprávať do škôl

Lístočky v saku

Aj keď časť knihy, ktorá monitoruje jeho život v Amerike pochopiteľne nie je taká pútavá ako začiatok, v čitateľovi vzbudí nádej neobmedzených možností. Od zápasu o holý život v koncentračných táboroch ho privedie na červený koberec a na stretnutia s najúspešnejšími ľuďmi verejného života a najvýznamnejšími politikmi. Rozpráva o vzťahoch a stretnutiach s nimi, o návštevách Bieleho domu aj o tom, ako nechával odkazy pre Dwighta D. Eisenhowera v jeho saku. Knihu, ktorú prečítate za jedno dopoludnie, Forbes odporúča a tento mesiac ju môžete získať k predplatnému.

Hlavné foto: Instagram Greenfieldsuits/@alexgagnephoto

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk