1. februára 2021

Cena striebra v pondelok (1. februára) prudko vzrástla a dostala sa najvyššie za 8 rokov. Drobní investori, ktorí sa organizujú cez sociálne siete, predovšetkým cez Reddit, a ktorí stáli v uplynulých dňoch za prudkým nárastom ceny niektorých akcií, ako je GameStop, totiž začali nakupovať striebro.

Cena striebra sa dostala cez 30 amerických dolárov (24,72 eura) za uncu (31,1 gramu), keď najaktívnejší kontrakt na striebro na komoditnej burze Comex vyskočil až o 13 % na 30,35 USD za uncu.

O 14.10 h stredoeurópskeho času sa marcový kontrakt na striebro predával s plusom 2,95 dolárov alebo 10,95 % po 29,86 dolárov za uncu. Spotová cena striebra sa o 14.20 h stredoeurópskeho času nachádzala so ziskom 2,59 doárov alebo 9,60 % na 29,58 dolárov za uncu.

„Na striebornú rally by som sa díval rovnako ako na ságu GameStop – z hľadiska stability trhu to zatiaľ nie je okamžitý problém, ale ak uvidíme prudké pohyby, mohli by sme na trhoch zaznamenať určité zníženie páky,“ cituje agentúra Reuters Antoina Bouveta, stratéga spoločnosti ING.

Vzrástli aj akcie firiem ťažiacich striebro

Nárast cien termínovaných kontraktov na striebro je najprudší minimálne od roku 2013 a je pokračovaním posilňovania sa striebra a akcií spojených so striebrom z konca minulého týždňa.

Reklama

Akcie ETF fondu iShares Silver Trust, ktorý sleduje cenu striebra, si v predburzovom obchodovaní v pondelok polepšili o 9 %. Minulý týždeň sa už posilnili o 6 %. Akcie firiem ťažiacich striebro Coeur Mining a Pan American Silver v predburzovom obchodovaní vyskočili o 19 %, respektíve o 15 %, po tom, ako prudko vzrástli už na konci minulého týždňa.

Stránky, ktoré sa zaoberajú predajom investičného striebra, upozorňujú, že pre obrovský nárast dopytu nebudú schopné vybavovať objednávky včas.

Za prudkým nárastom dopytu sú zrejme retailoví investori z redditového fóra WallStreetBets, ktorí v uplynulých týždňoch spôsobili prudké posilnenie sa niektorých akcií, ako GameStop a AMC Entertainment.

To spôsobilo veľké straty hedgeovým fondom, ktoré tieto akcie shortovali, čo znamená, že stavili na ich pokles. Napríklad fond Melvin Capital v januári stratil 53 %.

Spoločnosť Robinhood, cez ktorú mnohí drobní investori nakupujú akcie, už musela časť transakcií pozastaviť.

Viac o tom, ako sa zrodilo toto masové investovanie, sa dočítate TU.

Článok vydala agentúra TASR, doplnené o informácie z Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?