3. januára 2022

Uplynulý rok priniesol so sebou vysoké zhodnotenie akciových trhov. Index S&P 500 a technologický index Nasdaq-100 narástli zhodne o zhruba 29 percent. Na prelome rokov si preto investori kladú mnohé otázky:

  • Kam investovať v roku 2022?
  • Budú akcie pokračovať vo svojej ziskovej rely z minulého roku?
  • Ktoré aktívum poskytne dostatočnú ochranu pred infláciou?
  • Aký investičný prístup v tomto roku uplatniť?

Budú akcie naďalej rásť?

„Je vysoko pravdepodobné, že akciový trh bude v tomto roku rásť pomalšie ako vlani. Treba si však uvedomiť, že minulý rok bol výnimočne rastový. Napriek očakávanému spomaleniu majú investície do akciových podielových a ETF fondov bez problémov potenciál dosiahnuť ročný výnos päť až desať percent,“ myslí si finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

„Nepredpokladám, že by sa zopakovali minuloročné vysoké výnosy. Rok 2021 sa zaradil medzi historicky najvýkonnejšie. Celkovo sú uplynulé tri roky napriek covidu nadpriemerné, preto sa skôr prikláňam k názoru, že natiahnuť šnúru veľmi vysokých výnosov nie je veľmi pravdepodobné,“ pridáva investičný riaditeľ spoločnosti Finax Radoslav Kasík.

„Určite by som investorom neradil hľadať sektory či jednotlivé akciové tituly a nadmerne do nich investovať s vidinou rýchleho zisku. Túto chybu robí mnoho ľudí, ktorí stratia trpezlivosť. Investičný horizont by mal dosahovať ideálne 15 a viac rokov a počas tohto obdobia netreba na stratégii nič meniť.“ – Marián Búlik

Pripravme sa na prekvapenia

„Som presvedčený, že budeme svedkami množstva prekvapení a nenaplnených novoročných prognóz. Jediné, čo viem s istotou povedať, je, že akcie sa investorom dlhodobo oplatia najviac. Ide o najracionálnejšie aktívum, najlepšie zarábajúce na dlhých horizontoch,“ hodnotí výnosový potenciál akcií Kasík.

Reklama

Ideálne je podľa neho do nich investovať prostredníctvom ETF, ktoré poskytujú širokú diverzifikáciu, pri nízkych nákladoch a daňovom oslobodení po splnení podmienok.

„Predpokladáme, že v budúcom roku by mali najvyššie zhodnotenie doručiť akcie, komodity, nehnuteľnosti a z alternatívnych aktív private equity či vybrané zberateľské aktíva,“ prognózuje Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY.

Akcie by mali podľa neho naďalej profitovať z pokračujúceho ekonomického oživovania a poklesu vplyvu koronavírusu a narušených dodávateľských reťazcov. No také vysoké výnosy ako tento rok nepredpokladá.

Viac ako americké by mali podľa analytika zarábať európske a japonské akcie. „Okrem toho predpokladáme rotáciu z rastového technologického sektora do cyklických a hodnotových akcií. Vďaka posunu trhových úrokových sadzieb by sa malo mimoriadne dariť najmä finančnému sektoru či industriálnemu vrátane automobiliek. Rast by mal pokračovať aj v prípade zdravotníckeho sektora a technologických firiem s vysokými maržami,“ približuje výhľad pre akcie analytik Pánis.

Okrem akcií aj komodity a nehnuteľnosti

„Komoditnému sektoru, špeciálne energiám a priemyselným kovom, sa bude pri svižnom cyklickom oživovaní globálnej ekonomiky solídne dariť aj v budúcom roku. Zdá sa, že sme stále len na začiatku komoditného supercyklu so štrukturálnou prevahou dopytu nad ponukou,“ predpovedá Pánis pokračovanie rastu dopytu po komoditách.

Aj podľa analytika spoločnosti Fingo Františka Burdu budú vysoké ceny energií, ropy, uhlia, plynu a elektriny hrať do karát energetickému sektoru. „Ide o všetky firmy v reťazci od ťažiarov cez spracovateľov, výrobcov až po distribútorov,“ hovorí.

„Nehnuteľnostiam ako reálnym aktívam by sa malo dariť v prostredí finančnej represie a záporných nominálnych úrokových sadzieb. Dupľom by to malo platiť v krajinách, ako je Slovensko, so zlepšujúcou sa životnou úrovňou, kde je silný dopyt po bývaní s nízkym počtom bytov na počet obyvateľov, pomalá a byrokraticky náročná výstavba či nedostatok stavebných pozemkov,“ dodáva Pánis.

Ako sa ochrániť pred vysokou infláciou?

„Kto investuje na obdobie desať a viac rokov, nemusí si súčasné obdobie vysokej inflácie všímať. Môže sa aj naďalej držať rozloženia svojich investícií do akcií a dlhopisov, ktoré má byť nastavené podľa rizikového profilu investora a jeho investičného horizontu,“ hovorí Búlik.

Iná je však situácia, ak by obdobie vyššej inflácie trvalo dlhšie, napríklad päť či desať rokov. Podľa Búlika to bude pre investorov signál k tomu, aby svoje portfóliá prehodnotili.

„Neustále nabádame klientov, aby nedržali svoje peniaze na neúročených bankových vkladoch. Rastúce ceny túto potrebu ešte viac zvýšili,“ konštatuje Burda. Investori by sa mali podľa neho zamerať na triedy aktív ako drahé kovy, komodity, akcie a nehnuteľnosti. Naopak, upustiť by mali od dlhopisov.

Rizikom pre investorov je tak súčasný vysoký rast cien. Ak bude totiž trvať dlhšie, centrálne banky by museli razantne zvyšovať sadzby, čo by utlmilo hospodársky rast. „Ak sa ukáže, že inflácia je dočasná a v polovici roka začne klesať, centrálna banka bude stimuly znižovať pozvoľne a s rastom sadzieb sa nebude ponáhľať,“ myslí si Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Pozvoľný rast sadzieb dokáže podľa neho akciový trh absorbovať bez zásadného poklesu a môže pokračovať v raste.

„Ak sa ukáže, že centrálna banka sa zmýlila a inflácia nebude klesať, banka bude meniť nielen rétoriku, ale aj úrokové sadzby. Dupne silnejšie na inflačnú brzdu a agresívnejšie zvýši sadzby podobne ČNB,“ hovorí analytik.

V takom prípade to trhy nebudú schopné absorbovať a môže nás čakať výpredaj na dlhopisoch aj na akciách. „Neznamená to, že akcie a dlhopisy treba predávať. Práve naopak, pri tomto scenári treba byť pripravení na nákupy v zľavách,“ nabáda na proaktívny prístup analytik.

Ako investovať v roku 2022?

„Určite by som investorom neradil hľadať sektory či jednotlivé akciové tituly a nadmerne do nich investovať s vidinou rýchleho zisku. Túto chybu robí mnoho ľudí, ktorí stratia trpezlivosť pri investovaní. Investičný horizont by mal dosahovať ideálne 15 rokov a viac a počas tohto obdobia netreba na stratégii nič meniť. Maximálne odporúčam dokupovať podiely vtedy, keď dočasne spadnú a investori majú šancu navýšiť výnos portfólia,“ nabáda Búlik.

„Kľúčovým princípom investovania naďalej ostáva široké rozloženie investičného portfólia a jeho rozdelenie medzi podielové a ETF fondy. Ľudia by sa mali vyhýbať rizikovému tradingu, kam patria aj kryptomeny, menové páry, futures a opcie,“ dodáva.

„Cieľom investovania by nemala byť snaha o dosahovanie najvyšších výnosov v absolútnom vyjadrení, ale dosahovanie čo najvyšších rizikovo vážených výnosov. To znamená – maximalizovať výnos pri minimalizácii rizika,“ pripomína Hapl. Najlepším nástrojom je podľa neho široko diverzifikované portfólio.

Reklama

„Práve diverzifikácia chráni investora. Preto neodporúčame časovať trh a naháňať výnosy. Preferujeme zamerať sa na všetky triedy aktív, budovať portfólio postupne a skupovať aktíva, ktoré sú v poklese a ponúkajú zľavu,“ uzatvára analytik.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?